NEWS
VALFRESCO 4 S
Booktiga 2024

Loris Peršurić za Regional: Zbog prevelike razvijenosti ne možemo se prijaviti na mnoge EU projekte

loris_persuric_Porec_(3)
foto: Regional Express
26.02.2019. 19:12; ; Početna / Politika / Loris Peršurić za Regional: Zbog prevelike razvijenosti ne možemo se prijaviti na mnoge EU projekte

izvor: Regional Express
Grad Poreč je prošle godine proglašen najboljim gradom za život u Hrvatskoj, a bio je i u finalu izbora za najbolje gradove u kategoriji gospodarstva, te demografije i obrazovanja, uz to Poreč zajedno je s tri okolne općine činio 10% hrvatskog turizma. Poreč je i grad sporta sa šest dvorana i 40 klubova u raznim sportovima, a sve su to razlozi da s gradonačelnikom Lorisom Peršurićem malo ”pročešljamo” 2018., te saznamo planove za ovu godinu.

U predizbornoj kampanji Loris Peršurić je između ostalog govorio:

”Prioritet je dovršiti započeto. Sad je važno nastaviti dalje – dovršiti izgradnju osnovnih škola Finida i Žbandaj, izgraditi još dva vrtića u Dračevcu i Varvarima, ali i nastaviti s uređenjem gradske rive i Peškere, koje su slike našeg grada. Moja vizija Poreča 2021. godine je vizija modernog, uspješnog i perspektivnog grada i moj tim i ja radit ćemo na njegovoj potpunoj realizaciji.”

Da li ste na dobrom putu da ispunite data obećanja?

– Godini i pol dana mog mandata u gradu starijem od 2000 godina predstavlja samo fragment vremena, ali siguran sam da će projekti koje smo ostvarili u tako kratkom periodu ostaviti trag i u generacijama koje tek dolaze nakon nas. Tu prije svega govorim o projektu generacije – izgradnji nove osnovne škole Finida za 600 učenika, čime su napokon sva porečka djeca na nastavu krenula u jednoj, jutarnjoj smjeni. I to nakon nekoliko desetljeća, jer je „stara“ škola, otvorena točno 40 godina prije nove na Finidi, vrlo brzo prerasla samu sebe i od onda je postojala potreba i želja za novom školom. Ipak, ukoliko se nastavi trend useljavanja u Poreč tempom kao i do sada, sve su prilike da ćemo kad-tad počet razmišljati i o trećoj školi. Tu je, dakako, i projekt uređenja gradske rive, koja također desetljećima nije doživjela značajnije izmjene, a svi se slažemo i vjerujemo da Poreč treba i zaslužuje bolje, rivu prikladnu prekrasnoj starogradskoj jezgri, ali i društveno korisnu.

Međutim, uz same infrastrukturne projekte, možda je najveće postignuće svih Porečana to da grad raste, da ide naprijed, da se ljudi useljavaju, da stalno bilježimo pozitivan prirodni prirast i da se otvaraju nova radna mjesta. To je ono što pokazuje da grad živi i razvija se, a sve mjere, projekti i ulaganja trebaju pratiti nove trendove.

Osim navedene škole i rive, svakako bih istaknuo značajna ulaganja u vrtiće, svojevrsni ciklus, kroz koji ćemo izgraditi tri potpuno nova vrtića. Vrtić i jaslice u Velom Maju već smo dovršili, kao i novu prostoriju za jaslice u Gornjem vrtiću, nedavno smo od Ministarstva poljoprivrede dobili sredstva za izgradnju vrtića u Dračevcu, a projektiramo i novi vrtić u Žbandaju.

