Marine u Poreču i Rovinju jedine bez zagađenja
"Hrvatska je pomorska država i vrijeme je da se tako počnemo ponašati. Istraživanje o zagađenju obale i otoka, koje smo predstavili, naš je prilog u razvoju pomorske orijentacije zemlje", kaže ekolog dr. Ante Kutle, predsjednik Udruge "Lijepa naša", koja je upravo javnosti predstavila "Atlas sedimenata obalnog područja i otoka hrvatskog dijela Jadranskog mora".
U toj znanstvenoj knjizi, čiji su autori dr. Jasmina Obhođaš s Instituta "Ruđera Boškovića", dr. Vladivoj Valković iz tvrtke A.C.T. te dr. Ante Kutle, sabrani su podaci iz petogodišnjeg ACI marina Rovinj istraživanja jadranskog podmorja.
"U pet godina istraživanja sedimenata obala i otoka uzeli smo osam stotina uzoraka iz različitih dijelova Jadrana", napominje dr. Kutle. "U njima smo otkrili 16 različitih elemenata, među kojima su neki štetni za ljudsko zdravlje, dok su drugi prirodni i očekivani. Recimo, normalno je pronaći kalcij, ali pojava metala, među kojima je najviše bakra, cinka i olova, pokazuje zagađenje. Točnije, pronašli smo četiri elementa kojima ne bi trebalo biti mjesto na morskome dnu", dodaje predsjednik udruge.
Ante Kutle objašnjava da je najrašireniji bakar, čije je prisustvo potvrđeno u svim istraženim lukama i marinama. "Jedino marine u Poreču i Rovinju nisu zagađene bakrom ili drugim metalima", kaže naš sugovornik.
Naglašava da metali i druga zagađenja mogu doći do morskog dna preko rijeka i kanalizacija koje se ulijevaju u Jadran, ali da su opasne i boje s brodova koji njime plove. "Zagađivači su naše male kraške rijeke u Dalmaciji, kao i velika talijanska rijeka Po, koja zagađuje cijelo Jadransko more. No, i boje s brodova su opasne jer su otrovne. One služe da se na brodsku oplatu ne bi lijepile alge, morske životinje i razne biljke, koje onda usporavaju i otežavaju brodove. Otrovne su, imaju u sebi metale, koji dolaze u more. Tamo zagađuju sve ribe, pa prehranom dolaze u čovjeka", smatra dr. Ante Kutle.
Napominje da je istraživanje, publicirano u knjizi, prvo takve vrste u nas. "Mi smo napravili temelj za nova istraživanja koja će pratiti sedimentaciju morskog dna. To je, napokon, posao države, koja se mora baviti zaštitom mora i života u njemu", naglašava dr. Kutle.
D.GRAKALlĆ, Glas Istre