Galerija S
VALFRESCO 1224 S

Ljetna škola znanosti u Višnjanu do 6. kolovoza

1772011_S3_petra.jpg
29.07.2011. 00:00; ; Početna / Novosti / Okolne općine / Ljetna škola znanosti u Višnjanu do 6. kolovoza

U suorganizaciji Znanstveno-edukacijskog centra Višnjan i Društva za edukaciju van okvira u gradiću Višnjanu, u srcu Istre, od 18. srpnja do 6. kolovoza održava se Ljetna škola znanosti (Summer School of Science). Glavni cilj projekta je mladim i talentiranim učenicima pružiti mjesto gdje mogu podijeliti svoj entuzijazam za znanjem, otkrićima i znanošću.
Društvo za edukaciju van okvira je udruga osnovana krajem 2010. godine s ciljem edukacije svih dobnih skupina u području kritičkog načina razmišljanja te promicanja slobode misli i mišljenja.
Znanstveno-edukacijski centar Višnjan je renomirana ustanova koja, pod vodstvom jednog od najpoznatijih hrvatskih astronoma i edukatora Korada Korlevića, već preko 25 godina provodi različite znanstveno-edukacijske projekte za mlade.

Ljetna škola znanosti održava se već 11. godinu zaredom. U prvom od dva kampa okupila je 13 polaznika diljem Hrvatske koji su pod vodstvom mentora, studenata ETH Zurich-a, Sveučilišta u Zagrebu i Beogradu imali priliku sudjelovati u istraživanju strukture proteina, kaosa u kapanju vode, modeliranju novih struktura u arhitekturi te stvaranju računalnog programa za prepoznavanje ljudskog govora.
Nakon 8h rada na projektu, večeri su bile rezervirane za brojna zanimljiva predavanja o različitim sustavima glasovanja, forenzičkom ispitivanju DNA, najnovijim postignućima u području genetike i veoma aktualnim klimatskim promjenama.

Slijedi opis rada pojedinih učeničkih grupa.

Prkošenje pravilima – intrizično neuređeni proteini
Proteini pripadaju najvažnijim molekulama u ljudskom tijelu. Poremećaji u njihovoj strukturi i djelovanju mogu dovesti do razvoja niza bolesti. Tonči, Lucija, Ingrid i Ian pod vodstvom studentice kemije Antonije Burčul (Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb) proučavali su strukturu proteina odgovornog za razvoj Parkinsonove bolesti.

Automatsko prepoznavanje govora
Zamislite da možete razgovarati s računalima? Potvrdu ovog pitanja potražili su Tomislav, Filip i Albert uz pomoć Dražena Lučanina (Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb). Cilj je postignut, nakon 8 dana programiranja i korištenja različitog software-a, šahovske figure u računalu uspješno su se počele pomicati prema njihovim glasovnim naredbama.

Proučavanje kaosa u kapanju vode
Može li lepet leptirovih krila u Brazilu pokrenuti tornado u Texasu? Prema teoriji kaosa, moguća je veza između ove dvije, samo naizgled nepovezane pojave. Stela, Luka i Anton pod budnim okom studenta fizike Mateje Boškovića (Sveučilište u Beogradu) potražili su odgovore na ova pitanja proučavajući jednostavan proces – kapanje vode iz slavine korištenjem lasera i elektronike te naučenih koncepata iz teorije kaosa i eksperimentalne fizike.

Modeliranje „tensegrity" konstrukcija u arhitekturi
Kako bi trebale izgledati svemirske stanice u budućnosti? „Tensegrity" strukture su veoma lagane konstrukcije čiji dizajn i izrada trenutačno spadaju u pionirska istraživanja u području arhitekture. Ana-Marija, Ana i Marko pod vodstvom arhitekta Luke Piškoreca (ETH Zurich, Zurich) tijekom 8 dana uspjeli su nakon izrade računalnog modela izgraditi vlastitu „tensegrity" konstrukciju visoku 4,5 m.

25.07. završen je prvi dio Ljetne škole znanosti. Već danas, 28.07.2011. 18 novih učenika srednjih škola iz Hrvatske, SAD-a, Španjolske, Mađarske i Rumunjske kreću u nova uzbudljiva znanstvena istraživanja u drugom dijelu Ljetne škole znanosti.

htp://s3.sci.hr

Martina Mijušković

Galerija slika uz članak