NEWS
Advent 24 S
VALFRESCO 1224 S

Maras: Dvorana Žatika je najveći promašaj u posljednih 50 godina !

30.05.2013. 00:00; ; Početna / Politika / Maras: Dvorana Žatika je najveći promašaj u posljednih 50 godina !
116Portret9.jpg

Rezultati prvog kruga lokalnih izbora u Poreču su već sljedeće jutro izazvali različite komentare kod građana, od iznenađenja do očekivanih ishoda, od razočaranja do oduševljenja, od čuđenja do ravnodušnosti. Spektar reakcija građana je doista vrlo velik što navodi na zaključak da su i rezultati prvog kruga izbora po mnogo čemu drukčiji od svih dosadašnjih rezultata  na izborima za Gradsko vijeće i gradonačelnika  Grada Poreča. Zaključak možemo i okrenuti pa reći da su upravo  ti drugačiji rezultati od dosadašnjih, izazvali široki spektar reakcija i komentara građana Poreča koji, približavanjem termina drugog kruga izbora, prelazi u navijanje u dva tabora kandidata za Gradonačelnika, Ljuba Kosića i Edija Štifanića.

Promatrajući  pripremu lokalnih izbora, atmosferu uoči i nakon prvog izbornog kruga, sa pozicije izvan političkih utakmica i sa aspekta poznavanja lokalnih političkih prilika i aktera, kao i funkcioniranja lokalne predstavničke, izvršne i upravne vlasti, nekoliko specifičnosti iz rezultata zaslužuju posebnu pozornost jer su se jednostavno dogodile prvi put u posljednjih dvadeset godina.

Prva specifičnost;  IDS većinska vladajuća stranka u Poreču, po prvi put u dvadeset godina nije osvojila većinu u Gradskom vijeću (bez utjecaja d´Hondt-a). Gradsko vijeće Grada Poreča će od ovih izbora imati u sastavu 17 vijećnika. U prethodna tri saziva brojalo je 19 vijećnika, a u razdoblju  od 1993. do 2001. 25 vijećnika. Manji broj vijećnika u Gradskom vijeću  zahtjeva daleko veću kompetenciju, angažiranost i uključenost svakog vijećnika u procesima kreiranja i donošenja odluka, bez obzira na šire izvršne ovlasti gradonačelnika.

Druga specifičnost; prvi put je neka drugačija politička opcija od vladajuće, Kosićeva lista, dobila čak 5 vijećnika. HDZ je u mandatnom razdoblju 1997-2001 imao 4 vijećnika, no u uvjetima kad je Gradsko vijeće brojalo 25 vijećnika. Stoga je ovaj rezultat najveći i najbolji rezultat kojeg je neka druga opcija izvan IDS-a ostvarila u Poreču. 5 vijećnika je respektabilna snaga u budućem sazivu Gradskog vijeća.

Treća specifičnost; potpuni  fijasko SDP-ove liste. SDP po prvi puta ostaje bez vijećnika u Porečkom Gradskom vijeću. Razlozi za to vjerojatno leže izvan političkog teritorija Poreča što nisu tema ovog analitičkog osvrta. Obzirom da je SDP većinska parlamentarna stranka, zasigurno je za očekivati da će središnjica SDP-a poduzeti aktivnosti političkog stabiliziranja i pozicioniranja u Poreču, odmah nakon drugog kruga izbora. Ostaje otvoreno pitanje kako i s kime, obzirom da u Istri pucaju tradicionalni šavovi suradnje i povezanosti  sa IDS-om. Je li dobar ili loš izbor smjera kojeg je odabrao Milanović i SDP, kad je u pitanju Istra, ostaje tek vidjeti. Krajnji rezultat za izbor novog župana će sigurno utjecati na SDP-ovu novu političku strategiju u Istri. Kako sada stvari stoje, marketinški politički profit ubire IDS.

Četvrta specifičnost; Poreč je prvi put suočen sa drugim krugom izbora za svog gradonačelnika. Je li rezultatska prednost od 1,5% Ljuba Kosića ispred Edija Štifanića u prvom krugu iznenađenje ili nije, mišljenja građana, pa i onog dijela građanstva koji su bliži političkim prilikama u gradu,  vrlo su podijeljena. Prednost je doduše vrlo tijesna ali psihološku prednost uvijek daje onom kandidatu koji je ima.

