Iznajmljivači na crno odaju se oglasima na internetu
"Dobar dan, Državni inspektorat, molim vas rješenje o kategorizaciji i dozvolu za iznajmljivanje", pitali su inspektori jučer u podne u Flengima, u dvorištu vile s bazenom, u kojoj su se u trenutku kontrole nalazili gosti i opunomoćenik vlasnika, stranog državljanina, koji je iznajmljivao apartmane na crno.
Iza visoke ograde dvorišnog zida sve je proteklo mirno, inspektori su nadzor obavili temeljito i profesionalno zaključivši posao ispunjavanjem dokumentacije, postavljanjem trake Državnog inspektorata i pečaćenjem vrata objekta. Njihov je odlazak popratilo dvoje-troje susjeda, bez komentara.
Bio je to kraj, ali i sukus prijepodnevnog druženja naše novinarske ekipe s gospodarskim inspektorima Državnog inspektorata, područne jedinice Rijeka i njihove porečke ispostave, koji su jučer ujutro radili na Poreštini.
Naša voditeljica na tom putu bila je Marija Vukelić, pročelnica Državnog inspektorata područne jedinice Rijeka, koja obuhvaća Istarsku, Primorsko-goransku i Ličko-senjsku županiju.
S ekipom smo se sastali u 9.30 sati u Poreču, ali doznajemo da je njihov rad počeo puno ranije toga dana. Naime, već u ranim jutarnjim satima inspektori su bili u nadzoru bespravnog kampiranja. Tada je, naime, najlakše uhvatiti prekršitelje jer još spavaju.
Osim ovih, jedno od područja nadzora gospodarskih inspektora je kontrola pružanja ugostiteljskih usluga građana u domaćinstvima, odakle i slučaj s početka priče. Kako su inspektori do njega došli, odgovor je jednostavan, vila je iznajmljivana preko interneta i to je jedan izvor informacija za njih.
– U konkretnom slučaju radi se o stranom državljaninu, ali bez obzira na to radi li se o stranom ili o domaćem državljaninu, kada se utvrdi iznajmljivanje na crno, gospodarski inspektori postupat će isto – donijet će usmeno rješenje o zabrani pružanja usluga smještaja u najkraćem roku od 30 dana, a rješenje će se izvršiti pečaćenjem. Izdajemo prekršajni nalog za navedeni prekršaj te se oduzima imovinska korist ostvarena najmom, veli Vukelić.
Imaju li mogućnost inspektori samo upozoriti prekršitelje ili nužno slijede kazne, zanimalo nas je.
– Iako je Državni inspektorat tijelo nadzora, u propisima nije predviđena mogućnost samo opomene, već kada inspektor izađe na teren i utvrdi prekršaj, počinitelja mora i procesuirati, veli pročelnica.
Budući da smo tijekom obilaska imali prilike vidjeti tek jedno izricanje kazne, pitamo kakve su najčešće reakcije prekršitelja na odluke inspektora. Doznajemo da kod ilegalnog kampiranja prekršitelji najčešće znaju da su u prekršaju i voljni su platiti kaznu, dok su iznajmljivači najčešće iznenađeni kada ih posjete inspektori, a još više kada doznaju da su ih pronašli zahvaljujući oglasu koji su dali na internetu.
(Vedrana HABEREITER, snimila Jelena PREKALJ, Glas Istre)