NEWS

Kad djeca maltretiraju odrasle

02.02.2011. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Kad djeca maltretiraju odrasle
538245058.jpg

Neugodan događaj zbio se nedavno u blizini Osnovne škole Poreč kada je nekolicina učenika zadirkivala a potom i vrijeđala dvoje odraslih i to u tolikoj mjeri da je zatražena i intervencija policije. Kako doznajemo od voditelja Odsjeka za izvještajnu analitiku i odnose s javnošću PU istarske Valtera Opašića, policija je pozvana zbog remećenja rada na obližnjem kiosku.

– Budući da se radi o maloljetnicima, od kojih su neki i djeca, ravnatelj i stručne službe škole razgovarali su s počiniteljima i roditeljima te poduzeli mjere vezano za rješavanje ove stvari, kaže Opašić.

Kako je došlo do tog incidenta i kako se reagiralo – raspitali smo se kod ravnatelja porečke osnovne škole Edija Zarlija. Incident se zbio na površini izvan nadležnosti škole, iako u njenoj blizini, pa je škola prva intervenirala u rješavanju problema. Zarli kaže da u školi nastoje da za vrijeme odmora učenici manje borave izvan okvira škole, kao i da marendu uzimaju u školi, ali to nije uvijek moguće, jednako kao što nije moguće zaključavanje zgrade i sprječavanje učenika da izlaze za vrijeme odmora.

– Kontaktirani su roditelji i postignuto je da se dijete ispriča onima kojima je nanijelo uvredu. Kad god je dijete u pitanju, idemo prema njemu i prema obitelji da se nešto promijeni, kaže školska psihologinja Gordana Vorkapić Jugovac i dodaje da je u ovom slučaju dijete u pojačanom postupku stručnih službi škole.

Dodaje da i kada nije riječ o posebnim slučajevima poput ovog, školske službe održavaju niz preventivnih programa za učitelje, učenike i roditelje. U ovoj školskoj godini to su, između ostalog, za učitelje program prevencije zlostavljanja djece i supervizije za učenike rizičnog ponašanja, za učenike učenje socio-emocionalnih vještina, cyberbuling – prevencija vršnjačkog nasilja, CAP program prevencije zlostavljanja djece, rad s rizičnim obiteljima, individualna i obiteljska savjetovanja, grupni rad s učenicima rizičnih ponašanja u školi i provođenje mjere produženog stručnog postupka, sve programi koji se provode kroz niz aktivnosti.

Vorkapić Jugovac pritom ističe da se u slučajevima nasilja u školi primjenjuje protokol o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima koji je donijelo Ministarstvo obitelji branitelja i međugeneracijske solidarnosti koji definira kako postupati i koja je uloga pojedine institucije u slučaju nasilja među djecom.

Ali, dok protokol postoji za slučajeve nasilja među djecom, on ne definira (niti za sada postoji takav dokument) slučajeve nasilja djece prema odraslim osobama, odnosno što je dječja igra, malo rizična dječja igra ili nasilje.

(V. HABEREITER, Glas Istre)