Prije prvog kruga, izglednost da se dogodi drugi krug je bila relativno mala, obzirom da je treći kandidat bio relativno malo poznati Nikola-Nino Smolčić, HDZ-ov kandidat, zahvaljujući tradicionalno stabilnom biračkom tijelu HDZ-a u Poreču, ostvario je lijepi rezultat. Rezultat je vrijedan jer je isprovocirao drugi krug izbora čime je dao više vremena biračima da još bolje upoznaju dva preostala kandidata.    HDZ je i na izborima 2009-te bilježio isti rezultat kao i ove godine, između 8  i 9% glasova. Dakle, drugi je krug bio izgledan samo ako Kosić i Štifanić ravnomjerno podijele ostatak od nešto više od 90% glasova, što se i dogodilo.

U drugom krugu kandidati imaju  vrlo izazovan zadatak,  sačuvati  glasače od kojih su dobili podršku u prvom krugu i pridobiti glasače čije liste nisu prošle u prvom krugu.

Izborni rezultati lista za Gradsko vijeće  gradonačelničkih  kandidata pokazuju zanimljive rezultate. Ljubo Kosić je dobio  skoro dvostruko više glasova od svoje liste, Edi Štifanić 1/3 više, dok je HDZ-ov kandidat dobio samo 27 glasova više od liste. „Pretakanje" glasova sa lista na gradonačelničke kandidate koji ulaze u drugi krug najavljuje žestoku borbu za pridobivanje naklonosti svih ostalih glasača.

Izlaznost?  Ona je gotovo identična izlaznosti iz 2009-te godine i kreće se unutar nešto više od 44% i, sa manjim odstupanjem, korespondira prosječnoj  izlaznosti u Hrvatskoj , kad je u pitanju interes za izlazak na lokalne izbore. Interes je ipak zabrinjavajuće skroman jer s druge strane stoji samozatajna, pasivna i menefregistička većina do koje se sve teže i teže dopire. Možda i promatra katkad na TV-u sjednice Sabora, kao dio zabave, show-predstave što često i jeste, likove koje on ili ona nije odabrala, izražava čuđenje kako nam takvi likovi vode državu, županiju. gradove, gradiće i općine, možda? No, ta pasivna većina  nikad neće na sebe preuzeti niti djelić odgovornosti za takvo stanje. A odgovorna je upravo proporcionalno neizlasku na izbore, nečinjenju i neodlučivanju.

Možda je ovoj natpolovičnoj  pasivnoj grupaciji birača dovoljan osjećaj da imaju pravo slobodnog govora, pravo slobodnog pisanja, pravo da šutnjom izražava nezadovoljstvo ili pravo da vikom izlazi na ulice?  Svejedno koje si od navedenih demokratskih prava odabere ona su samo manji dio prave demokracije. Varka, jer tada demokracija  počinje gubiti svoj smisao. Prava  demokracija  je pravo i mogućnost slobodnog i proaktivnog izbora. Sada su izbori.

Poreč prolazi kroz svoje prvo iskustvo drugoga kruga, stoga će izlaznost birača dati odgovor na pitanje; želimo li mi Porečani uopće izabrati, ili će to napraviti netko drugi?
A imamo što izabrati, imamo dvije karakterno suštinski različite opcije.
Štifanićevu;  partijski zatvorenu, subordinacijski vođenu, unutarstranački umreženu, vijećnički unisono ustrojenu, hiperinvesticijsku i netransparentnu opciju, i Kosićevu; široko građanski otvorenu, timski predstavljenu, tematski-kompetentno vijećnički organiziranu, sa prepoznatljivim taktičkim i strateškim ciljevima i potpuno svjesnu izuzetno teške financijske situacije gradskog Proračuna.  Porečani izaberite,  popularni „marsijanac" je dobro poručio: „…iza-đi-te-na-izbore-ili-šu-tite-slje-de-će-četi-ri-go-dine …".