Volim reći da se kuća gradi od temelja, pa se tako u Poreču proteklih godina najviše radilo na velikim, infrastrukturnim projektima poput izgradnje zaobilaznice, koja je dovršena u punom profilu. Privodi se kraju i izgradnja kanalizacije kroz EU Projekt Poreč, projekt vrijedan preko pola milijarde kuna, a vodovod ulaže sredstva u obnovu vodovodne mreže. Sada kad smo infrastrukturu riješili, počinjemo se baviti projektima koji će se direktno odraziti na kvalitetu života i izgled grada – prije svega tu mislim na izgradnju rive, izuzetno kompleksan projekt na kojem se radi već godinama, zahtjeva vrlo blisku suradnju struke, konzervatora i nas. Cijeli je projekt podijeljen u mnoštvo podfaza i odvijat će se kroz duži period. Sada smo koncentrirani na najširi dio rive na potezu od carinskog gata do gradske kavane, prostor prikladan za brojne manifestacije i različitu ponudu.

Ove godine došlo vam je priznanje da je Poreč najbolji grad za život u Hrvatskoj, što to Poreč ima, a nemaju drugi gradovi?

– Nadstandardi su vjerojatno ono što čine Poreč drugačijim i nudi jednu drugačiju razinu usluge i kvalitete života za svoje stanovnike. Dodatna nam je potvrda da smo predvodnici u nekim novim standardima i često, kažu iz struke, služimo kao grad primjer kako se osiguravanjem nadstandarada može pomoći u radu, bilo hitnoj pomoći ili nastavnicima u školi. Kvaliteta života je sigurno jedan subjektivni doživljaj i prioriteti nam se svima razlikuju.

Kako recimo pomažete hitnoj pomoći?

– Već godinama kroz suradnju s turističkim tvrtkama i općinama Poreštine osiguravamo dodatan tim hitne medicinske pomoći, kako bi vrata porečke hitne uvijek bila otvorena. Uz to, lani im je kroz suradnju sa Zavodom za hitnu medicinu Istarske županije donirano novo vozilo, kao i oprema. Već neko vrijeme plaćamo smještaj liječnicima s hitne, voditeljici biokemijskog laboratorija i ginekologinji kao deficitarnim zanimanjima, a od ove godine kroz sporazum s Ministarstvom unutarnjih poslova sufinancirat ćemo i smještaj policajcima.

Pomažete i umirovljenicima raznim mjerama?

– Prvi smo pokrenuli i sufinanciranje dopunskog zdravstvenog osiguranja svim porečkim umirovljenicima s iznosom od 420 kuna, odnosno, 50% što godišnje koristi oko 3 tisuće umirovljenika. Umirovljenicima sufinanciramo boravak u gradskom Domu za starije i nemoćne, kao i njihov poludnevni boravak te hospicij. Važni su nam i EU projekti brige o starima, jer smo već prijavili projekt Psihosocijalna podrška i dok se Klubovi za starije planira tek prijaviti. Želi se unaprijediti infrastruktura za pružanje socijalnih usluga u zajednici. Dakle, osim u samom Domu za starije i nemoćne, želi se osigurati podrška i sadržaji za najstarije sugrađane i njihove obitelji i po brojnim porečkim naseljima.

Imali još nešto po čemu mislite da ste prvi?

– Pa, evo što se tiče životinja, prvi smo u Hrvatskoj pokrenuli, uz ranije otvoreno sklonište za pse, i sklonište za mačke koje po svojim standardima i uvjetima udovoljava svim propisima i zakonima, a prvi smo se počeli baviti i humanom kontrolom populacije galebova, projekt koji su i ostali gradovi preuzeli.

Obrazovanje i demografija su u vrhu vašeg interesovanja, koje mjere poduzimate da te dvije važne grane funkcioniraju u Poreču?

– Pozitivna demografska kretanja postižu se sigurnom gospodarskom situacijom u kojoj obitelji, a majke prije svega, mogu pronaći siguran i stabilan posao. Svakako pomaže i kvalitetno predškolsko i školsko obrazovanje, široka ponuda aktivnosti za najmlađe, kao i odlični uvjeti za rast i razvijanje.

