Na Dan ljudskih prava održati će se stručni skup o pružanju pomoći i podrške žrtvama kaznenih djela u Hrvatskoj
Desetog prosinca kada se obilježava Međunarodni dan ljudskih prava, održava se konferencija kojom će se zaokružiti trogodišnje djelovanje mreže organizacija koje pružaju besplatnu pomoć žrtvama i svjedocima svih kaznenih djela na području 13 županija u Hrvatskoj.„Nitko nije pripremljen da postane žrtva ili svjedok odnosno svjedokinja kaznenog djela“ – jedna je od rečenica kojom se Mreža predstavlja javnosti. Punim nazivom Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela (Mreža) nastala je 2018. na inicijativu i uz financijsku podršku Ministarstva pravosuđa i uprave, koje je potaknulo osnivanje partnerske mreže organizacija za podršku i pomoć žrtvama i svjedocima. Time je uspostavljen rijedak primjer kontinuirane i čvrste suradnje vladinih tijela i organizacija civilnog društva.
Osnovna ideja osnivanja Mreže bila je da se osigura pomoć i podrška žrtvama i svjedocima i svjedokinjama kaznenih djela u onim županijama u Hrvatskoj u kojima pri Županijskim sudovima ne postoje službeni odjeli za podršku žrtvama i svjedocima. Mreža djeluje na području 13 županija širom Hrvatske, a čini je 11 organizacija civilnog društva.
Nakon tri godine suradnje, u organizaciji Ženske sobe, održat će se završna konferencija 10. prosinca 2020. godine putem Zooma u trajanju od 11:00 do 14:30 sati.
Na konferenciji će biti predstavljeni dosadašnji rezultati rada i suradnje svih relevantnih dionika te istaknuti nužni koraci za unaprjeđenje sustava podrške, kao i položaja i prava žrtava kaznenih djela u budućnosti – naročito s obzirom da je Ministarstvo prepoznalo značaj Mreže i odobrilo nastavak financiranja u narednom trogodišnjem razdoblju.
Uz Žensku sobu iz Zagreba, kao nositeljicu programa, u Mreži sudjeluje 10 organizacija iz cijele Hrvatske, koje pokrivaju područje od 13 županija:
- Udruga za podršku žrtvama i svjedocima – Varaždinska i Međimurska županija
- Centar za građanske inicijative Poreč – Istarska županija
- Centar za podršku i razvoj civilnog društva Delfin – Požeško-slavonska i Bjelovarsko-bilogorska županija
- Udruga “HERA Križevci“ – za zaštitu i promicanje ljudskih prava – Koprivničko-križevačka i Bjelovarsko-bilogorska županija
- Udruga Deša – Dubrovnik – Dubrovačko-neretvanska županija
- Informativno pravni centar – Brodsko-posavska županija
- Udruga ZvoniMir – Šibensko-kninska županija
- Ženska grupa Karlovac „KORAK“ – Karlovačka i Ličko-senjska županija
- S.O.S. Virovitica – savjetovanje, osnaživanje, suradnja – Virovitičko-podravska županija
- CESI – SOS telefon i savjetovalište – Krapinsko-zagorska županija
Posljednje tri godine, više od 1700 osoba ostvarilo je putem Mreže više od 13 tisuća pojedinačnih usluga, kao što su besplatna pomoć u obliku informiranja i savjetovanja, fizička pratnja na nadležne institucije u svojstvu osobe od povjerenja – zapravo svih oblika podrške koju treba osoba koja se nađe u ulozi žrtve ili svjedoka/svjedokinja kaznenih djela. Kako bi sve navedeno bilo moguće, uspostavljena je široka mreža suradnji s policijom, sudovima i državnim odvjetništvom.
S obzirom na interdisciplinarnost djelovanja Mreže, njena dostignuća i izazove na konferenciji će predstaviti izlagačice i izlagači širokog spektra stručnosti. Publici će se obratiti tajnice i tajnici kao i ostale predstavnice i predstavnici Ministarstva pravosuđa i uprave, Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Ravnateljstva policije, Županijskih i Općinskih sudova, državnih odvjetništava kao i niza organizacija civilnog društva.
Vjerujemo da konferencija predstavlja iznimnu priliku za profesionalni razvoj, razmjenu iskustava i podizanje svijesti, kao i da će doprinijeti daljnjem razvoju zakonodavstva, javnih politika i cjelokupnog sustava podrške žrtvama i svjedocima i svjedokinjama kaznenih djela.
Ženska soba – Centar za seksualna pravaWomen’s Room – Center for Sexual Rights