Kad smo već kod „marsijanca",  i marketinški dio izbornih kampanja je isto bio zanimljiv u Poreču. Snježana Mekota i njena lista je svakako odabrala najoriginalniji način izborne promidžbe koji zaslužuje pažnju u cijeloj Hrvatskoj. Izvrstan primjer kako se u kratko vrijeme okupljanja liste može napraviti marketinški veliki efekt. Vrijedilo bi truda da, nakon što završe lokalni izbori, primjer  vidi i ostatak Hrvatske. Bravo Daniel, Mladen, Ćuro i ostali,  vratili ste nekoliko dana osmjehe na lica tisuće Porečana.

IDS  je marketinške aktivnosti za Štifanića također profesionalno odradio. Otvoreno je pitanje  da li  je još uvijek primjereno koristiti copy-paste poruke i slogane koje se preslikavaju i na ostale IDS-ove kandidate u Istri? Novi plakati, posljednji tjedan kampanje, ipak pokazuju sinergiju zajedništva kandidata koji su  ušli u drugi krug. Profesionalno jeste, jer plakati publici prenose sliku stvarnog funkcioniranja IDS-a; iz središnjice prema bazi, jednoobrazne matrice čvrste strukture, bez specifičnosti i detalja koji krase pojedinu općinu, grad ili kandidata. Na javnim nastupima i tribinama, budući vijećnici su poslužili samo kao scenski dekor, bez obraćanja građanima. Pokazana je snaga glasačke mašinerije, dosljedno kao i na sjednicama Gradskog vijeća.

Nasuprot čvrsto strukturiranih stranačkih marketinških matrica,  Kosić i njegov marketinški tim ponudio je otvoreni građanski i potpuno personalizirani pristup iz kojega se daju iščitati dvije osnovne poruke, prva je; otvoren sam  i dostupan, druga; imam timove kompetentnih i slobodoumnih ljudi. Poruke su prenijete i  na svim javnim nastupima,  na kojima su budući vijećnici  i najbliži suradnici iznosili svoje namjere, ideja, želje i programe potpuno autonomno. Posljednji tjedan kampanje poruke su prenijete i na kratki film koji kvalitetom nadilazi lokalni politički marketing i primjereniji je kampanji za gradonačelnika velikog grada. Zašto? Gledajući film, isključio sam zvuk. Slike Kosića i njegovog tima bez tona su prenosile poruke kampanje. Nakon toga sam maknuo sliku i slušao samo zvuk, poruke su bile iste. Sa profesionalnog aspekta, izvrsno. Komplimenti scenariju, snimatelju i montaži.

Treba primijetiti da su Internet i javne društvene mreže odigrale višestruko važniju ulogu u prijenosu poruka kandidata na biračko tijelo u odnosu na prije samo četiri godine. Mnogo je ljudi čitalo vidjelo i komentiralo događanja u vrlo kratko vrijeme.

Potonja tri primjera navedena su iz razloga što treba priznati da su ovi lokalni izbori u Poreču bili popraćeni sa najbolje osmišljenim političkim marketingom do sada. Drugo je pitanje, ukus birača, ali ne možemo reći da nemamo izbora. Izbori su sada.

Dio gerilskih  noćnih  uništavanja, ljepljenja i prešpricavanja plakata nije vrijedno komentirati jer je, doduše u nešto blažoj varijanti,  već viđeno i u ranijim kampanjama. U našem se gradu točno zna kada i tko to radi,  no neka se time pozabave nadležni. Za osudu je i nije vrijedno komentara.

Kratki komentar ostalih lista kandidata za Gradsko vijeće

Lista Snježane Mekota je zabilježila hvale vrijedan rezultat bez obzira  na njen tihi i mirni razlaz sa SDP-om. Gospođa Mekota je u gradu Poreču stekla image  vrlo ugledne vijećnice.