U Poreču smo odlučili biti grad koji će svoje stanovnike pratiti i biti potpora od rođenja do duboke starosti. Uz stalni porast broja stanovnika i trend pozitivnog prirodnog prirasta, vijest da  je u 2018. u Poreču rođeno 10% više beba nego godinu ranije nas je posebno razveselila, jer pokazuje da Poreč ide u pravom smjeru.

Za obrazovanje Grad Poreč ukupno izdvaja oko 50 milijuna kuna na godišnjoj razini, a u to ulazi rad gradskih i privatnih vrtića i sufinanciranje smještaja djece, rad svih osnovnih škola, potom i rad srednjih škola iako nismo osnivači, a tu su naravno, uz brojne druge mjere, i naknade za novorođenčad, stipendije za stotinjak učenika i studenata, pomoćnici u nastavi, postojanje Centra za pomoć u zajednici- višestruko nagrađivanog Zdravog grada Poreč, sufinanciranje ljetnog kampa, potom zimovanja djece u socijalnoj potrebi, pomoć za kupnju udžbenika, prehrane u osnovnim školama, opremanja i izgradnja dječjih igrališta, te izgradnja vrtića.

Jedna od važnijih, ako ne i najvažnijih stavki, Grada Poreča su poduzetnici i gospodarstvo, kako tu pomažete i koje mjere ste usmjerili za pomoć poduzetnicima?

– Porečki poduzetnici i obrtnici predstavljaju glavni kotač razvoja naše sredine, samo poduzetnici zapošljavaju preko 8 tisuća ljudi, u razdoblju od jedne godine otvorili su 600 novih radnih mjesta i danas svaka šesta osoba u Istri radi upravo u Poreču, a po dobiti, visini prosječne plaće i broju poduzetnika spadaju u sam vrh Hrvatske, usprkos činjenici da smo grad od samo 17 tisuća stanovnika. U 2018. godini provodilo se ukupno sedam mjera: potpore novoosnovanim tvrtkama/obrtima, potpore za financiranje pripreme i kandidiranje EU projekata, potpore za novo zapošljavanje i samozapošljavanje, sufinanciranje ulaganja u standarde kvalitete, subvencioniranje troškova polaganja stručnih i majstorskih ispita, potpore obrtima za obavljanje poslova dadilja i subvencioniranje nabave dugotrajne materijalne imovine.

Radimo i na razvoju najvećih poduzetničkih zona, Gospodarske zone Buići-Žbandaj i Radne zone Kukci. Investitorima koji kupe parcelu od Grada, nude se razne pogodnosti kao na primjer u Gospodarskoj zoni Buići-Žbandaj: besplatan priključak struje, besplatan priključak na kanalizaciju, besplatan priključak na vodu, oslobađanje plaćanja komunalnog doprinosa. To je najveća gospodarska zona u Poreču, veličine 28 hektara. Namjena je proizvodna i poslovna, a od infrastrukture dostupno je struja, voda, odvodnja, plin, telefon, ceste.

Kako stojite s EU fondovima, jeste li zadovoljni efikasnošću u povlačenju EU sredstava i koji su vam najvažniji EU projekti?

– Problem s EU fondovima je u tome što se Poreč nalazi u najvišem razredu po razvijenosti u Hrvatskoj, pa se mi na brojne natječaje uopće ne možemo prijaviti zbog svoje prevelike razvijenosti. Međutim, u okvirima u kojima možemo aplicirati, možemo biti zadovoljni jer provodimo oko 30 projekata ukupne vrijednosti 650 milijuna kuna, koji pokrivaju vrlo različite sfere života grada – od kulture i sporta do turizma i izgradnje infrastrukture.

