Istra Outdoor konferencija 2024. – kroz suradnju prema održivosti uz fokus na zajedničke inicijative javnog i privatnog sektora za razvoj outdoor turizma Istre

Istra Outdoor konferencija (7)
13.12.2024. 22:15; ; Početna / Gospodarstvo / Istra Outdoor konferencija 2024. – kroz suradnju prema održivosti uz fokus na zajedničke inicijative javnog i privatnog sektora za razvoj outdoor turizma Istre

Konferencija, organizirana u suradnji Upravnog odjela za turizam Istarske županije i Istarske razvojne turističke agencije, pružila je uvid u aktualne outdoor projekte i kreativne prijedloge za razvoj destinacije. Poseban naglasak stavljen je na stazu Parenzana kao jednu od najposjećenijih tijekom ove godine, uz primjere dobre prakse za održivost i inovacije u outdoor turizmu.

Dana 13. prosinca 2024. godine održana je Istra Outdoor konferencija u prostorima Studia Sonde u Vižinadi s ciljem pružanja uvida u trenutačne outdoor aktivnosti posebno naglašavajući izazove s kojima se susreću cikloturisti.

Konferenciju je otvorila direktorica Istarske razvojne turističke agencije Slavica Tobok Kandić najavivši glavnu temu ovogodišnje konferencije pješačko biciklističku stazu Parenzanu kao jednu od naših najpoznatijih outdoor proizvoda.„Razvoj outdoor destinacije mora se zasnivati na sinergiji i umrežavanju svih dionika kako bi se postigao kvalitetan napredak u turizmu na poluotoku.. Navedeni pristup omogućava zajednički angažman svih strana – kako javnog, tako i privatnog sektora – s ciljem očuvanja i unaprjeđenja proizvoda, što će dodatno osnažiti turistički imidž Istre i omogućiti održiv razvoj outdoor ponude.“

Pročelnica Upravnog odjela za turizam Istarske županije Nada Prodan Mraković je istaknula važnost upravljanja outdoor segmentom destinacije, ali i budućim koracima ključnim za razvoj – „IRTA, kao koordinator destinacijskog odjela outdoor turizma, ima ključnu ulogu u daljnjem povezivanju aktivnosti, nastavku kvalitetne suradnje te valorizaciji uloženog truda na višoj razini. Posebno naglašavamo važnost Parenzane, jedne od najposjećenijih staza u Istri, koja se kontinuirano održava i unaprjeđuje kroz različita ulaganja. Dosadašnja sredstva bila su usmjerena na poboljšanje infrastrukture, povećanje sigurnosti za bicikliste i pješake te očuvanje prirodnog okoliša koji stazu okružuje. Parenzana je postala simbol održivog turizma, a daljnji planovi uključuju dodatno unapređenje sadržaja i bolju promociju kao ključnog resursa outdoor ponude Istre.“

Nakon uvodnih riječi, uslijedila su predavanja, a uvodni dio i predstavljanje aktivnosti odjela Istra Bike & Outdoor održao je Martin Čotar iz Istarske razvojne turističke agencije. Istaknuo je pregled stanja na terenu za 2024. godinu te ključne aktivnosti plana za sljedeću godinu te naglasio sljedeće: “Razvoj outdoor destinacije mora se temeljiti na zajedničkom radu svih partnera u Istri. Samo tako možemo imati kvalitetnu i konkurentnu ponudu na tržištu. To se posebno odnosi na održavanje infrastrukture (staza) i pravilnu primjenu destinacijskih standarda. Važno je također uskladiti destinacijsko upravljanje kako bi se postiglo najbolje pozicioniranje na karti kao jedan od najkvalitetnijih outdoor segmenata, osiguravajući da se Istra ističe kao vodeća destinacija za outdoor turizam.”

