Ministarstvo najavilo »skoro« uklanjanje bespravne gradnje
»Prije godinu dana pisali ste o kući u mom susjedstvu koja je dijelom sagrađena na tuđoj parceli i preblizu mojoj, pa je građevinska inspekcija izdala rješenje o rušenju. Radovi su tada stali, ali stalo je i sve drugo i na terenu se baš ništa ne događa. Osim što građevinski materijal, cement i vapno ispire kiša, a djeca iz naselja veru se po neograđenim prostorijama i balkonima na katu«, potužio nam se nedavno Hans (kako smo ga u prvom tekstu nazvali jer nije htio da mu ime ide u javnost, a Nijemac je) iz porečkog prigradskog naselja Buići.
Hansu, inače umirovljenom pravniku, nije jasno zašto građevinska inspekcija već godinu dana ne provodi svoje rješenje. To je pitanje postavljao i u istarskom sjedištu inspekcije u Pazinu i u nadležnom ministarstvu u Zagrebu. Jedino je doznao da je sada predmet na Upravnom sudu jer se investitor žalio. Hansu nije jasno ni zašto barem gradilište nije ograđeno jer doista bi se mogla dogoditi nesreća. Dao nam je i fotografije koje potvrđuju nesmotrenu igru djece po nedovršenoj kući.
Sama priča o zidanju stambene zgrade na k.č. 1644/2 k.o. Žbandaj ima raznih zanimljivosti. Zgrada je zidana po građevinskoj dozvoli koja je stigla dan prije nego li je po prvom rješenju, s početka 2003., investitor Marijo Žulj iz Osijeka trebao srušiti bespravno započetu gradnju. Međutim, pravi je problem što je zgrada na krivom mjestu, dijelom ulazi na susjednu katastarsku česticu 1644/3 koja je nekad bila javni put i u gradskom je vlasništvu! Drugačije, zapravo, nije mogla biti sagrađena jer istočnim dijelom te parcele već odavna prolazi asfaltirani put iz Buići na glavnu cestu Poreč – Pazin! Napravio ga je svojedobno Grad Poreč, ali nisu riješeni imovinskopravni odnosi. Trebalo je, naime, preparcelirati zemljište, iz građevinske parcele izdvojiti »novi put«, a pripojiti joj »stari put«. To je krenuo rješavati novi vlasnik Mladenko Ivišić iz Viteza u BiH koji je parcelu od 1.349 kvadrata s nedovršenom kućom kupio 2005. za 45 tisuća eura.
Problem »selidbe« puta
No, prema stanju na terenu, ni to usklađenje na papiru ne bi do kraja riješilo problem jer je zgrada samo tri metra od Hansove parcele. Po prostornom planu minimum je četiri, odnosno za manju udaljenost potrebna je suglasnost susjeda. Ovaj put Hansa, koga do sada nitko ništa nije pitao, jer formalno nije susjed budući da je gradska parcela »starog puta« i danas teoretski između njega i Ivišića!
U toj općoj zavrzlami ponovili smo pitanja Ministarstvu zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva o neprovođenju rješenja o rušenju i utječe li na to postupak koji je u tijeku na Upravnom sudu. Također nas je zanimalo zašto se tolerira neosigurano gradilište koje je nedvojbeno opasno. Potonje smo pitanje postavili i porečkom komunalnom redarstvu, tj. je li nešto poduzelo u okviru svojih ovlasti, a uzimajući u obzir i javna višekratna upozorenja mještana Buići. Gradsku smo imovinskopravnu službu pitali je li konačno u zemljišnim knjigama riješen problem »selidbe« puta. Naposljetku, Upravni smo sud pitali u kojoj je fazi predmet vezan uz Ivišićevo protivljenje rješenju o rušenju kuće u Buićima.
Iz tajništva Upravnog suda doznali smo da su u tijeku dva spora u povodu tužbi Mladenka Ivišića u kojima on osporava zakonitost rješenja o uklanjanju građevine, odnosno žali se na postupak izvršenja toga rješenja. Sud je dostavio tužbe na odgovor tuženom tijelu (Ministarstvu graditeljstva, op. a.), zaprimio odgovore i predmeti će biti raspoređeni u skladu s poslovnikom i godišnjim rasporedom poslova, lapidarno nam je odgovorila Ana Berlengi Fellner, sutkinja i glasnogovornica toga suda.
Glasnogovornica Ministarstva graditeljstva Kata Gojević potvrdila je da je još 25. lipnja prošle godine investitoru Ivišiću izdan »zaključak o dozvoli izvršenja«, što je birokratski izraz za konačnu odluku o pristupanju rušenju. Taj je predmet, za koji nam je samo usput potvrđeno da se od 2. travnja ove godine nalazi na Upravnom sudu, stavljen na listu za uklanjanje putem građevinske inspekcije, ali »u ovom trenutku točan datum ne možemo reći«, stoji u odgovoru koji smo dobili koncem prošloga mjeseca. Doduše, piše i da »građevinska inspekcija ima u planu skoro uklanjanje bespravnog objekta budući da investitor nije postupio po rješenju o uklanjanju«. Kad će to »skoro« biti, ostaje otvorenim. Naravno, valja imati na umu da je posljednjih tjedana građevinska inspekcija u Istri bila više angažirana na uklanjanju bespravne gradnje na drugim lokacijama, kao što je opsežna akcija na području Kavrana u općini Marčana, odnosno u Paoliji kraj Novigrada.
Ministarstvo: Obavezno ograđivanje i označavanje gradilišta
U vezi s neograđenošću gradilišta u Buićima iz Ministarstva graditeljstva podsjećaju da je ograđivanje i označavanje zakonska obveza investitora, pa će, s obzirom na to da to nije učinio, vlasnik terena odgovarati za sve eventualne nezgode. Iz porečkog komunalnog odjela na tu temu, odnosno moguće postupanje njegovih redara, nismo, ni nakon više od 15 dana čekanja, dobili nikakav odgovor. Stigao je, ne baš primjernom brzinom, samo onaj koji se tiče rješavanja imovinskih odnosa između Grada i vlasnika čestice 1644/2 u k.o. Žbandaj. Potvrđeno je da je preko te parcele, 90-ih godina, izveden asfaltni put koji služi kao ulaz u Buiće, a da je kuća na njoj dijelom podignuta i na k.č. 1644/3 koja je »društveno vlasništvo u općoj upotrebi«, pa se presumira da je gradska. Zato je nadležna gradska komisija na zahtjev Mladenka Ivišića zaključila da se međusobni imovinski odnosi riješe zamjenom k.č. 1644/3 za dio 1644/2. To je Ivišić prihvatio i naručen je prijavni list kojim se formirala nova čestica, u naravi cesta. List je na ovjeri u službi za urbanizam državne uprave, a potom ga valja proslijediti u katastar, što sve rješava stranka (tj. Ivišić). Kad gradska pravna služba dobije primjerak ovjerenog prijavnog lista, ići će se na natječaj za zamjenu nekretnina, objašnjava nam u pisanom odgovoru u ime gradske uprave glasnogovornica Saša Guttman Levak, uz napomenu da do danas stranka nije ovjerila prijavni list iako ga je preuzela 21. rujna 2006.
Sudeći po dosadašnjoj brzini postupaka, ali i nezainteresiranosti za stanje gradilišta, koje su vidljive i iz ovih odgovora, susjed Hans će još neko vrijeme čekati na uklanjanje spomenute kuće u Buićima (ako do njega ikad i dođe), a mještani će morati i dalje posebno paziti da im se djeca ne veru po opasnoj nezavršenoj građevini.
Goran Prodan, Glas Istre