NEWS

Korupcija – rak rana našega društva i prepreka razvoju gospodarstva

IMG_0180
22.09.2015. 14:44; ; Početna / Gospodarstvo / Korupcija – rak rana našega društva i prepreka razvoju gospodarstva

“Korupcija je rak rana našega društva, a na globalnoj razini predstavlja prepreku razvoju gospodarstva. Utječe na smanjivanje konkurentnosti, onemogućavanje tijeka robne trgovine te dovodi do rastakanja nacionalne ekonomije. Na mikro razini, korupcija utječe na smanjivanje dobiti tvrtki, zaposlenosti, a i na druge ključne indikatore”, kazao je potpredsjednik HGK za međunarodne poslove i EU Želimir Kramarić na seminaru “Kako povećati profit svoje tvrtke i smanjiti rizike kroz izbjegavanje korupcije”, koji je organizirala Međunarodna trgovačka komora – ICC Hrvatska u suradnji s HGK.

“Međunarodna trgovačka komora ICC prva je svjetska poslovna organizacija koja je donijela pravila o borbi protiv korupcije još 1977. godine. U Hrvatskoj je, pak, posljednja Strategija za suzbijanje korupcije usvojena u veljači 2015. i usredotočena je na sprečavanje korupcije putem detektiranja korupcijskih rizika”, izjavila je glavna tajnica ICC-a Hrvatska Sunčanica Skupnjak-Kapić te je nadodala kako je seminar okupio predstavnike dvadesetak tvrtki iz različitih gospodarskih djelatnosti.

Ravnateljica Hrvatskog poslovnog savjeta za održivi razvoj HRPSOR-a dr. sc. Mirjana Matešić istaknula je poveznicu između društveno odgovornog poslovanja (DOP) i borbe protiv korupcije. “DOP je alat za održivi razvoj, ali je važno prepoznati ga i kao alat za borbu protiv korupcije”, rekla je Matešić te navela kako su posljedica korupcije propadanje države, kršenje ljudskih prava te degradacija okoliša. Alate protiv korupcije čini deset načela Global Compacta (10. je načelo borba protiv korupcije), nefinancijsko izvještavanje, koje će od 2017. bit obvezno za velike tvrtke u EU, ISO norme, OECD-ove smjernice za multinacionalne kompanije te UNPRME za obrazovanje menadžera. Matešić je istaknula normu ISO 26000 te projekt Indeks DOP-a koji zajednički provode HGK i HR PSOR. Pozvala je tvrtke na sudjelovanje u tom projektu te najavila konferenciju DOP-a koja će se održati 1. prosinca ove godine.

 

O pojavnim oblicima, slabostima i rizicima korupcije te načinu povećavanja profita tvrtke i osiguravanja uspješnog poslovanja kroz suzbijanje korupcije govorio je izvršni direktor Međunarodne trgovačke komore Austrija i član ICC Svjetskog vijeća u Parizu dr. Maximilian Burger-Scheidlin. Za korupciju se govori da je endemska i “normalna” u mnogim zemljama, a plaćanje mita često rezultira suboptimalnim odlukama (npr. kupnjom sirovina i opreme slabije kvalitete), što smanjuje konkurentnost i profitabilnost tvrtke. Korupcija svjedoči da je novac, potreban za plaće i razvoj, ustvari dostupan, ali se raspodjeljuje u pogrešne svrhe s mnogostrukim štetnim posljedicama za samu tvrtku te za društvo i gospodarstvo u cjelini.

Predstojnik Katedre za kazneno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu prof. dr.  sc. Davor Derenčinović spomenuo je primjer uspješne borbe protiv korupcije u pojedinim zemljama, poput onoga u Gruziji gdje se poradilo na transparentnosti rada državnih tijela. “Korupcija kupuje povjerenje poslovnog subjekta s kojim se surađuje ili državnog službenika. Nije točno da korupcija ne košta i ne ostavlja žrtve. U korupciji su svi izgubili ali se to ne može utvrditi u kratkom roku. Potrebna je promjena okruženja, ali i mentaliteta svih koji sudjeluju u odlučivanju u poslovnom procesu kako bi se rizik od korupcije sveo na najmanju mjeru. Također je važno raditi na pravilima profesionalne etike te je potreban i proces kontinuirane edukacije o profesionalnoj i osobnoj etici”, kazao je Derenčinović.

HGK

Print Friendly, PDF & Email