Ugled je stekla otvorenim iskonskim zalaganjem u Gradskom vijeću  za interese građana proteklih godina. Često sam u razgovoru sa građanima imao prilike čuti da od svih vijećnika grada Poreča, poznaju samo gospođu Snježanu Mekota. Birači su je nagradili sa 2 vijećnička mjesta. Ostaje dojam da je njena lista „otela"  barem jednog vijećnika SDP-u. Drugog je vjerojatno donijela ekipa sa liste koje je osmislila „marsijanca". U svakom slučaju i bez obzira na dojam, u konstelaciji odnosa snaga, također lijepa snaga u budućem sazivu Gradskog vijeća.

Jedan vijećnik HSU-a je gubitnički rezultat za umirovljenike. Evo i zašto. U proteklom su sazivu imali 2 vijećnika. Nadalje, možda je mnogima ostalo nezapaženo ali, HSU je jedina opcija u  Gradskom vijeću Grada Poreča koja je realizirala najviše predizbornih programa za grupaciju građana treće dobi. Niti jedna politička opcija nije imala tako malo odstupanja između rečeno-učinjeno. Realizirali su brojne kvalitetne programe namijenjene osobama treće životne dobi. Svejedno su izgubili jednog vijećnika. Zato su gubitnici. Ostaje otvoreno pitanje; nisu li prepoznati rezultati ili je zapušten kontakt sa vlastitom bazom?

HDZ-ov jedan vijećnik je očekivani rezultat. Njihovo glasačko tijelo ide na izbore i glasa, bili kandidati poznati ili nepoznati, mladi ili iskusni. Biračko tijelo sa primjerenom kulturom izlaska na izbore, bilo lokalne ili parlamentarne. I nije nevažan taj jedan jedini vijećnik u konstelaciji odnosa snaga u novom sazivu Gradskog vijeća. Naprotiv, postaje jako važan u nekoj od situacija  8 naprama 8, primjerice: kod biranja predsjednika, zamjenika i radnih tijela Gradskog vijeća, prihvaćanja/neprihvaćanja proračuna Grada i sl.

Manjinske liste; BDSH, lista Idriza Sulejmanija prethodno su javno podržale Edija Štifanića. Obzirom da nisu uspjele osvojiti niti jednog vijećnika, ostaje otvoreno pitanje njihove daljnje suradnje ili se suradnja aktivira samo od izbora do izbora. Liste nemaju zanemarivo biračko tijelo u smislu brojnosti. Pod pretpostavkom da je Štifanić pozitivnu razliku glasova u odnosu na listu, uz HSU-ov birački korpus, ostvario i iz ovog biračkog korpusa, ostaje otvoreno pitanje; hoće li manjinski birački korpus biti dovoljno motiviran za drugi krug?

Hrvatski laburisti nisu najbolje prošli ne samo u Poreču već općenito na lokalnim izborima u Hrvatskoj. Što to govori? Obzirom da se laburisti najsnažnije u Hrvatskoj zalažu isključivo za radnička prava, birači vjerojatno znaju da je jedinica lokalne i regionalne samouprave krivo mjesto gdje se radnička prava realiziraju.

Lista Damira Prodana, u prethodnim pokušajima da svoj bunt izraze na gradskom trgu svakog petka, podsjetila me na grupu mladih idealista koji su pripremali atentat u Sarajevu 1914. godine  na austrijskog nasljednika prijestolja Fredinanda. Simpatična grupa mladih idealista koja ima krajnje čiste, dobronamjerne i zdrave želje za svoj grad. Nekom drugom prilikom, bilo je ovo korisno iskustvo.

Još jedna specifičnost; odnosi snaga u novoizabranom Gradskom vijeću, način rada, te procesa donošenja odluka biti će potpuno drugačiji u odnosu na proteklih 20 godina.

Porečani, izabrali smo sastav Gradskog vijeća,  u nedjelju ćemo odabrati Gradonačelnika; Štifanić ili Kosić ? Da, nije samo politika koja nas dovede u situaciju ili/ili. Česte su ili/ili situacije u životu i one znaju biti jako mučne sve do točke odluke ili odabira. Stoga odaberimo.

