Valfresco S1124

Krpanje proračunskih rupa zemljištem

30.05.2010. 00:00; ; Početna / Novosti / Iz Grada Poreča / Krpanje proračunskih rupa zemljištem
661stifanic123.jpg

Sandra Mušković, porečka gradska pročelnica za financije u odlasku, od vijećnika se oprostila u četvrtak navečer obračunom prošlogodišnjeg proračuna kojim je konstatiran manjak u gradskoj kasi od 76,2 milijuna kuna. On je, doduše, već djelomično pokriven s 25,6 milijuna kuna prihoda u prva tri mjeseca ove godine. Mušković je naglasila da je proračun u manjku jer se na investicije trošio novac koji nije ostvaren prema planu od prodaje zemljišta. Vijećnicima je predložila da još jednom usvoje preporuke koje obavezuju izvršnu vlast da prihodima od prodaje zemljišta najprije pokrije manjak u proračunu. Nakon toga prioritetno je vratiti glavnicu od 44,5 milijuna kuna kredita koji je Grad uzeo za  "premošćivanje" prilikom dovršetka gradnje sportske dvorane Žatike. Pri tome, smatra pročelnica, treba pronaći sigurniji izvor prihoda nego što je prodaja zemljišta za otplatu osnovnog kredita od 72,7 milijuna kuna, koji se vodi kao plaćanje zakupnine za Žatiku. I na kraju, nove kapitalne rashode ne treba ugovarati dok za njih nije stigao novac na račun grada.
Vijećnici su se i ovoga puta složili s pročelnicom, a godišnji obračun proračuna prihvaćen je s dva suzdržana glasa – Snježane Mekote i Joze Nujića.
– Nema koristi konstatirati: rekli smo vam, ali nas niste slušali. Ostvarili smo 67 posto planiranih prihoda, a potrošili 94 posto od plana. Sada treba udružiti snage da bismo se izvukli iz problema. Nisam zadovoljna ovakvim stanjem, ne znam kako ćemo završiti ovu godinu, rekla je Mekota.
Gradonačelnik Edi Štifanić je na to, već poslovičnim optimizmom, nabrojao iz kojih će izvora uskoro biti namiren manjak u proračunu. Za 15-ak dana raspisat će natječaj za prodaju projekta starog nogometnog igrališta, a dvije respektabilne tvrtke poslale su pisma namjere za kupnju zemljišta na Fazinki za sadržaje kakvih još nema u gradu. Uostalom, tvrtka Poreč centar mora uskoro početi gradnju, a prije toga u proračun mora uplatiti još oko 16 milijuna kuna komunalnog doprinosa i razlike u cijeni zemljišta.
Vijećnici su imali priliku čuti i prvi izvještaj gradonačelnika u šest mjeseci prošle godine, na što je Mekota rekla da je razočarana, ali da joj je jasno da forma izvještaja nije propisana niti postoji bolja praksa. Zato je za sljedeći izvještaj dala listu "želja", odnosno popis detalja o kojima očekuje gradonačelnikovo sljedeće izvješće, što je Štifanić prihvatio. Uz dva suzdržana glasa (Mekota i Nujić) donijeta je odluka o plaći gradonačelnika i njegove profesionalne zamjenice te o naknadama zamjenika koji nisu zaposleni u gradu.
Prema toj odluci, dosadašnja gradonačelnikova neto plaća od 17.339 kuna bit će umanjena na 14.829 kuna, što je gornji limit koji je propisala Vlada. Njegova profesionalno angažirana zamjenica ima neto plaću od desetak tisuća kuna kao i do sada, a nije mijenjana ni naknada neprofesionalno angažiranih zamjenika, koja iznosi 3.500 kuna neto mjesečno.

Sniježana MATEJČIĆ, Glas Istre

O čemu bi gradonačelnik trebao izvijestiti vijećnike?
Prema riječima vijećnice Snježane Mekote sljedeći izvještaj gradonačelnika ne bi smio biti revijalnog karaktera, odnosno očekuje da ga ponovno ne pišu pročelnici, nego sam gradonačelnik vodeći se natuknicama koje je načelno i prihvatio. Mekota želi znati s koliko je zaposlenih gradonačelnik počeo mandat, kakvo je stanje u trenutku podnošenje izvještaja – tko je primljen na koje mjesto i na koji način. Očekuje podatke iz Fine o stanju gospodarstva, pa onda o tome kakav su učinak imale antirecesijske mjere Vijeća.
Zanima je kako, na kojim projektima i na kojim osnovama grad surađuje sa Županijom i Državom, da li gradonačelnik održava kolegije i koliko često, o čemu se raspravlja i koje odluke donosi. I na koncu, Mekotu zanima kako vijećnici mogu pratiti gradonačelnikov rad između dvaju sjenica vijeća