Lems Jerin: Nemamo više vremena čekati novu bolnicu
Čak 84 posto opreme u pulskoj Općoj bolnici je otpisano, amortizirano i trebalo bi se obnoviti, pisali smo u više navrata, pa i nedavno.
S obzirom na to da je prosjek otpisanosti opreme u svim općim bolnicama u Hrvatskoj 73 posto, očito je u Puli vijek korištenja opreme dulji nego u sličnim ustanovama. Medicinska oprema pulske Opće bolnice stara je, naime, u prosjeku osam godina, a već nakon deset godina korištenja uređaji bi se trebali zamijeniti novima.
Međutim, ove i prošle godine veći dio namjenskih sredstava za održavanje i nabavku opreme odlazi za otplatu kredita. Od 17 milijuna kuna, koliko se godišnje izdvaja iz državnog proračuna, čak 10,5 milijuna čini godišnja rata kredita za stara dugovanja, ponajviše za lijekove. Dakle investicije u opremu iz namjenskih sredstava zadnje su dvije godine manje, dok je svake godine sve više pretraga i trošenja aparata.
O tome razgovaramo s ravnateljem pulske bolnice, dr. Lemsom Jerinom.
Kako u uvjetima nedovoljnih sredstava obnoviti stare i nabaviti nove uređaje za dijagnostiku koje pulska ustanova još nema?
– Općenito je dijagnostika propulzivna i privatnicima zanimljiva djelatnost. Bolnici se javljaju mnoge privatne i druge tvrtke i nude suradnju po osnovi javno-privatnog partnerstva. Među njima navodim Medicol i Euromedic. Neke od njih su zainteresirane za preuzimanje cjelokupne radiološke djelatnosti, uključujući i sve zdravstvene radnike, što je, naravno, za nas neprihvatljivo.
Nas prije svega zanima suradnja vezano za onu dijagnostiku, odnosno dijagnostičke uređaje koje nemamo, a potrebna je, prvenstveno magnetska rezonanca (MR). U novoj bolnici predvidjeli smo uz ostalu opremu i MR i dva moderna CT-a, ali nemamo više vremena čekati završetak izgradnje nove bolnice. Kada je riječ o MR-u, ta je investicija veća od osam milijuna kuna. Sami ne možemo kupiti uređaj pa nam logično preostaje model javno-privatnog partnerstva.
Ima li sličnih primjera javno-privatnog partnerstva u drugim hrvatskim bolnicama?
– Karlovačka bolnica ima uređaj za magnetsku rezonancu, ali sugeriram da o načinu njegovog instaliranja i korištenja pitate ravnatelja bolnice, dr. Strikića. Svakako da nas zanima i njegovo iskustvo. Razmišljali smo i o leasingu iako ga do sada nismo koristili. Nadalje, mnoge tvrtke nude medicinske uređaje uz uvjet korištenja njihovog potrošnog materijala.
Što je neophodno obnoviti od postojeće opreme?
– Prioritetna je nabavka novog uređaja za snimanje krvnih žila – angiografiju. Kada smo kupili angiografski uređaj prije 20 godina, bio je to moderan uređaj, ali danas je neophodan novi. Što se tiče radiološke opreme, bolnici treba suvremeni uređaj za koštanu dijagnostiku. Također, sve radiološke uređaje koji još rade u analognoj tehnici treba dograditi da bi radili u digitalnoj tehnici ili kupiti nove, gdje nije moguća dogradnja. Upravo je taj problem dosta značajan.
Radi se na otvaranju pete operacijske dvorane na kirurgiji, čime bi bila moguća veća protočnost pacijenata. Okončan je natječaj za nabavku novog operacijskog stola za kirurgiju, kao i za novu laparoskopsku opremu za ginekološku kirurgiju. Odluka o kupovini navedene opreme donijet će se na idućoj sjednici Upravnog vijeća bolnice.
U kojoj je fazi proširenje hitnog bolničkog prijema?
– Završen je natječaj za nabavku monitora za praćenje vitalnih funkcija bolesnika u jedinici objedinjenog bolničkog prijama, za što je sredstva osiguralo Ministarstvo zdravstva. Obavljena je primopredaja radova novog prostora za transfuziju, nakon čega treba ishodovati dozvolu za rad. Prioritet nam je preseljenje transfuzije da bi nakon raspisivanja natječaja počelo uređenje hitnog prijema u dotadašnjem prostoru transfuzije. Radit će se i ljeti.
Pred nama je turistička sezona i povećan obim posla.
– Na prvom su nam mjestu pripreme za turističku sezonu, organizacija rada s pojačanim smjenama i novim ambulantama. Priprema se cijeli paket mjera koji će stupiti na snagu od 10. lipnja, ali već od 1. lipnja uvedeno je dvostruko dežurstvo radiologa u kontinuitetu u Mornaričkoj bolnici. Naime, već se bilježi značajno povećanje obima svih dijagnostičkih postupaka u radiologiji tijekom dežurstava, posebno pretraga CT-om i ultrazvuk abdomena. (Razgovarala Jasna ORLIĆ)