Na Županijskom sudu u Puli jučer je počelo suđenje porečkom ugostitelju Sefedinu Bilaliju te Miri Đuriću zvanom Bombaš iz Đakova i Nikici Ćuriću iz Osijeka koji su optuženi za dva pokušaja ubojstva donedavnog dogradonačelnika Grada Poreča, a sada predsjednika uprave Hrvatskih cesta Ede Kosa.
U optužnici koju je pročitala zamjenica županijskog državnog ovjetnika Andreja Štefekov stoji da je Bilali naručio dva ubojstva Kosa zbog spora oko terase Gradske kavane, odnosno nemogućnosti korištenja terase, a čime je obitelj Bilali bila na gubitku. Iznos koji je trebao platiti za prvi atentat 2006. godine ostao je neutvrđen dok odvjetništvo navodi kako je za drugi dogovorena novčana naknada od 50 tisuća eura.
Inače, spor oko terase ispred Gradske kavane u Poreču koju je Bilali kupio putem natječaja od Grada Poreča, a u koji nije bila uključena terasa, nastao je kada je Grad s Rivierom Poreč zamijeno zemljište za terasu na rivi te je Bilali po isteku ugovora sklopljenog s porečkom Rivierom morao predati terasu u posjed Gradu Poreču. Međutim, to se nije dogodilo te je 2004. godine po okončanju spora, zaključeno da Grad Poreč kao vlasnik terase ima pravo posjeda te da će se Bilali deložirati.
Očitujući se o optužnici prvooptuženi Bilali, kojeg se tereti za dva poticanja na teško ubojstvo, kazao je da se ne smatra krivim te da su optužbe koje mu se stavljaju na teret laž. Krivnju je poricao i drugookrivljeni Đurić koji se tereti za jedan pokušaj teškog ubojstva i jedno poticanje na isto dok je trećeokrivljeni Ćurić kazao kako priznaje činjenično stanje navedeno u optužnici, ali ne prihvaća pravnu kvalifikaciju dijela, odnosno pokušaj teškog ubojstva, te se u tom dijelu ne smatra krivim.
Okrivljenici će svoju obranu iznijeti na kraju dokaznog postupka pa je na današnjoj raspravi prvi svjedočio Edo Kos koji je ukratko prepričao što se događalo prilikom dva pokušaja ubojstva. Odgovarajući na pitanja odvjetništva Kos je kazao kako ga je nakon prvog pokušaja atentata tijekom 2009. godine nazvala muška osoba koja se predstavila kao Drago i koji je u zamjenu za informacije o naručitelju i osobi koja je podmetnula eksploziv pod auto tražio novac.
– Odmah sam ovo prijavio policiji, a broj s kojeg je došao poziv memorirao pod ´bomba´. Ista osoba nazvala me, ali s drugog broja i nakon drugog pokušaja atentata, kazao je Kos koji je s istom osobom tada razgovarao tri-četiri puta, ali je policija sve snimala i tada je došlo do primopredaje 15 tisuća eura prikrivenom istražitelju i uhićenja Đurića. – Nikada neću zaboraviti kada mi je rekao da ću završiti kao Pukanić i da svakim danom cijena za moje ubojstvo raste te da ću sigurno biti likvidiran od strane profesionalca, potreseno je pričao Kos. – U jednom navratu sam mu rekao da mu ne mogu dati taj novac jer sam pod policijskom pratnjom, na što mi je ta osoba kazala da novac mogu poslati preko prijatelja Pina staklara, odnosno Pina Bratulića što me iznenadilo da ta meni nepoznata osoba spominje Pina s kojim sam do 2007. godine bio u jako dobrim odnosima, priča dalje Kos.
Budući je spor oko terase Gradske kavane, koju je Bilali iznajmio dok je bila još u posjedu Rivijere, započeo u vrijeme kada Kos nije obavljao nikakvu funkciju u gradskoj upravi, Kos je pojasnio kako je u cijeli slučaj bio involviran s političkog aspekta, ali i zbog činjenice da je komunikacija između tadašnjeg gradonačelnika Josipa Marasa i Igora Šehanovića iz Rivijere bila loša.
Nakon što je 2005. godine u tadašnjem Gradskom poglavarstvu preuzeo odjel za prostorno planiranje, komunalni sustav i investicije, a poslije i funkciju zamjenika gradonačelnika Kos se s Bilalijem, kako je kazao, sastao još nekoliko puta ali uvijek u nazočnosti osoba zaduženih za njegov predmet. – Objasnili smo mu da će se, kada obitelj Bilali podmiri dugove prema Gradu koji su se popeli na 490 tisuća kuna te kada se riješi spor između Grada i Bilalija oko ugostiteljskog objekta Sirena 1, stvoriti preduvjeti za dobivanje terase, odnosno realizaciju projekta po kojemu bi svi objekti koji gravitiraju prema rivi dobili terasu u gabaritima objekta.
