KAMPERI Turisti se ne obaziru na znakove zabrane
Takve prekršaje uglavnom rade Talijani i Francuzi, odmah iza njih su Španjolci i Česi – kazao nam je Tomislav Majić, voditelj državnog inspektorata – Ispostave Dubrovnik.
Obilazak inspektora
Kako Talijani najčešće rade te prekršaje, napomenimo da se u toj zemlji uz prometnice u automobilu ne smiju zadržavati ni sat vremena jer policija odmah intervenira.
Skandalozna je činjenica da netko kampira pokraj zidina Grada. Usporedbe radi, zasigurno se ne bi dobro proveo onaj tko odluči kampirati u Monte Carlu. Unatoč signalizaciji, “parking-kampere” najčešće možete vidjeti pokraj gruškog bazena, mosta.
– Uvečer obilazimo parkirališta i prometnice te zapišemo registarske oznake vozila. Ponovno ih obilazimo ujutro i ako ih nađemo, to nam je dovoljan dokaz da je netko kampirao unatoč zabrani. Na samome mjestu za taj ih prekršaj kažnjavamo kaznom u iznosu od tisuću kuna, policija ih kazni za nepropisno parkiranje i potom nepropisne kampere upućujemo u kampove – objasnio je Tomislav Majić dodajući kako svakodnevno dva inspekcijska djelatnika kruže gradom i okolicom te je u odnosu na prošlu godinu broj takvih prekršitelja čak 50 posto manji.
Neodređena kazna
O tome problemu već dulje vrijeme raspravlja Gradsko vijeće i nedavno je donijelo odluku da se na svim vozilima što kampiraju na parkiralištu i uz prometnice stavljaju lisičine, no iznos kazne još nije određen.
– Najčešće su na onim uličnim parkiralištima gdje na večer, nedjeljom ili blagdanima ne naplaćujemo parkiranje, no stranci se ne ustručavaju kampirati čak i u samom središtu grada. U Zagrebačkoj ulici, koja je odmah uza stare gradske zidine, stoji znak zabrane parkiranja za kamp-kućice.
Međutim, oni to namjerno previde, parkiraju se i još znaju biti vrlo neugodni i nasilni kad ih dođemo upozoriti na prekršaj – istaknuo je Niko Kapetanić, direktor javnog poduzeća Sanita, pod čijim su nadzorom parkirališta.
Vesna Leto Prlić, Večernji list