NEWS
Valfresco S1124

Loše tvrtke povlače za sobom i dobre

11.02.2009. 00:00; ; Početna / Gospodarstvo / Loše tvrtke povlače za sobom i dobre
271GO317887.jpg

Gospodarstvenici imaju sve većih problema pri naplati svojih potraživanja. Posljednjih mjeseci raste unutarnji dug, onaj između tvrtki. Svatko duguje svakome, a lanac puca na najslabijoj karici. Prema podacima Financijske agencije, broj blokiranih tvrtki u prosincu 2008. u odnosu na godinu dana ranije povećan je za 26,8 posto, a iznos nepodmirenih obaveza 2,5 posto je veći.
Izgleda da je i gradnja rukometnih dvorana u Hrvatskoj još više generirala nelikvidnost. Izvođači radova nisu plaćeni, a slijedom toga ni brojni kooperanti koji su isporučili robu i usluge, a nije im plaćeno već više od 120 dana. Krug se zatvara, a najgore prolaze zadnji u lancu, kooperanti, manji i srednji poduzetnici.
– Sve je počelo u drugoj polovici prošle godine kada je Vlada počela govoriti o krizi. Mnogi su to iskoristili za izgovor i nisu plaćali u roku, veli Nardi Golja iz Istarske tvornice vapna.
– Međutim, nelikvidnost je stara priča. Dužnici se izgovaraju da ni država ne podmiruje svoj dug. Puno energije trošimo na naplatu potraživanja. Ranije je rasla i prodaja pa problem nije bio toliki, ali siječanj i veljača u građevinarstvu su mjeseci kada se manje radi. Vidjet ćemo kako će biti u ožujku kada krenu nove narudžbe, tada će kupci trebati platiti barem dio starih potraživanja, veli Golja i dodaje: »Da bi podmirila svoje obaveze, Istarska tvornica vapna krajem godine zadužila se kod banaka. Tako bi trebali i drugi jer ovako sva dugovanja idu na teret dobavljača«.
– Nelikvidnost je konstanta otkako je uveden PDV. Država prvo podmiri sebe na najbezobrazniji način, a tvrtke ne mogu naplatiti svoja potraživanja na koja su platile porez. O kamatama nema ni govora da ih možemo naplatiti, kaže Nenad Križan iz bujskog Digitrona i dodaje da ta tvrtka uspijeva naplatiti 80 posto potraživanja, ali ima dugovanja stara i po godinu dana. Potraživanja ne rastu, ali zbog toga što ne daju robu neplatišama, pa se time smanjuje i prodaja. Križan smatra da bi država trebala osmisliti drugačiji platni promet jer ovakav je postao rak-rana. Na kraju svake godine sve je više nelikvidnih firmi jer one loše povuku dobre.
– Da bi se lanac prekinuo, svatko mora platiti svoj dug makar na račun neisplata plaća, smatra Križan.
Građevinari preuzimaju od trgovine materijal, a stanovi i apartmani sve se slabije prodaju. Velika građevinska tvrtka iz Pazina ima značajna potraživanja, ali također i nepodmirene obaveze prema svojim partnerima.
– Otkako su banke prestale pratiti stambeno kreditiranje, pala je prodaja stanova, što je zaustavilo i izgradnju, veli Milan Damijanić, direktor pazinskog »Vladimira Gortana«. Neke građevinske tvrtke dovedene su do zida, ne mogu podmiriti svoje kredite jer nisu prodale stanove.
Da država mora nešto napraviti, smatra i Marija Ribarić iz buzetske tekstilne tvrtke Marytess. Naplata potraživanja sve je teža, posebno nakon ljeta. Ako nemate ugovor sa stranim tvrtkama, jako teško ćete nešto naplatiti. Potraživanja ove firme s tridesetak zaposlenih iznose preko 170.000 kuna.

J.Orlić, Glas Istre