NEWS

IVAN SOLDO, PISAC S DOKTORATOM IZ FILOZOFIJE

31.01.2007. 00:00; ; Početna / Kultura / IVAN SOLDO, PISAC S DOKTORATOM IZ FILOZOFIJE
853Soldo.jpg

Već dvije godine Ivan Soldo, rođeni Mostarac, danas njemački građanin, svaki slobodni trenutak provodi u Poreču, gradu koji je upoznao još za studentskih dana, ranih 60-ih godina prošlog stoljeća, kad je radio kao turistički vodič. Pisac je, autor romana i drama, ali i znanstvenih književnih studija, a usto je i doktor filozofije.

Supruga ga je, kaže, odvela u Njemačku nakon završenog studija u Sarajevu i Zadru, i u stranom je svijetu upisao poslijediplomski studij te doktorirao filozofiju u Hannoveru. Ranih 80-ih objavljuje prvi znanstveni ogled o Franzu Kafki, u kojem težište tumačenja mračne pripovjedačke forme književnog velikana pomiče iz psihološkog i »židovskog« fokusa na socijalni. Krajem 80-ih tiskana mu je prva zbirka pripovjedaka, kojom je inaugurirao novu pripovjedačku formu koju naziva »live«, odnosno pripovijedanje uživo.

– To je kao kad otvorite vrata pred bujicom pa prođe sva voda, bez zadrške i ograda. Kad govorim o djetetu koje plače, te suze su unutra, žive, mokre i slane, pokušava pojasniti Soldo. Ne možemo suditi o tome koliko uspijeva, jer nijedno njegovo djelo nije objavljeno na nekom od slavenskih jezika. Neposredan povod našem razgovoru su čak tri njegove knjige koje su u izdanju Verlag Marcus Rene´ Duensig objavljene u studenom i prosincu prošle godine.

»Eruptionen eines stillgelegten Lebens« (Erupcije ušutkanog života) roman je u kojem je glavni lik Nazif, koji se nakon života u inozemstvu vraća u rodno Sarajevo i svije godine kao nevidljivi anonimac živi i promatra promjene, pokušava probuditi život grada kakvog se sjeća, pokušava nam sažeti Soldo. Na naslovnici romana je novi most u Mostaru, a na stražnjoj korici srušeni stari. Početkom prosinca tiskana je knjiga »Buddenbrookovi – Glembajevi«, u kojoj uspoređuje socijalno-kulturne kontekste i nacionalni identitet tih dviju književnih obitelji.

Krajem prosinca objavljen mu je i roman »Na putu kroz Škotsku« u kojem je glavno lice novinar Milan Kolar koji kroz tu zemlju vodi grupu od 14 žena, petero djece i dva muškarca, od kojih je jedan stari partizan Goran Broz.

– Izlet plaća međunarodno društvo za kulturnu razmjenu, a grupi se pridružuje gimnazijalka iz našeg kraja, koja se školuje u Škotskoj. U ovom sam se romanu poigrao s mogućim rezultatima utjecaja zatrovane zapadne kulture na naš sloj svijesti, a moji se junaci s izleta vraćaju ojačanog domoljublja, ali se susreću s nizom nevolja, pripovijeda Soldo. U pripremi već ima dramu radnog naslova »Zakletva je i dalje na snazi« i novu zbirku pripovjedaka na njemačkom jeziku. Kaže da, nažalost, dosad nije imao vremena prevesti svoje knjige na hrvatski jezik, ali radi na tome. Ističe da je »pisac koji je uglavnom vezan za prošlost svoje domovine, a tu prošlost pokušava pisanjem ponovno doživjeti ne kao svjedok, nego kao patnik«.