Med iz porečkog gradskog pčelinjaka i maslinovo ulje iz maslinika na javnim gradskim površinama novi su proizvodi namijenjeni turističkoj promidžbi Poreča
Med iz porečkog gradskog (urbanog) pčelinjaka i maslinovo ulje dobiveno iz maslinika na javnim gradskim površinama, obavijeni novim vizualnim identitetom, novi su proizvodi namijenjeni turističkoj promidžbi Poreča, prezentacijama i sudjelovanjima na sajmovima i manifestacijama.
Ideju i priču su na današnjoj konferenciji za medije predstavili direktor Turističke zajednice Grada Poreča Nenad Velenik, gradonačelnik Grada Poreča-Parenzo Loris Peršurić, predsjednik porečke udruge pčelara Nektar Ivan Kovač i voditeljica radne jedinice Hortikultura u Usluzi Poreč Nevija Poropat.
Kako je rekao Velenik, ideja je da se na ovaj način lokalnim proizvodima dobivenim sa javnih površina pridoda vizualni identitet i stvori priča, koju je u ovom slučaju osmislio Studio Sonda i tako doprinese promociji Poreča i jednog važnog dijela ponude koju ovaj grad nudi. Želja je poklonom zainteresirati i pozvati na otkrivanje i upoznavanje ovih, ali i drugih autohtonih proizvoda u Poreču, a autohtono i domaće je upravo ono što danas turisti ali i domaći sve više traže i cijene. Za sada je napravljeno oko 200 boca maslinovog ulja dobivenog sa maslina posađenih u gradskim parkovima, dvorištima ustanova i uz more, a punjenim u Agrolaguni, te 200 teglica meda iz urbanog pčelinjaka smještenog na zelenoj površini kraj naselja Mate Balote, koje su vrcali i punili članovi udruge Nektar.
Proizvodi sadrže i poruku – etikete za ekstra djevičansko maslinovo ulje i med poručuju da su zajednički produkt grada i njegovih ljudi. Ovi proizvodi pokazuju ljubav ljudi i grada, trud i brigu o svakom detalju, poručuju da Poreč kao destinacija i njegovi stanovnici pomno njeguju prirodu i zelenilo u gradu. Poruka je izuzetno važna te je na najbolji način to direktno ispričano kroz samu etiketu, bez skrivenih koncepata – jasno i nedvosmisleno istaknuta snažna priča koja stoji iza proizvoda, kažu u Turističkoj zajednici Poreča.
-Nadogradnja cijele priče bit će za tri-četiri godine jer s udrugom Agro Poreč imamo posađen novi maslinik s autohtonom porečkom rosuljom i tada će i ti proizvodi biti namijenjeni ovom prezentacijskom dijelu, za sajmove i manifestacije, ali i za građane. S druge strane, tu je i med iz urbanog pčelinjaka postavljen prije tri godine, u kojem smo s udrugom Nektar napravili autohtoni proizvod našeg gradskog pčelinjaka kao poklon, ali i kao poruka da djeci, građanima i gostima ukažemo koliko su pčele i med bitni za sve nas. Med je već od ranije prisutan i u našim školama, a mi ćemo to potencirati i u našim vrtićima da djeca nauče o zdravoj prehrani te našim domaćim proizvodima. Na ovaj način planiramo i prezentacije i promociju drugih naših autohtonih proizvoda, kazao je gradonačelnik.
Kovač je dodao kako je porečki urbani pčelinjak ove godine dao izuzetno puno meda, te se pokazalo da ima mogućnosti za postavljanje još urbanih pčelinjaka, a očekuje ih još jedna berba uskoro i to ona meda od bršljana.
– U Istri ga ima i vrlo je kvalitetan, a lani na 1. međunarodnoj konferenciji o medu održanoj u Poreču, potvrđena je izvornost porečkog meda od bršljana što daje dodatne prednosti ovoj autohtonoj priči proizvoda za promidžbu, kazao je Kovač. Nastavak svojih aktivnosti udruga Nektar promovirat će i predstaviti i na 2. ovogodišnjoj konferenciji o medu koju će održati ove jeseni, kada će održati i Medeni mjesec i puno drugih aktivnosti, najavio je Kovač.