Nadzorni odbor danas odlučuje o užem izboru za Brijuni rivijeru
»Projekt Brijuni rivijera definira način prenamjene, prije svega, vojnih lokacija, vojnih zona, odnosno namjenu određenih područja koja su u većinskom vlasništvu države i to isključivo temeljem usvojenih prostornih planova jedinica lokalne samouprave na području od Pule, preko Fažane, do Općine Bale. U okvirima projekta će se moći dogoditi isključivo ono što je usvojeno prostornim planovima Grada Pule, odnosno općina Fažana i Bale«, kaže Veljko Ostojić, direktor društva.
Druga faza natječaja trebala bi biti gotova početkom ožujka. Između pozvanih u prvoj fazi odabrat će se dvoje potencijalnih investitora po svakoj lokaciji i nakon toga s jednim će biti potpisan ugovor. Natječajnu dokumentaciju otkupilo je 27 tvrtki, dvije nisu aplicirale, a dvije su zakasnile, tako da se odlučuje između 23 aplikanta.
Uprava tvrtke Brijuni rivijera je od zaprimanja prijava 17. rujna formalno procijenila pristigle ponude uz nazočnost javnog bilježnika te uz dvoje predstavnika investitora koji su zatražili da budu prisutni otvaranju ponuda. »Upravnom odboru društva Brijuni rivijera predložili smo koje od prijavljenih investitora ocjenjujemo sposobnima za ulazak u drugi krug natječaja te će konačnu odluku donijeti Nadzorni odbor u srijedu«, izjavio je Veljko Ostojić.
U prvom pozivu investitorima velik broj ponuđača aplicirao je istodobno za dvije ili više od četiri lokacije. Među imenima aplikanata ima prvoklasnih svjetskih turističkih i investicijskih tvrtki te prvoklasnih svjetskih hotelskih operatera. »Očekujem da će se na prve četiri lokacije na području Brijuna rivijere dogoditi upravo ono što smo svi priželjkivali, a to je turizam svjetske kvalitete, s prvoklasnim turističkim, odnosno hotelskim imenima«, kaže Ostojić.
Planira se izgradnja objekata visoke kvalitete od pet zvjezdica, a preduvjet je popunjenost od 280 do 300 dana godišnje. Investicije se planiraju kao greenfield, prema BOT modelu – Build Operate Transfer – izgradi, upravljaj i prenesi. »Riječ je o obliku javno-privatnog partnerstva u kojem privatnik dobiva mogućnost gradnje nekretnine, da njome upravlja, no nakon roka nekretninu vraća ili ustupa javnom sektoru«, kaže Ostojić. Jedan od važnih razloga za primjenu tog modela je da se ne angažiraju sredstva javnog sektora, a da se ipak realiziraju njegove potrebe.
Brijuni rivijera, odnosno država i Istarska županija, definirali su rok u kojem će nekretnine u vlasništvu države ustupiti privatnim investitorima – na 66 godina. Prema radnoj verziji Studije »Društveno-ekonomski učinci projekta Brijuni rivijera«, koju je izradio Horwath Consalting, godišnji društveni financijski efekti kroz poreze, prireze, boravišnu pristojbu i drugo iznosili bi oko 27 milijuna eura, za šest lokacija.
Od njih su četiri već išle u prednatječaj, a lokacije San polo Colone i Barbariga u Balama iduće godine idu u natječaj. Kroz 66 godina koncesije to je 1,84 milijarde eura. Također, projekcija zapošljavanja kaže kako će se otvoriti oko 5200 radnih mjesta, od čega 2500 izravno i 2700 neizravno kroz projekt, donosi Vjesnik