Jedan pobjeđuje, to je izvjesno. No izvjesno je također i to da pobjednika očekuju dvije izuzetno teške situacije;

1.  Poreč već dugi niz godina nije turistički lider – a bio je do 2003. godine

Na liderske pozicije je Poreč došao zahvaljujući tome što je postojala vizija još krajem 60-tih godina, što je ta vizija realizirana tijekom 70-tih i 80-tih godina. Rezultat takve vizije je doveo Poreč na liderske pozicije bivše i sadašnje države. Plodove tih rezultata ubirale su generacije Porečana do unatrag 5-6 godina. Danas vizije nema, a kad nema vizije slijedi lutanje i improvizacija. Poreč treba repozicionirati svoju turističku ponudu i oplemeniti svoj turistički proizvod. U Poreču netko treba reći; želim takav i takav Poreč 2020-te ili 2025.godine, bez lutanja.  Master plan – cluster Poreč iz 2003. je još uvijek je službeni dokument kojeg je donijelo tadašnje Gradsko vijeće i koji detaljno formulirao  jednu takvu viziju, ostvarivu do 2012.godine. Ostao je u ladici.

2.  Stanje gradskih financija iz alarmantnog stanja prelazi u stanje kolapsa, doslovce.

Proučavajući izvršenje Proračuna 2012 vidio sam potpuno narušene elementarne odnose struktura proračuna; odnos tekućih obaveza i tekućih prihoda, kapitalnih prihoda,dugoročnih obaveza i kapitalnih ulaganja, zatim prenesenih i nepodmirenih obaveza iz ranijih razdoblja itd … itd.

Revizorsko izvješće iz 2011. konstatira zaduženost od 29,9% što je puno više od zakonski dopuštenih 20%. Znači prezaduženost

Analizom struktura izvršenja Proračuna 2012, tekućih i dugoročnih obaveza,  stopa zaduženosti  danas prelazi 50% kao manje dramatična procjena. Kumulativni efekt prenošenja minusa iz razdoblja u razdoblje te iz dospijeća u dospijeće progresivno bubri postotak zaduženosti koji je zakonom reguliran na gornju granicu od 20%.

Usput, radi točnije informacije mnogima koji je nemaju: 12% je gornja granica zaduženosti koju si Grad Poreč može priuštiti a da ne ugrozi funkcioniranje javnog sustava u svojoj ingerenciji, uključujući tekuće održavanje i pažljivo i stručno procijenjen plan investicija.

Preračunato u novčane ekvivalente, maksimalni investicijski potencijal po tom kriteriju je oko 95-100 milijuna kuna. To je podatak kad su tekući prihodi iznosili 150-155 mil. kuna. Danas su 115 mil.kuna.

Nije više u pitanju nelikvidnost (nemogućnost) podmirivanja obaveza, već insolventnost (nesposobnost)  Grada Poreča da podmiruje preuzete obaveze. Ugroženo je funkcioniranje javnih službi, ustanova i funkcija općenito.

Građani birači će znati reći i sljedeće; pa tko danas nije dužan, tko danas ne kupuje na kredit ili tko danas nema minus na tekućem računu?

Investicijski potencijal Grada je potpuno iscrpljen za najmanje 8 sljedećih godina. Sa aspekta održivosti, nova dvorana je zasigurno najpromašenija investicija u Poreču posljednjih 50 godina.

Ovo je okrutna matematika koju niti jedna politička poruka, izjava  ili preformulacija  ne može pobiti. Proračun zahtijeva hitni krizni managment, preciznu analizu stanja, objavu, prijedlog mjera sa prioritetima,  građanski i politički transparentnim konsenzusom.

Gospodarski i ljudski potencijal Poreča nije zanemariv, perspektiva je i smjer kojega se jednostavno mora aktivirati.

I zaključno,  previše se jedinstvenih okolnosti, rezultata i odnosa snaga dogodilo na ovim lokalnim izborima u Poreču u odnosu na proteklih 20 godina.

Događa se prekretnica, da li sa drugačijom vladajućom strukturom ili samo sa razmišljanjima, svejedno. Prekretnica je. Ima li sve to veze sa analizom izbornih rezultata? Ima itekako, i to već od ponedjeljka, kad više nema ili/ili.

Odabrati ćemo.

J.P.Maras