Marafor će opet postati rimski forum
Povijesni porečki trg Marafor djeluje poprilično neuredno, odnosno neuređeno. Pitaju se mnogi zašto je tako kad je taj trg simbol grada, danas njegovog pučkog djela koji je u povijesti bio plemičkog kova. Toliko je neuredan i prašnjav da sliči na jednake rovinjske trgove iz moga djetinjstva kada su se klinci igrali šćinkama. Za sve ima svoje razloge, pa tako, u šetnji s bivšim šefom Konzervatorskog zavoda Istre, profesorom Ivanom Matejčićem, saznajem da je upravo struka, tj. konzervatori, kriva zbog nereda.
Čekaj bolja vremena
Postoji jedno zlatno pravilo: kad ne znaš kako pravilno restaurirati ili obnoviti ostavi se posla, ne diraj, čekaj bolja vremena kojom će se znanje i struka koristiti. Naime, ispod tog nereda na Maraforu, ispod sadašnje neuređene površine trga krije se, odnosno drijema već dvije tisuće godina rimski forum, foro romano, rimski trg, popločan velikim kamenim pločama. Originalni forum pokriven je tankom naslagom zemlje, najdublji sloj ne prelazi sedamdesetak centimetara, a u prosjeku je dubina do rimskih ploča 30 do 40 centimetara. Istraživanja u tom djelu grada traju kontinuirano već više od dva desetljeća. Upravo je krajem ove zime dovršena zaštitna struktura oko rimskih ploča na lokaciji bivše Ljetne pozornice, a u sjeveroistočnom dijelu zaštićena je druga, manja istražna iskopina koja dokazuje konzistentnost i stupanj sačuvanosti izvornog foruma. Kažu stručnjaci da je oko 70 posto ploča u dobrom stanju, treba ih samo otkriti, skinuti naslagu zemlje i vratiti u optjecaj. Iskopine kod Ljetne pozornice prkose vjetru, kiši i suncu već više od desetljeća, ploče su bile pod stalnim nadzorom i nakon toliko godina ustanovilo se da ploče mogu i dalje odoljeti vremenu i novom pritisku pješaka.
Grad Poreč ima jasan stav: Trg Marafor mora se vratiti sjaju rimskog foruma, treba sve očistiti i restaurirati popločenje, komad po komad. Istina, tokom stoljeća došlo je i do novih građevina, nikle su kuće, kad se jednog dana počinje s odstranjivanjem materijala trebat će pripaziti na njihovu statiku te otvore na zgradama (ulazna vrata) prilagoditi novoj visini trga.
Proces nije jednostavan
– Bitno je da povratkom foruma mi ne stvaramo rupu u gradu. U mnogim europskim gradovima koji su nikli na rimskim naseljima povratak na staro nemoguć je zbog dubine nužnog iskopa. Mi tu u Poreču imamo maksimalno šezdeset do sedamdeset centimetara naslage, a ta se visina lako može prevladati sistemom blagih stepenica ili rampama kojima ćemo ipak, na kraju, omogućiti prolaz interventnih vozila, kaže Matejčić.
Pročelnik porečkog odjela za prostorno uređenje Damir Hrvatin potvrđuje da u gradskoj upravi čvrsto stoje iza projekta povratka rimskog foruma. Godine 2008. Poreč je organizirao veliki znanstveni skup s povjesničarima, arheolozima i stručnjacima raznih profila koji su raspravljali o konceptu revitalizacije foruma. Ove godine iz gradskog je proračuna izdvojeno 350.000 kuna za daljnje istraživanje dok je 1,35 milijuna kuna namijenjeno za prikupljanje potrebne dokumentacije. Kaže Hrvatin da će na kraju dugog postupka Grad zatražiti financijsku pomoć iz europskih fondova. Proces povratka na prvobitno rimsko stanje nije jednostavan: treba obnoviti cijelu podzemnu infrastrukturu, odnosno osloboditi Marafor od složenog sistema cijevi i kablova, tamo gdje je to moguće. Nova infrastruktura povući će se kroz sporedne ulice i sve kuće koje okružuju Marafor spajat će se upravo iz pozadine, iz pokrajnjih ulica.
Elio Velan, Glas Istre