Međutim, iako je obitelj Bilali podmirila sve dugove, a spor oko Sirene 1 Vrhovni sud presudio u korist Grada te su se tako ispunili preduvjeti za dodjelu terase, cijeli projekt morala je potvrditi komisija, što se nije dogodilo, a potom izglasati Gradsko vijeće, kazao je Kos uputivši sud da će o odlukama komisije više moći reći aktualni gradonačelnik Edi Štifanić. Na pitanje zašto ga Bilali smatra glavnim krivcem Kos je kazao kako je u siječnju 2011. godine od porečkog imama doznao da takve informacije Bilaliju daje Josip Maras.
Kada su na red došli branitelji optuženih Čedo Prodanović, odvjetnik Bilalija, raspravu je odmah usmjerio na pregovore oko uknjižbe 600 ha zemljišta u vlasništvu RH u korist Grada Poreča i Kosove sumnje da su osobe iz odvjetničkog ureda u Samoboru s kojima se pregovaralo, a iza kojih je, prema riječima Kosa, stajala Asja Piplović, mogle podmetnuti bombu pod auto, što je Kos kazao i policiji nakon prvog pokušaja atentata koji je uslijedio u istom razdoblju. – Sporova i prijetnji tijekom pregovaranja oko ovog slučaja je bilo, ali ne u smislu prijetnji po život, već pritisaka da se na silu taj ugovor mora potpisati za dobrobit Grada, odgovorio je Kos dodavši da tih sumnji nije bilo nakon drugog atentata. Na kraju je, vidno potresen, izjavio kako posljednjih pet godina on i njegova obitelj zbog svih događaja žive u teškim i stresnim uvjetima.
Druga svjedokinja Vesna Tomić iz Rivijere Poreč posvjedočila je da je prema ugovoru o najmu koji je Bilali sklopio s Rivijerom imao pravo koristiti terasu do isteka ugovora, a potom ju predati u posjed Gradu Poreču, a što se zapravo pretvorilo u problem.
Danas su svjedočile i Maja Kirić Junačko koja je u izvanbračnoj zajednici s optuženim Đurićem i dobra prijateljica optuženog Ćurića te njezina i Ćurićeva prijateljica Mirjana Hasanović čija su svjedočenja izazvala potpunu pomutnju. Tužilaštvo, ali i branitelji pokušavali su razjasniti što se u Osijeku događalo 17. studenog 2010. godine, istoga dan kada je pokušan drugi atentat na Kosa.
Naime, te je večeri Mirjana Hasanović policiji prijavila Đurića zbog nasilničkog ponašanja prema Maji Kirić Junačko te njezinu navodnu otmicu, a što je Kirić Junačko kasnije zanijekala ustvrdivši da je to bila tek svađa te da nije znala da njezina prijateljica zove policiju kada je ona već odlazila s Đurićem kući.
Hasanović je, pak, nakon toga bila privedena u policiju zbog lažnog prijavljivanja, a tom je prilikom nakon 48 sati provedenih u pritvoru dala i iskaz sucu u kojemu je, između ostalog, navela kako joj je Ćurić u telefonskim razgovorima kazao kako je dogovorio posao s Đurićem za koji će dobiti veliki novac koji će ga izvući iz finacijskih problema. – Znala sam da putuje u Istru gdje promatra neku kuću i prati jednog čovjeka te da ga, kako mi je rekao, mora klepiti. Putovao je u Istru dva-tri puta, a u jednom razgovoru mi je rekao da ga je čekao ispred kuće ali nije mogao ništa napraviti jer je padala kiša pa se bojao da ne ostavi otiske stopala, a još dva puta je čovjek kojeg prati došao kući u društvu sa ženskom osobom pa nije htio ništa napraviti. Posljednji put me nazvao i rekao da je zeznuo stvar, da je pucao u tog čovjeka ali je promašio pa je morao pobjeći. U bijegu je izbjegavao tunele da ga ne snime kamere, a odjeću koju je imao na sebi spalio je kod sestre u Karlovcu gdje je stao na povratku, navela je Hasanović u svom iskazu.
Uvođenju njenog iskaza u dokazni postupak usprotivili su se Bilalijevi branitelji Čedo Prodanović i Miljenko Ilić, ali i Đurićev branitelj Slobodan Grah ustvrdivši kako je iskaz uzet nezakonito odnosno u vrijeme kada je svjedokinja bila privedena kao osumnjičenik u drugom slučaju te u vrijeme kada se u slučaju atentata na Kosa nije vodio nikakav hitan postupak. Na pitanje Prodanovića jesu li joj kazali da je neće teretiti za lažno prijavljivanje otmice ako svjedoči u ovom postupku Hasanović je nakon kraćeg otezanja odgovorila da nije bilo takvih ponuda već su je sumnjičili da je svojim postupkom davala alibi Đuriću.
Rasprava se nastavlja sutra kada će svjedočiti vještaci, a u daljnjem dokaznom postupku će svjedočiti i i zaštićeni svjedok pod pseudonimom Oliver. Branitelji Bilalija i Đurića tražili su neposredno svjedočenje zaštićenog svjedoka dok se Ćurićeva braniteljica Meri Franičević Gorjan nije protivila ovom prijedlogu tužiteljstva. Sud je odbio njihov zahtjev.
(iPress)