Galerija S
VALFRESCO 1224 S

IZLOŽBA U ISTARSKOJ SABORNICI: Kako se živjelo u Istri od 1861. do 1918

7632011-11-26-10h13_22.jpg
26.11.2011. 00:00; ; Početna / Kultura / IZLOŽBA U ISTARSKOJ SABORNICI: Kako se živjelo u Istri od 1861. do 1918

U sklopu cjelogodišnjeg programa koji je Istarska županija posvetila stoljeću i pol dugom parlamentarnom životu u Istri, u porečkoj Istarskoj sabornici, povijesnom prostoru u kojemu su održavane saborske sjednice, pred brojnom publikom otvorena je izložba "Perom i šakama – 150. godišnjica osnutka Istarskog pokrajinskog sabora", u organizaciji Povijesnog muzeja Istre iz Pule i Humanističkog društva Histria iz Kopra, a u suradnji s brojnim partnerima.

Multimedijalna izložba tematizira život Poluotoka od 1861. do 1918. godine, pri čemu posjetitelj ima osjećaj da ulazi u gigantsku knjigu posvećenu Markgrofoviji Istri, posebnom dijelu najprije Austrijskog, a zatim Austro-Ugarskog Carstva, s pisanim informacijama, autentičnim muzejskim predmetima s kraja 19. i početka 20. stoljeća, ostavštinom političkih stranaka i snimkama svjedočanstava stanovnika Istre koji se prisjećaju priča svojih predaka.

Priređena je s ciljem da približi javnosti svakodnevicu stanovnika Istre u spomenutom razdoblju i potakne ih na promišljanje, uspoređujući je s onom današnjom.

Otvarajući izložbu, istarski župan Ivan Jakovčić napomenuo je da su se upravo na tom mjestu prije više od stotinu godina ljudi borili za pravo da govore hrvatski a da ne budu napadani, a zatim su se prije 20-ak godina ovdje zauzeli za izjednačavanje talijanskog i hrvatskog jezika na županijskoj razini.

Istaknuo je da je politički identitet Istre, stvaran stoljećima, dobio svoj pravi pečat upravo u vrijeme Istarskog pokrajinskog sabora i države koja je bila preteča Europske unije. Eksponat koji ga se posebno dojmio je projekt nove sabornice iz 1909. koji nije proveden u djelo, ali "pokazuje da vrijedi vjerovati idejama i vizijama te ih se isplati realizirati"."Vjerujem da ćete s ove izložbe iz naše povijesti ponijeti i malo inspiracije za budućnost Istre", poručio je okupljenima, najavivši predstavljanje publikacije Zavičajnog muzeja Poreštine o povijesti Istarskog sabora za 20. prosinca te konstatirajući da vrijedi istražiti obimnu, dosad neistraženu građu o tom razdoblju, za što će Županija pronaći sredstva.

Okupljenima su se obratili i ravnatelj Povijesnog muzeja Istre Gracijano Kešac, tajnik Humanističkog društva Histria Dean Krmac, autorice izložbe Tajana Ujčić i Gordana Milaković te pročelnik županijskog odjela za kulturu Vladimir Torbica. Ujčić je kazala da su se svojski potrudili 55 godina burne istarske povijesti sažeti u prostoru od 220 četvorih metara.

"Izložbu, koju je moguće pogledati do kraja ožujka, podijelili smo na politički dio i svakodnevicu, s tim da paralelno s pričom o politici ide i priča o ljudima budući da je vrlo malo njih tada sudjelovalo u političkom životu. Naziv ´Perom i šakama´ ukazuje na to da su perom donošene sve odluke, dok šake istovremeno asociraju na razdoblje prilično velikih sukoba, kako u sabornici tako i na terenu, ali i na vrijedne ljude koji su izgradili sve ono što i danas imamo", objasnila je.

(Kristina FLEGAR; Snimio Milivoj MIJOŠEK, Glas Istre)

Galerija slika uz članak