NEWS

Mencinger najavljuje još deset godina krize

12.11.2011. 00:00; ; Početna / Gospodarstvo / Mencinger najavljuje još deset godina krize
902joze_mencinger.jpg

"TREBA biti strpljiv, pa čekati i izlaziti iz krize, što će potrajati sigurno još deset godina, ako ne i više. Kriza nije nastala 2008. godine. Ona se rađala najmanje 30 godina i tu se radi o velikim pomacima između udjela rada i udjela kapitala u društvenom proizvodu, i to u korist kapitala. To je stvorilo veliku razliku između potražnje i ponude", kazao je u intervjuu za srpski list Vreme Jože Mencinger, prvi slovenski ministar gospodarstva.

EU zahvaća jugoslavenski sindrom

On smatra kako su problemi počeli izlaziti na vidjelo kada se ponuda preselila u Kinu. "To se godinama održavalo kreditima i, dok je bilo tako, nije bilo krize. EU je u Kinu trebala izvoziti znanje, a Kina u EU gotove proizvode. Kina je svoj dio obavila, ali se ispostavilo da znanje koje smo mi trebali izvesti Kina već ima", kazao je Mencinger.

Mencinger smatra kako se u EU danas sve više počinje osjećati "jugoslavenski sindrom", gdje je svak svakome kriv. "Nijemci se žale da moraju plaćati ono što su trošili Grci, a ako odete u Grčku čut ćete da su za sve krivi Nijemci. To je jako opasno.", nastavlja ovaj ugledni ekonomist.

Euro kao simbol bratstva i jedinstva

"Euro je kreiran kao politički simbol, koji sliči na jugoslavensko bratstvo i jedinstvo. Kad je stvoren euro, nitko nije razmišljao o tome da bi netko mogao izaći iz eurozone, uopće nije predviđen taj mehanizam. Mislili su da je to nešto što će trajati vječno i zbog toga je valuta i došla u krizu. To nije bio normalan novac koji obavlja svoje funkcije. Riječ je o političkom projektu koji je već u početku bio loše postavljen", ističe Mencinger.

Fiskalna unija u EU po modelu SFRJ nije ostvariva

Mencinger smatra kako eventualno stvaranje fiskalne unije u EU, "po uzoru" na SFRJ, ne bi bilo pametno rješenje, jer bi "to zahtijevalo koncentraciju prihoda od poreza u centru" i neki bi porezi postali europski porezi. "Onda bi se morala naći pravila za raspodjelu tog novca između zemalja Unije, a sumnjam da se mogu naći pravila koja će svi prihvatiti.  Pojavio bi se problem jer bi neke zemlje smatrale da su iskorištene, što je bio problem i u Jugoslaviji osamdesetih. To bi doprinijelo samo bržem raspadu EU", zaključio je Mencinger.

A.K. index.hr

Print Friendly, PDF & Email