Lagano se privodi kraju najveći EU projekt na ovim prostorima vrijedan preko pola milijarde kuna, s kojim smo pokrivenost kanalizacijskom mrežom doveli na razinu preko 90%. Istarska županija će na području Poreča realizirati projekt navodnjavanja poljoprivrednih površina, vrijedan gotovo 110 milijuna kuna u kojem smo mi sudjelovali kroz izradu projektne dokumentacije i komunikaciju s poljoprivrednicima-korisnicima. Tu su i novci dobiveni za izgradnju vrtića u Dračevcu, cestu Garbina – Valkarin, projekt za izgradnju vježbališta za djecu s poteškoćama u razvoju i invaliditetom, projekt kazalište za sugrađane starije od 54 godine, nabava elektro-vozila za komunalno redarstvo.

Poreč i njegova dvorana Žatika idealni su za sportske manifestacije i sajmove kao što su značajni Promohotel i Vinistra?

– Vrlo smo atraktivni za organizaciju raznih manifestacija, što je i logično, jer smo poznati kao dobri partneri, odlični domaćini, s izuzetnom infrastrukturom i ljepotom na malom području. Trudit ćemo se i dalje, u fer raspodjeli organizacijskih troškova i s interesom grada kao prioritetom, i dalje ostati top destinacija po broju i kvaliteti manifestacija na cijelom Jadranu. Sajam Promohotel sinonim je za grad Poreč, te kao međunarodni sajam, utkao je put drugim sajmovima. Poreč i Vinistra se vole i sretan sam kad vidim da je Žatika uvijek prepuna. Po meni, Vinistra je uspjela uspostaviti sinergiju eno-gastro ponude i turizma i to je razlog zbog kojeg ova manifestacija svake godine bilježi rekorde. Poreč u ta tri dana postaje centar svijeta i tada živimo kao u špici sezone.

Na kraju je gradonačelnik Poreča Loris Peršurić istaknuo još neke zabavno-sportske manifestacije koje grad Poreč čine još bogatijim. Prije svega, naglasio je ”Advent u Poreču” manifestaciju koja je svake godine sve veća i veća, te mu je veliko zadovoljstvo da su svojim Adventom, najboljim u Istri, potaknuli i druge istarske gradove da krenu istim putem, pa da gradovi i turizam žive tijekom cijele godine, a posebno je ponosan na kulise staro-gradske jezgre tijekom Adventa, koji je oživio taj dio grada u mjesecu kada bi inače bile puste ulice, jer većina trgovaca i ugostitelja rade za vrijeme Adventa.

U Poreču se nekad živjelo isključivo od zemljoradnje i ribarstva, a danas je turizam glavna djelatnost koja pokreće gospodarstvo, a o tom dijelu pridružio nam se direktor TZ Poreč Nenad Velenik koji je rekao za proteklu turističku sezonu:

”Turistička 2018. godina je rekordna u našoj destinaciji. 3,4 milijuna noćenja uz 560 tisuća dolazaka, rekordni rezultati. Što se tiče glavnih tržišta tiče, tradicionalno je Njemačka na prvom mjestu, Austrija na drugom, Slovenija na trećem, Italija je četvrta. Raduju dobri rezultati s domaćeg tržišta što bih ja pripisao segmentu sve većeg broja kongresnih grupa, sve većeg broja sportaša, ali i same činjenice da se naši dragi vlasnici kuća za odmor sve više prijavljuju u našoj destinaciji.
 
Želimo postati baza za zimske pripreme različitih profila sportaša i sportskih grupa. Od biciklista do nogometaša, rukometaša, odbojkaša itd.”

 
”Sinergija privatnog i javnog sektora je ključ uspjeha turizma destinacije. Gotovo da ne postoje značajniji turistički projekti koji nisu financirani upravo ovakvom suradnjom. Zahvaljujući kompetentnosti i razumijevanju privatnog sektora infrastrukturnim ulaganjima privatnog i javnog sektora, Poreč sve više liči na destinaciju s 4 zvjezdice.” – istaknuo je Velenik.

(Regional Express: Dorijan Vrkljan/foto Manuel Angelini/video Renata Šimić)

Print Friendly, PDF & Email