Mladi traže odgovore: “Tko su junaci i junakinje u bajkama modernoga doba?”
Mladi nas uvijek mogu iznenaditi, jer vide ono što mislimo da ih ne zanima, a u to smo se uvjerili na pričaonici za srednjoškolce „Junakinje i junaci u bajkama modernoga doba“, održanoj 25. rujna u porečkoj Knjižnici. Ovom aktivnošću Gradska knjižnica Poreč pridružila se obilježavanju manifestacije „Tjedan istarskih knjižnica“, koji se ove godine održava pod sloganom „Ženi koja se igra“, s fokusom na društvenu i umjetničku poziciju žena. Knjižnica, kao mjesto demokratske širine i jednakosti, svojim programima želi mobilizirati alate slobode i obrazovanja za nošenje s različitim društvenim nepravdama.
Izuzetno dinamičnu i zanimljivu pričaonicu vodila je Luana Poleis, psihoterapeutkinja, psihologinja i stručnjak mentalnog zdravlja, koja je tridesetak okupljenih učenika i učenica Srednje škole Mate Balote, članova Čitateljskog kluba M&M, usmjeravala da pokušaju otpetljati unutarnje čvorove koji im otežavaju put do kvalitetnih odnosa sa sobom i drugima, ali i da pronađu odgovore na pitanja: Kako okolina u kojoj jesam potiče moja prava i slobodu?, Što mogu učiniti da potičem društvo jednakosti?, Postoji li društvo bez nepravde i kako je povezano sa slobodom govora, biranja i življenja?, istražujući ih kroz perspektivu junakinja i junaka u bajkama modernog doba. Nisu junaci/kinje (samo) oni koji dobivaju medalje i hvalospjeve, već i oni koji vode svakodnevnu borbu da se u svijetu koji ih okružuje osjećaju i budu dobro. Zapravo, da se čovjek ne definira zbog kalupa u koji su ga/je strpali te na taj način definirali vlastita očekivanja.
Od mladih uvijek možemo učiti, jer žele djelovati gdje drugi misle da je gotovo. Treba (još) uvijek razgovarati o jednakopravnosti, kažu. Za ženu koja se igra, kao i za temeljno ljudsko pravo da te nitko ne omalovažava zbog različitosti: spola, rase, dobi, odjeće i uspjeha. Strahovi od nepravde i propuštenih prilika su veliki, a na nama je omogućiti već danas drugačiji svijet – u kojem svatko može biti junak/inja tako da dozvoli drugima da bude svoj – koliko god puta se promijenio/la za vlastito dobro i dobro društva kojem pripada.
Gradska knjižnica Poreč