Valfresco S1124

Konferencija o izvornim pasminama i sortama od 22. do 24. rujna u Poreču

20.09.2010. 00:00; ; Početna / Gospodarstvo / Konferencija o izvornim pasminama i sortama od 22. do 24. rujna u Poreču

Druga Konferencija o izvornim pasminama i sortama kao dijelu prirodne i kulturne baštine s međunarodnim sudjelovanjem, održat će se od 22. do 24. rujna u Poreču, a cilj joj je podignuti svijest za očuvanjem autohtonih pasmina i sorta u Hrvatskoj, istaknuo je danas ravnatelj Državnog zavoda za zaštitu prirode Davorin Marković.

"Očuvanje autohtonih pasmina i sorta važno je zbog zaštite biološke raznolikosti Hrvatske, očuvanja sela i autohtonih poljoprivrednih proizvoda kao potencijala razvoja turističke ponude, te kao doprinos prevladavanju gospodarske krize", rekao je na konferenciji za novinare Marković.

Najavio je da će u Poreču na Konferenciji o izvornim pasminama i sortama kao dijelu prirodne i kulturne baštine s međunarodnim sudjelovanjem, biti 100-tinjak sudionika, među kojima 50-tak predavača, od kojih gotovo polovica inozemnih iz Slovenije, BiH, Srbije i Nizozemske.

Na Konferencija će biti tri glavne tematske cjeline – animalna, biljna te biološka raznolikost i poljoprivredni okoliš.

Rad Konferencije odvijat će se kroz plenarna predavanja, predavanja podijeljena po tematskim cjelinama te kroz "poster sekciju".

U interesu je Hrvatske očuvati genske resurse izvornih i udomaćenih svojta u smislu očuvanja biološke raznolikosti, genetičkog potencijala te kulturnog nasljeđa, naglasio je ravnatelj Državnog zavoda za zaštitu prirode Marković.

Izvijestio je i da je od 2007. kada je održana prva Konferencija, uz ostalo, nadopunjen i službeni popis izvornih pasmina u kojeg su uključene tri pasmine magaraca (istarski, dalmatinski i primorsko-dinarski) te se intenziviralo popisivanje i registracija magaraca što još nije završeno.

Također je i sortna lista nadopunjena maslinom "krvavica" a dalje je u tijeku njeno nadopunjavanje, no još uvijek nije realiziran poseban popis izvornih sorta, što bi trebalo učiniti.

Uz Državni zavod za zaštitu prirode, u organizaciji Konferencije sudjeluju Ministarstvo kulture, Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, Hrvatska poljoprivredna agencija, Hrvatski konjogojski centar, Zavod za sjemenarstvo i rasadničarstvo iz Osijeka, Prirodoslovno-matematički, zagrebački Agronomski i Veterinarski fakultet, osječki Poljoprivredni fakultet, Upravni odjel za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodoprivredu Istarske županije i Agencija za ruralni razvoj Istre. (Hina)