NEWS
VALFRESCO 4 S
Booktiga 2024

Marafor – ruglo starogradske jezgre

30.08.2006. 00:00; ; Početna / Novosti / Iz Grada Poreča / Marafor – ruglo starogradske jezgre
685GO152427.jpg

Izgled porečkih ulica i trgova, osobito starogradskih, neiscrpan je izvor za negodovanja građana. O tome što ga smeta u gradu u kojem je rođen i koji voli našem je listu pisao i jedan umirovljeni Porečan, ali anonimno. O mnogim detaljima koje on spominje pisali smo više puta, ali ipak smo krenuli tim tragom, ponukani i čitateljevom napomenom da nadležne službe reagiraju tek na članke u našem listu te da će po njegovom mišljenju već za nekoliko dana 30 posto nepravilnosti biti uklonjeno.

Najviše ga dira zapušten izgled Trga Marafor, najstarijeg u Poreču. Podsjećamo da je dijelom razlog tome to što još nije počelo njegovo temeljito uređenje. Naime, želja je otkopati izvorno antičko kameno popločenje, odnosno obnoviti nekadašnji rimski forum, čiji se ostaci nalaze nekoliko desetaka centimetara ispod sadašnje razine trga, što će zahtijevati mnogo vremena, ali i novca. Ipak, nije samo to razlog današnjeg jadnog izgleda Marafora. Po riječima ovog Porečana trgovci koji na fasade zgrada vješaju robu iz svoje ponude prikazuju Poreč kao ruglo, a ne višestruko nagrađivani turistički grad.

U podne, kad nema mnogo turista u šetnji i razgledavanju, starogradska jezgra izgleda još zapuštenije. Samo letimičan pogled na Marafor odaje otužnu sliku, nedostojnu brojnih nagrada kojima se Poreč prethodnih godina okitio. Prvo što smo zapazili neposredno ispred ulaza u Dječju knjižnicu sredinom prošloga tjedna bio je prašnjavi plavi tepih prebačen preko dvije drvene palete koje su činile pozornicu. Franko Buda, šef odsjeka za upravno-administrativne poslove u gradskom komunalnom odjelu, rekao nam je da dozvola za postavljanje te pozornice nije izdana jer je nitko nije ni tražio. Ipak, iz istog odjela neslužbeno saznajemo da su pozornicu postavili vlasnici dviju obližnjih ugostiteljskih radnji te da je uklonjena, a na njeno mjesto postavljena je pozornica na kojoj se odvijao dio programa »Poreč 24 sata«.

Situacija s pizzerijom »Napoli«, čiji je vlasnik proljetos htio od prozora načiniti vrata, no na vrijeme je zaustavljen (zahvaljujući i pisanju naših novinara), nešto je zamršenija. Prošlog se tjedna činilo da pizzeria neće u dogledno vrijeme biti otvorena. Naime, uza zgradu su stajale naslagane drvene klupe, na javnoj površini. Jučer je pak pizzeria radila, a ispred nje nalazila se terasa, za čije postavljanje na javnoj površini vlasnik nema dozvolu jer je zakasnio s podnošenjem zahtjeva, rekao je Buda. Komunalni redari su bili na licu mjesta, sastavili zapisnik i podnijeli prijavu sucu za prekršaje.

Nedaleko pizzerije, a u neposrednoj blizini Dječje knjižnice, kako upozorava naš čitatelj, nalazi se galerija u kojoj se mogu naći svakakve sitnice, no najmanje je umjetnina. Štoviše, na javnoj površini ispred »art ateliera« stoje stalci s lutkama na koncu, ukrasnim magnetima i svakojakim »hand made« artiklima. Do »galerije« je pak smještena prodavaonica s »plažnim asortimanom« i još ponečim, a sve je to izloženo na fasadi zgrade u kojoj se trgovina nalazi. Dvadesetak metara dalje, tik do ulaza u Romaničku kuću iz 13. stoljeća, slična slika: torbe koje se nude na prodaju također su obješene na fasadi.

Situacija u Decumanusu, središnjoj i najprometnijoj starogradskoj ulici, odavno jer pak izmaknula kontroli – ne samo što su fasade pretvorene u izloge, već trgovci povicima i potezanjem za rukave »nagovaraju« prolaznike na kupnju.

Na kraju svega nameće se jedno pitanje: koliko takvih prodavaonica i štandova u gradu posluje legalno i zašto komunalni redari ne provode gradsku odluku kojom je izlaganje artikala za prodaju na fasadama zabranjeno, a korištenje javne površine za bilo kakve reklame mora biti odobreno i naplaćeno? Odgovor na to pitanje htjeli smo dobiti od komunalnog pročelnika Milana Lakovića, no on nije bio dostupan pa smo u istom odjelu, od izvora koji je želio ostati anoniman, saznali da se odluka provodi, no u ovlasti komunalnih redara je samo da sastave zapisnik, naplate mandatnu kaznu u iznosu od 150 kuna ili pak proslijede slučaj sucu za prekršaje, dok oduzimati artikle može samo gospodarska inspekcija. Problem je i što trgovci jedni drugima dojavljuju kad nadležne inspekcije izađu na teren. Bilo je slučajeva kad su komunalni redari u dogovoru s gradskim komunalcem Uslugom poskidali vijke na koje trgovci vješaju artikle, no sljedećeg jutra bi oni opet »osvanuli«, navodi naš izvor. Saznajemo i da Porečom i njegovom širom okolicom »patroliraju« tek tri komunalna redara, što svakako ne pripomaže tome da se nepravilnosti učinkovito i na vrijeme uklone.

Danijela Banko, Glas Istre

Galerija slika uz članak

Print Friendly, PDF & Email