NEWS

Lažna jaja zauzela mjesta pernatom podmlatku

15.07.2013. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Lažna jaja zauzela mjesta pernatom podmlatku
279galeb-klla.jpg

U ovoj je godini na urbanom području Poreštine postavljeno 1.350 lažnih jaja galebova, koja ih sprječavaju da nesu nova, pa se procjenjuje da će se za otprilike i toliko smanjiti broj jedinki. Riječ je o nastavku projekta kojim se želi kontrolirati i suzbiti populacija galeba klaukavca od Tarske Vale do Limskog kanala, koja godinama predstavlja ogroman problem građanima. Projektom koordinira porečki Zdravi grad, a jaja postavljaju timovi Veterinarske bolnice Poreč.

Kacige protiv agresivnih galebova
– Prekomjerne populacije galebova da bi opstale izvor hrane traže na odlagalištima smeća i hrane se otpacima. Galebovi koji su bili na smetlištu nedugo potom slijeću na stolove ugostiteljskih objekata, bazene ili puštaju izmet na drugim okupljalištima ljudi, kaže dr. Branko Jurić, direktor Veterinarske bolnice Poreč.
Prije dvije godine postavljeno je 2.000 jaja, a nastavio se i dogodine s nešto više od tisuću jaja, a za toliko se otprilike smanjuje i populacija. Jaja su postavljena na omiljenim im lokacijama – ravnim krovovima hotela, u Novom naselju, na krovu dječjeg vrtića Radost kraj tržnice, na zgradama na Finidi, u Špadićima i na području starog grada. Ovih se dana kontroliraju gnijezda, a utvrđeno je da su galebovi u potpunosti prihvatili lažna jaja koja su postavljali članovi timova opremljeni kacigama za slučajeve napada. Posebnih problema ipak nije bilo, jer se zamjena odvija jako brzo, pa za par minuta ptica može ponovno ležati na jajima – lažnima.
– Dosadašnja iskustva i rezultati u provedbi projekta u potpunosti se poklapaju s istraživanjima u nekim primorskim europskim gradovima, navodi dr. Jurić. Kada bi se broj galebova još značajnije povećao, kaže, sigurno bi postojala i veća opasnost od prijenosa zaraznih bolesti, pa je najveća značajka i vrijednost ovog projekta kontrola prekomjerne populacije dok nije izmakla kontroli.
Nekoć je zaštićena populacija brzo narasla, a izvori hrane se nisu povećali, pa je problem suživota ljudi i ptica sve očitiji. Na krovovima znaju boraviti u stotinama, zalijeću se i otimaju hranu na plaži, stvaraju probleme u hotelima jer se okupljaju na bazenima, vade smeće iz kontejnera i onečišćuju okoliš. 

Metodom lažnih plastičnih jaja u europskim gradovima koriste se i za kontrolu popoulacije galebova.
Ukoliko se jaja potpuno uklone ili razbiju, galebovi mogu posložiti čak sedam  novih jaja. Stoga se ovaj projekt u Europi, pa tako i u nas pokazao u skladu sa Zakonom o zaštiti životinja, jer se populacija održava prirodnom selekcijom.

VIŠE U TISKANOM IZDANJU GLASA ISTRE

U skladu za Zakonom o zaštiti životinja
Projekt "Kontrola i suzbijanja populacije galeba klaukavca i procjena rizika na zdravlje ljudi", prvi i jedini takav u Hrvatskoj, koordinira porečki Zdravi grad, u njemu surađuju Poreč, Vrsar, Tar – Vabriga i Funtana, njihove turističke zajednice i županijska te turističke tvrtke Laguna Poreč, Riviera Adria i Maistra, a financiraju ga s 140 tisuća kuna godišnje. Metode provedbe usklađene su sa zakonom o zaštiti životinja i spoznajama istraživanja iz svjetskih razmjera

Kolonije do osam tisuća jedinki 
Galeb klaukavac pripada skupini velikih galebova i najveći je na jugu Europe. Promatranjem u okviru porečkog projekta utvrđena je zanimljivost da su ravni krovovi svojevrsni inkubator za jaja pa se zbog jačeg zagrijavanja ptići tu ranije izlegu nego na prirodnim staništima. Galebovi se gnijezde od travnja do lipnja i tom prilikom formiraju velike kolonije koje mogu sadržavati čak 8.000 parova.

Galerija slika uz članak

Print Friendly, PDF & Email