Na milijun i pol zaposlenih 130 liječnika
Liječnici, poslodavci i pacijenti, barem većina njih, zbunjeni su i nedovoljno informirani. Liječnici medicine rada šokirani su količinom posla koji bi trebali obavljati, poslodavci muku muče da nađu specijaliste jer ih je premalo na tržištu. Radnici većinom lutaju od liječnika opće prakse do onih medicine rada koji se sada brinu za radnike ozlijeđene na poslu i one oboljele od neke profesionalne bolesti.
"Opseg posla se povećao i u ambulanti je puno teže planirati dnevne programe s obzirom da sad moramo raditi s bolesnima, moramo stalno biti na dispoziciji, a naš posao je preventiva", istaknula je dr. Jadranka Šetek, spec. medicine rada.
Liječnici medicine rada sad otvaraju i zatvaraju bolovanja, obilaze tvrtke i radnike koji rade u posebnim uvjetima. Petsto tisuća radnika još nema liječnika medicine rada.
"To je velika promjena i kao takva trebala je biti puno kvalitetnije i ozbiljnije pripremana", rekao je ravnatelj HUP-a Đuro Popijač dodavši kako su svi popratni akti koji su pratili zakon doneseni vrlo kasno, tijekom prosinca prošle godine.
Na novi zakon tjerala nas je Europska unija. Nabrzinu je zato osnovan i novi Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje zaštite zdravlja na radu. Njegova ravnateljica, bivša HDZ-ova saborska zastupnica, kaže da se problemi rješavaju u hodu, a već se vide i prvi rezultati. "Postoje podaci s terena, liječnica medicine rada u Splitu tvrdi da je za 50 posto smanjila do tada vrlo visok broj bolovanja", istaknula je dr. Sonja Padovan-Janković, direktorica HZZOZZR.
Namjera je zakonodavca odvojiti račune za opće i radno zdravstvo te dobiti točan uvid koliko je bolesnih od rada. Tako je nakon 15 godina medicina rada vraćena u tvrtke iz kojih ju je potjerao tadašnji ministar zdravstva Andrija Hebrang
donosi Giornal.hr