Sv. Bernardo -s

Mateja Pančelat i Sabina Cerovac seniorske viceprvakinje Europe

01.06.2008. 00:00; ; Početna / Sport i rekreacija / Mateja Pančelat i Sabina Cerovac seniorske viceprvakinje Europe

Drugoga dana 24. seniorskog i 13. juniorskog Europskog taekwon do prvenstva, što danas završava u porečkom Inter-sport centru, hrvatski su reprezentativci s novih devet osvojenih medalja svoju kolekciju odličja povećali na ukupno 13 s kojima u poretku zemalja zauzimaju visoko treće mjesto iza Rusije i Češke, u konkurenciji 31 države. Među novim osvajačima medalja u pojedinačnim borbama je i četvero Istrana. Porečanka Mateja Pančelat i Puljanka Sabina Cerovac su postale viceprvakinje Europe, prva u kategoriji do 63, a druga + 75 kg. Matejina godinu dana mlađa sestra Atina okitila se pak najsjajnijom, zlatnom medaljom u juniorskoj konkurenciji u kategoriji do 64 kg, dok je Puljanin Ervin Karaman, također u uzrastu juniora osvojio brončanu medalju u kategoriji do 57 kg što mu je nakon bronce u formama za 3. DAN, druga medalja na ovom prvenstvu.
Za obje istarske seniorke kobne su u finalima bile reprezentativke Bugarske. Pančelat je u četvrtfinalu nadmoćno pobijedila Čehinju Ilonu Hambergerovu, a u polufinalu i Nizozemku Corine Kool, međutim u finalu je izgubila od daleko iskusnije, višestruke prvakinje Europe Bugarke Albene Malcheve. Za Pančelat je i srebrna medalja veliki uspjeh s obzirom da joj je to prvo pojedinačno odličje s jednog velikog međunarodnog prvenstva u seniorskom dobnom uzrastu.

Mateja željela zlato

– Premda mi je ovo prva pojedinačna seniorska medalja nisam potpuno zadovoljna nastupom na ovom prvenstvu jer sam u svome gradu željela postati prvakinja Europe. U finalu je Bugarka Malcheva jednostavno nakon početnog vodstva izbjegavala borbu tako da nisam ni imala prigodu pokazati sve što znam i koliko sam spremna. Međutim, nisam ni nezadovoljna jer će biti još prigode i za najsjajnije medalje, – rekla je Porečanka Pančelat.
Cerovac je u četvrtfinalu savladala Ruskinju Adiyukh Balagovu, a u polufinalu u vrlo teškom susretu Čehinju Andreu Konecnu tek nakon dodatne, treće runde (regularne dvije runde borbe okončane su neodlučenim rezultatom) u kojoj je Puljanka na samom kraju preotela lagano vodstvo protivnice. No u finalu je Cerovac morala proći još jednu dramu i borbu za zlatnu medalju u još jednoj dodatnoj rundi protiv Bugarke Lidiye Dukove. Cerovac je lagano vodstvo držala sve do završnih sekundi a onda je Dukova praktički zadnjim udarcem osvojila titulu europske prvakinje. Sabina je zbog šokantnog gubitka naslova prvaka završila meč u suzama koje joj još dugo nisu silazile s lica, a njen klupski trener, te direktor i izbornik reprezentacije Edi Višković s nevjericom je dugo vremena gledao prema sucima. No i za Cerovac je titula viceprvakinje starog kontinenta odličan uspjeh koji je pridodala prošle godine osvojenoj tituli viceprvakinje svijeta.

Sabina nije mogla vjerovati

– Pogledala sam par sekundi prije kraja tog finala semafor na kojem je svjetlila prednost u moju korist. Kada sam tren nakon toga čula zvuk sirene za završetak susreta i ponovno pogledala semafor nisam mogla vjerovati svojim očima da je Bugarka Dukova na kraju pobijedila. Emocije su jednostavno proradile i suze potekle. No bio je to samo trenutni šok. Sada, kako je već neko vrijeme prošlo mogu reći da sam zadovoljna. Premda je ostao žal za tim finalem u kojem smatram da sam već u regularne dvije runde bila bolja – komentirala je Cerovac.
Atina Pančelat je pak za juniorsku titulu morala ostvariti čak četiri pobjede te je redom od osmine finala »na koljena bacala« Španjolku Elisabeth Perez, Ukrajinku Olesyu Taraninu, Grkinju Parask Terzidou i u finalu Ukrainku Annu Moiseenko.
– Zaista, nadala sam se i željela ovo zlato u svome gradu i na moju radost svoj cilj i ostvarila. Nije bilo lako, pogotovo u finalu protiv Ukrajinke Moiseenko, no zaista bi bila šteta da sav moj trud i duge pripreme za ovo prvenstvu nisu i nagrađene ovim zlatom, – rekla nam je na koncu Atina Pančelat.
Ervin Karaman je na putu do bronce počevši od šesnaestine finala dobio tri borbe protiv Ukrajinca Aleksandra Kolesnika, Velšanina Conaha Prossera i Nizozemca Branda Van den Briana, ali ga je potom u polufinalu zaustavio kasniji prvak Europe Rus Aleksandr Bakirov.
Preostala dva istarska seniora koja su jučer izašla na borilišta, Puljani braća Denis i Haris Vojniković nisu uspjela stići do medalje. Denis je u osmini finala kategorije do 85 kg nadvisio Miljana Ćosića iz BiH, ali ga je u četvrtfinalu zaustavio Bugarin Marian Makaveev. Haris je pak završio s natjecanjem već nakon prvog nastupa u kategoriji do 78 kg u kojem je poražen od Čaha Alesa Vyzrala.
Hrvatska je jučer dobila i dva seniorska prvaka Europe, a oboje dolaze iz Vodica. Maja Cukrov je u finalu kategorije do 75 kg samo završio posao započet dan ranije i pobjedom nad Čehinjom Lindom Deutschovom naslovu aktualne svjetske prvakinje dodala i ovaj europski. Njen sugrađanin Antonio Ivas je u finalu kategorije do 64 kg savladao Rusa Alexeya Mineeva. Osim njih medalje su još u juniorskom uzrastu osvajali Kristina Mijat zlato + 70 kg, Rina Čičin – Karlov srebro do 46 kg, Marin Šušnjar srebro + 75 kg, te juniorke broncu ekipno u specijalnim tehnikama