VALFRESCO 1224 S

Mi ne vidimo hrvatsko bogatsvo jer smo lijeni izvaditi ga

04.02.2013. 00:00; ; Početna / Politika / Mi ne vidimo hrvatsko bogatsvo jer smo lijeni izvaditi ga
550LINIC.jpg

Moody´s našoj Vladi, među ostalim, zamjera i to što se nije okrenula investicijama u izvoznu proizvodnju. Ministar financija Slavko Linić u intervjuu za Jutarnji list pojašnjava kako se Vlada ne slaže s tim jer su prošle godine preko HBOR-a uložili više od 10 milijardi kuna. ´Lani smo prvi put imali više ulaganja u investicije nego u obrtna sredstva, posebno smo išli prema izvoznim granama´, rekao je ministar.

Na konferenciji za novinare održanoj nakon što je Moody´s snizio kreditni rejting Hrvatske, Linić je izjavio kako Vlada smatra da se bitka u ovim uvjetima krize i nekonkurentnosti treba voditi za smanjenje uvoza, posebno u energetskom dijelu. Smatra da Hrvatska treba ulaganja u energetiku za koju kaže da nije toliko rizična za ulaganja. ´Prema tome, programi Vlade su okrenuti smanjenju uvoza a ne samom izvozu", kazao je na konferenciji. Isto je ponovio i Jutarnjem listu.

´Nama je bitno u ovom trenutku smanjiti uvoz, izgleda da smo svi gluhi, jer ako mi 40 do 60 posto energije uvozimo, onda vidimo gdje je problem deficita naše platne bilance: on se javlja najviše zbog uvoza energije. Zato je Vlada išla s programom tamo gdje ima utjecaja (u HEP-u smo mi vlasnici, imamo gotovo 50 posto udjela u Ini, mi smo vlasnici prirodnog plina); kad bismo natjerali ta trgovačka društva da izvuku hrvatsko bogatstvo, bitno bismo smanjili deficit. Mi u Vladi smatramo da bi Hrvatska u iduće tri godine polako trebala postati izvoznik energije´, poručio je Linić. Smatra i da bi tako dobili veću zaposlenost jer, prema Liniću, energetika zapošljava na ´vrijednim radnim mjestima´.

Ne slaže se s tim da Hrvatska nema dovoljno primarnih izvora energije, pa ni za vlastite potrebe. ´Plin bismo mogli izvoziti, a sada ga uvozimo 40 posto. Struju možemo izvoziti, a uvozimo 60 posto. I tu se mi razlikujemo… mi ne vidimo hrvatsko bogatsvo jer smo lijeni izvaditi ga. Ok, nemamo dovoljno nafte, trebamo je i uvoziti, ali imamo dvije rafinierije, zašto onda uvozimo naftne derivate?…U bivšoj Jugoslaviji mi smo bili republika najbogatija energentima, a u samostalnoj Hrvatskoj velimo: toga nema. To ne prihvaćam. Tu se mi razlikujemo´, zaključio je.

Uvjeren je da Vlada može nešto promijeniti kada je riječ o Ini, jer država ima 44 posto vlasništva u Ini i politiku koncesija nad rudnim bogatstvom. ´Ne mogu se Mađari ponašati tako da kod nas prave nered´, rekao je. Komentirao je i očekivanja da će pasti vađenje i proizvodnja prirodnog plina rekavši da su to MOL-ove priče koje MOL širi te da su to neistine.

POSLOVNI.HR