Kulturni turizam uz pomoć EU-a
Pulska Arena, porečka Eufrazijeva bazilika, stare jezgre Motovuna, Oprtlja, Svetvinčenta, Vodnjana, Gračišća i drugih malih gradića, istarski kašteli, fortifikacijske utvrde, Nezakcij, brojna arheološka nalazišta, stare crkvice i vrijedne freske…
Je li se dovoljno napravilo da se turistima približi ponuda našeg kulturnog turizma i radi li se uopće išta na tom projektu? Direktor županijske Turističke zajednice Tomislav Popović kaže da jest, i to prije no što je on došao u TZ, međutim i da se u budućnosti mora puno više napraviti.
Cilj je i u kulturnom turizmu postići uspjehe kao što je to, primjerice, napravljeno s gourmet i bike turističkim proizvodima po kojima je Istra danas već prepoznatljiva. Prvi konkretniji koraci poduzet će se ove godine i to putem projekta "Revitas" koji se financira iz fondova EU-a.
Njegov je zadatak zaustaviti propadanje istarske unutrašnjosti, uz očuvanje kulturne baštine i promicanje razvojnih i turističkih proizvoda u koje je, među ostalim, prvi put uključen i županijski TZ.
Putem "Revitasa" očuvat će se izvorne suhozidne gradnje, revitalizirati tematski putovi, vidikovci i odmorišta koji će se potom uključiti u turističku ponudu.
Itinerer pod nazivom "Putevi kaštela i kulturnih krajolika" obuhvaća istarske kaštele i utvrđene gradove Socerb, Pietrapelosu, Momjan, Pazin, Dvigrad, Svetvinčenat, Kršan i Kožljak, dok turisti koji se odluče za itinerer "Putevi sakralne umjetnosti" mogu posjetiti istarske crkve s freskama u Bermu, Bačvi, Balama, Barbanu, Draguću, Dvigradu, Kanfanaru, Lindaru, Oprtlju, Pazinu, Peroju, Rakotulama, Svetvinčentu, Sv. Lovreču, Vižinadi i Žminju.
"Razvoj istarskih gradova iz perspektive prostornog planiranja" također je jedna od opisanih budućih kulturnih ruta koja posjetiteljima predstavlja arhitektonsko nasljeđe istarskih gradova s posebnim naglaskom na venecijanskoj graditeljskoj baštini kao što su Vodnjan, Grožnjan, Svetvinčenat i Rovinj.
"Arheološki parkovi Istre" zadnji je itinerer obrađen ovim projektom koji se odnosi na turističku revalorizaciju arheoloških parkova Brijuna, Nezakcija, Vižule i Červar Porta te opisuje priče o vjerskim kultovima stanovništva antičke Istre.
Jedan od najznačajnijih projekata za turizam svakako je i onaj revitalizacije nekadašnje uskotračne pruge Parenzane. To je ujedno i jedini EU-projekt koji vodi županijski Odjel za turizam.
(B. BAN, Glas Istre)