Na Poreštini deficitarni kuhari i konobari
U dijelovima Istarske županije deficitarni su kuhari i konobari, pa će se učenici koji potječu s područja koji vape za ovim kadrovima moći konkurirati za stipendiju od 750 kuna mjesečno koju osigurava Ministarstvu poduzetništva i obrt uz pomoć europskih fondova. Sredstva će se, a riječ je o ukupno devet milijuna kuna, dodjeljivati na temelju preporuka Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, po kojima su spomenuta zanimanja deficitarna na području Poreča, Brtonigle, Funtane, Kaštelir-Labinaca, Sv. Lovreča, Tar-Vabrige, Višnjana, Vižinade i Vrsara. To su ujedno jedina područja u Istri gdje postoji potreba za obrtničkim kadrovima, svugdje drugdje nema deficitarnih zanimanja, pa tako ni u Puli.
Učenici se mogu početi prijavljivati od 1. rujna, stipendirat će se njih oko tisuću, a svi koji prođu na natječaju potporu će primiti u dva obroka. Prilikom bodovanja prednost će imati učenici slabijeg materijalnog statusa, boljeg školskog uspjeha, te učenici koji su osvojili mjesta na međunarodnom i domaćem natjecanju. Prvo razdoblje isplate potpore je rujna do kraja prosinca ove, a drugo od siječnja do kraja kolovoza iduće godine. Pritom bi na računima učenika koji prođu na natječaju kompletna potpora za školsku godinu koja kreće za 10-tak dana trebala biti isplaćena do kraja veljače iduće godine.
Koja su obrtnička zanimanja deficitarna učenici mogu doznati na mrežnim stranicama Zavoda, koji je objavio popis tih zanimanja po pojedinim županijama, ali i općinama te gradovima.
Učenici srednjih škola koji se obrazuju u deficitarnim zanimanjima u sustavu vezanih obrta prijavu za državnu potporu, odnosno stipendiju, među ostalim, mogu podnijeti ako im je prosjek ocjena završnog razreda osnovne škole, odnosno prethodno završenog razreda srednje škole minimalno 2,50 te savladavaju nastavni program u kojem se obrazuju bez ponavljanja razreda. Ne smiju biti korisnici stipendije ili potpore za školovanje iz nekog drugog izvora. Njihove prijave će se bodovati, a najveći mogući broj bodova kojeg učenik može dobiti je 136. Osim uspjeha, učenicima se boduju i materijalni status, posebne obiteljske prilike, sudjelovanja na natjecanjima.
Među deficitarnim zanimanjima u Hrvatskoj su i autolakireri, autolimari, automehaničari, bravari, dimnjačari, galanteristi, instalateri grijanja i klimatizacije, krovopokrivači, kuhari, konobari, mesari, pekari i vodoinstalateri. No, ta se lista može proširiti (na primjer, frizerima na otocima), što ovisi o podacima Zavoda i njegovih područnih službi.
M. VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ, Glas Istre