Javno izlaganje prijedloga urbanističkog plana uređenja Vrsara
Pred četrdesetak zainteresiranih Vrsarana prekjučer je u staroj školi održano javno izlaganje urbanističkog plana uređenja Vrsara, u sklopu javne rasprave koja je otvorena do 20. srpnja, kada se zaključuje i rok za podnošenje pismenih primjedbi. Uz izrađivača plana, Olega Grgurevića i Ivone Jerković iz zavoda za urbanizam, prostomo planiranje i pejzažnu arhitekturu Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, plan je okupljenim građanima izložio i načelnik Franko štifanić.
Predloženi plan obuhvaća jezgru i okolicu mjesta Vrsar i ima obuhvat površine 248 hektara, od čega se 60 posto odnosi na građevinsko područje, dok ostatak čine šumska i poljoprivredna područja te more.
– Posao izrade trajao je nešto dulje jer se Vrsar nalazi u zaštićenom području i konzervatorski odjel je zahtijevao da se napravi konzervatorska studija za cijelo područje, a i razmišljanja vijeća su bila "razigrana" te je trebalo dosta vremena da se svi prijedlozi uvrste u plan. Nismo uspjeli sve uvrstiti, onih 20, 30 posto zahtieva što je ostalo, pokušat ćemo riješiti u izmjenama i dopunama, a sada idemo u operativu. Nismo uspjeli riješiti sve što se tiče dijela naselja Vrsar istok, nadamo se da će nam stvari olakšati zakonodavac, jer uskoro stupa novi zakon gdje će se legalizirati bespravna gradnja, rekao je Grgurević.
Sportski kompleks na jugoistoku naselja
Jerković je dodala da je pri izradi plana jedna od podloga bila i masterplan turizma općine, uz konzervatorsku podlogu, te vođenje računa o izrazito velikim turističkim kapacitetima. U samom centru Vrsara plan omogućuje izmještanje autobus nog kolodvora, uređenje Salina te gradnju sportskog kompleksa na jugoistoku. U UPU-u su uvršteni i svi detaljni planovi uređenja, njih sedam, kao i oni koji će tek ići u izradu.
Primjedbe i prijedlozi na UPU bit će razmotreni nakon provedene javne rasprave i tada će oni koji su ih podnijeli i dobiti odgovore. Građani su prekjučer uputili velik broj primjedbi i komentara koji su se odnosili na privatne parcele i prometnice, ali i na prijedloge oko namjene javnih površina. Ipak dobar dio pitanja i komentara nije direktno bio vezan uz plan, pa konkretnije odgovore nisu mogli dobiti, što je dodatno odužilo izlaganje.
Predstavnike turističke tvrtke Riviera zanimalo je može li se izmjestiti koridor za prolaz kroz njihov kamp Orsera koji ga dijeli i čime gube mogućnost podizanja kvalitete kampa. Damir Sloković u ime Riviere raspitivao se za zonu starog Neona koja je pod konzervatorskom zaštitom i u kojoj je sve ograničeno na arheološka istraživanja, te kao investitori žele znati odredbi iz plana koje ih ograničavaju Neki su građani apelirali da se vodi računa prilikom bill kakvih proširivanja stambe nih zona što bi nanijelo do sta štete i narušilo panoramsko stanje u Vrsaru.
Grupa građana izrazila je nezadovoljstvo planiranom cestom prema Kapetanovoj Stanciji jer uz postojeći put predviđa izgradnju novog s južne strane koji bi prelazic direktno preko privatnih parcela. Jerković je odgovorila da se cesta mora riješiti planski te je uvrštena u plan, a tek onda se rješava irnovinski dio. Ukoliko se vlasnici dogovore s Općinom do gradnje ceste neće doći.
Kameni plato kao amfiteatar ?
Jednu je građanku zanimalo hoće li poluotok Montraker i zelene površine ostati netaknute, te da li su DPU-i stvarno "svete krave" u kojima se ne može ništa mijenjati. Od izrađivača je dobila odgovor da na Montrakeru nije predviđena gradnja i ostaje zelena površina, te da su promjene DPU-a moguće, ali je potrebno ići u izmjene i dopune. Jedan stanovnik starog grada apelirao je da se trg ispred Općine i onaj ispred crkve oslobode od automobila, te postanu mjesto za okupljanje i koncerte, a da se veliki kameni plato koji se od starog grda spušta prema plaži i koji je sada zapušten uredi u amfiteatar ili neku sličnu površinu na kojoj bi se mogli održavati kulturni programi.
– UPU nema alate za regulaciju prometa, već to rješava općina svojim pravilnicima, a plato je definiran kroz DPU i to je područje u njemu izdvojeno za kulturnu namjenu, zaključila je Jerković.
Prijedlog UPU-a Vrsar osim na ploči u općinskoj upravi, dostupan je i na općinskim web stranicama www.vrsar.hr .
Vedrana HABEREITER, Glas Istre
Svakih 500 metara mora biti izlaz na plažu !
Branko Jovović, javnosti poznat po inicijativama za očuvanje pomorskog dobra, svoja je pitanja pretvorio u "pobunjenički" govor, koji je naišao na pljesak okupljenih.
– Ne možemo ići na kupališta, prošetati uz more, velike tvrtke uzmu pare i zatvore ulaze na plaže. Ostave tek toliko mjesta za prolaz pješice ili biciklom, niti ne invalidskim kolicima. Morate skakati preko stijena do bi došli na more. Inzistiram da se pristupi plažama naprave. Po zakonu svakih 500 metara mora biti kolni ulaz za plažu, radi interventnih vozila. Želimo produžiti sezonu, a nakon ljeta kampove i plaže zatvaramo. U Funtani su napravili šetnicu, a mi je nemamo, bunio se Jovović. Prema njegovim riječima Općina trenutno izrađuje šest prostornih planova, a nema važeći glavni plan i katastarsku izmjeru. Međutim, od Grgurevića ujedno i izrađivača prostornog plana uređenja Vrsara i Funtane dobio je odgovor.
– PPU Općine Vrsar donijet je 2003. godine, dobio je suglasnost resornog Ministarstva i postao važeći. Nakon toga Funtana se odvojila, što ne znači da je plan prestao važiti. Taj plan je na snazi i funkcionira, mada Funtana ima svoj plan, rekao je Grgurović.