"Kratka povijest o Zvanetu nedostojnom, gospodaru palače Sinčić" na izložbi "Book Art International"
Knjiga za djecu „Kratka pripovijest o Zvanetu nedostojnom, gospodaru palače Sinčić", objavljena 2009. godine u izdanju Zavičajnog muzeja Poreštine, uvrštena je u izbor ukupno 27 naslova hrvatskih nakladnika za sudjelovanje na izložbi „Book Art International", koja se održava u sklopu Međunarodnog sajma knjiga u Frankfurtu od 6. do 10. listopada 2010., te na izložbi „Best Designed Books All Over The World", koja će se tijekom ožujka iduće godine održati u Leipzigu. Natječaj je organizirala Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, a ocjenjivački sud činili su akademski slikar Marcel Bačić, akademik Josip Bratulić, akademik Tonko Maroević, mr. sc. Mikica Maštrović, voditeljica Grafičke zbirke u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, te dizajner Luka Gusić.
Riječ je o izložbama na kojima se predstavljaju dosegnute razine stvaralaštva likovnih urednika, dizajnera te tiskarskog umijeća. Odabrane knjige nakon sajmova u Frankfurtu i u Leipzigu postaju dio fonda German Book and Type Museum koji je dio njemačke Nacionalne knjižnice (Die Deutsche Bibliothek).
Ideja o nastanku knjige proizašla je iz znanstvenog interesa ravnateljice Zavičajnog muzeja Poreštine, Elene Uljančić-Vekić, koja godinama proučava porečku povijest novijeg vijeka. Među najdominantnijim povijesnim ličnostima 17. stoljeća arhivski su spisi iznjedrili Zuaneta Sincicha, gospodara palače u kojoj je danas smješten Zavičajni muzej Poreštine, a koji je kao povijesna ličnost zaslužio svoju knjigu.
Priča o Zvanetu Sincichu, odnosno Zvanetu Nedostojnom, kako se javlja u djelu, priča je iz dva vremena, u kojoj se vrlo vješto isprepliću događaji iz života povijesne osobe sa sudbinom sedmogodignjeg dječaka Marka, kojega počinje nagrizati škrtost. Priča je to koja vrvi iznenađenjima, napeta i zanimljiva, a istovremeno poučna. Kroz knjigu se progovara o povijesti obitelji Sincich, ali ona istovremeno čitatelju donosi pregršt povijesnih činjenica o arhitekturi, modi, običajima i životu onoga vremena. Osim poučne strane, autori nisu zanemarili ni onu etičnu, gradeći priču koja nenametljivo i spontano progovara o ljudskim slabostima, škrtosti, pohlepi, gramzivosti, suprotstavljajući ih poštenju, širokogrudnosti, dijeljenju. U pozadini ove porečke priče univerzalna je i uvijek zanimljiva tema škrtosti, koju književnost provlači još iz rimskog razdoblja, preko Shakespearovih i Molièrovih komedija sve do današnjih dana.
Likovna podloga knjige nastala je zahvaljujući spretnoj ruci ilustratorice i dizajnerice Srđane Modrinić. Tekst je popraćen ručno izrađenim crtežima koji do najsitnijih detalja oživljavaju likove i događaje opisane u knjizi. U realizaciji crteža autorica je imala na raspolaganju podatke iz arhivskih izvora i literaturu o povijesti Poreča, čime se crteži grada, odjeće, posuđa, dobili na povijesnoj vjerodostojnosti, ali istodobno istaknuli istančani kreativan i kvalitetan likovni izričaj ilustratorice. Realizacija knjige povjerena je Studiju Cuculić iz Zagreba, a koordinaciju autorskog tima izvršila je tvrka Muze iz Zagreba. Knjiga je nastala u sklopu europskog projekta Interreg IIIA – B.A.R.C.A. in the Adrias Kolpos u kojem je porečki muzej sudjelovao, a potporu su pružili i Grad Poreč te Istarska županija.
Kvalitetu ilustracija prepoznala je i kritika koja je knjigu prošle godine nagradila nagradom „Lice knjige" za 2008./2009. godinu u kategoriji najbolje ilustracije knjige u cjelini te ulaskom u finale u kategorijama za najbolji grafički dizajn i najbolju ilustraciju naslovnice, a potvrdio ju je i izbor za ove međunarodne sajmove u Njemačkoj.
Zavičajni muzej Poreštine – Museo del territorio parentino