Motovun pod zaštitom UNESCO-a
Kako ćete vidjeti na web adresi ove organizacije (http://whc.unesco.org/en/tentativelists/5104/), prijava Motovuna je zaprimljena koncem prvog mjeseca ove godine, a iza nje stoji Ministarstvo kulture. Kada sam o ovom važnom događaju doznao prije nekih mjesec dana, odmah sam kontaktirao Općinu Motovun. O prijavi nisu ni čuli. Vijest ih nije baš ni obradovala. Istarska županija o tome isto tako ništa nije znala. Brzo je postalo očevidno da se radi o inicijativi koja zaista potiče iz Zagreba. Kada sam se raspitao u Ministarstvu kulture, brzo sam doznao da bi čitava procedura oko priznavanja posebnog statusa Motovuna mogla potrajati godinu do dvije. No, ostaje otvoreno pitanje uspjeha ove prijave.
Do sada je na listi Svjetske baštine šest kulturnih i prirodnih vrijednosti u Hrvatskoj: Dioklecijanova palaca u Splitu (1979.), Dubrovnik (1979., 1994.), Plitvice (1979., 2000.), Eufrazijana u Poreču (1997.), Trogir (1997.), te Šibenska katedrala (2000.). Motovun je među trinaest lokacija koje je Ministarstvo kulture nedavno predložilo UNESCO-u. Više informacija o svim prijavljenim lokacijama se može naći na web adresi Ministarstva kulture (http://www.min-kulture.hr/default.aspx?id=55).
Zašto se o Motovunu u Istri ne čuje, iako je ovo jedina nedavno prijavljena lokacija na čitavom poluotoku? Zato što bi priznavanje posebnog statusa ovog gradića bilo nužno povezano i s određenim stupnjem zaštite, koja bi općinskim i županijskim organima samo vezivala ruke u mešetarenju s Motovunštinom. A takvo je mešetarenje upravo u tijeku u kontekstu usvajanja Izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja Općine Motovun. Ovim bi se dokumentom općini dao jedini pravni temelj za uvođenje golfa i pola u Motovunštinu. Usvajanje plana se može očekivati za nekoliko mjeseci.
Jasno, problem nije u golfu i polu kao takvima, već u ozbiljnoj opasnosti od apartmanizacije povijesnog krajobraza koji se ne može odvojiti od samog Motovuna. Bez tog krajobraza, ovaj gradić bi ostao zauvijek okrnjen, osiromašen. Dosadašnje investicijske inicijative povezane s ova dva elitna sporta su uvijek u zaleđu imale veliki broj apartmana, kuca, vila, hotela po uzoru na obalu Istre. U prijedlogu koga je oborilo Ministarstvo zaštite okoliša prije dvije godine se uz golf igralište trebalo izgraditi skoro sedam stotina postelja, što je duplo veći broj postelja no što ga danas ima povijesni Motovun.
S malo sreće i pomoći od strane Ministarstva kulture, takvih inicijativa više neće biti. Za zaštitu Motovunštine se vrijedi boriti svim silama. Pred nama je velika igra, a njeni će rezultati biti poznati za godinu do dvije. Hoće li Motovunština biti betonizirana prije no što na snagu stupi zaštita UNESCO-a? Naravno, možemo se samo nadati da će do nje čim prije doći.
Prof. dr. Ranko Bon
Predsjednik
Motovun – eko grad
Centar za održivi razvoj