Nadalje, konferencija se nastavila s prezentacijom direktora Studio Sonda, Seana Poropata koji je okupljene upoznao s procesom kreiranja vizualnog identiteta outdoor destinacije u Istri – od ideje do realizacije te objasnio na koji način sam brend doprinosi promociji regije. U svom izlaganju Sean je istaknuo važnost kreiranja kvalitetnih standarda za cijelu destinaciju i njihove dosljedne primjene.

Tijekom drugog dijela konferencije, Davor Dobrila, viši stručni suradnik Upravnog odjela za turizam Istarske županije, održao je prezentaciju o Parenzani kao primjeru održivog upravljanja i razvoja destinacije te njenoj ulozi kao jedne od najtraženijih staza u Istri. Istaknuti su izazovi održavanja staze i njen doprinos promociji regije. Parenzana je odličan primjer kvalitetnog upravljanja destinacijskim proizvodom zbog suradnje niza dionika koji djeluju s jednim ciljem – održavanje, kvalitetno upravljanje i promocija biciklističko-pješačke staze Parenzana pod sloganom „Put zdravlja i prijateljstva“. Uz kontinuirano održavanje i brojne investicije, poput sanacije klizišta, rasvjete u tunelima i izgradnje odmorišta, Parenzana pruža vrhunsko iskustvo za posjetitelje. Multimedijalni muzej u Livadama, 16 standardiziranih odmorišta, Wi-Fi točke i specijalizirani smještaji samo su dio infrastrukture koja ovu stazu čini nezaobilaznom destinacijom za cikloturiste i zaljubljenike u prirodu. Istarska županija zajedno s gradovima i općinama za održavanje i uređenje izdvaja godišnje do 100.000 eura. Sveukupno je na razvoj Parenzane od 2006. godine do danas utrošeno više od 3 milijuna eura kroz europske i nacionalne fondove, te kroz proračune Istarske županije i gradova i općina.

Nadalje, ispred Turističke zajednice Grada Rovinja i Turističke zajednice Općine Kanfanar, Paola Perković i Ivana Maružin Mrzlić predstavile su Štrika-Feratu uz detaljan pregled razvoja biciklističke infrastrukture te planove za daljnje unapređenje biciklističko-pješačke staze koja je nekad povezivala Kanfanar s Rovinjom.

Ciljevi razvoj trase stare pruge odnose se na oživljavanje šireg područja Rovinja i Kanfanara uz razvoj cikloturizma te produljenje turističke sezone, podizanje kvalitete života lokalne zajednice kroz stvaranje novih sadržaja te rasterećenje cestovnog prometa od biciklista preusmjeravanjem istih s državne ceste D303 na sigurniju rutu. Dužina staze je 22,3 kilometara s nizom kulturnih i prirodnih atrakcija s razvojem novih aktivnosti u budućnosti poput – uređenje vidikovaca, odmorišta i land art zona, gradnja interpretacijskih centara, spajanje sa zdravstvenim turizmom uz razvoj novih događaja i manifestacije u ovom dijelu Istre.

Prezentacijom vezanom za Bike Centre Poreč & Bike park Rabac koju je održao voditelj razvoja destinacijskog proizvoda u Valamar Riviera d.d., Toni Hrvatin, započeo je treći dio konferencije uz predstavljanje kvalitetnog primjera suradnje javnog i privatnog sektora na destinaciji. Projekt Bike Center Poreč realiziran je kroz NPOO i u suradnji s renomiranim brendovima gdje se predstavlja moderan centar koji povezuje održivi turizam i biciklističku kulturu. Glavna djelatnost uključuje najam električnih i mehaničkih bicikala, vođene ture, servis bicikala i transferne usluge. Kroz tematski park ispričana je priča o Parenzani, čime se biciklistima pruža prilika za istraživanje povijesnih i prirodnih znamenitosti Istre. Centar služi kao polazišna točka za biciklističke utrke i manifestacije kao što su Istria300 i Poreč Loves Bike, promovirajući aktivni način života i ekološki prihvatljiv turizam.

Gostujući predavač iz Slovenije – Dušan Štrucl iz turističke agencije Bikenomad predstavio je inspirativnu priču o tome kako zajedništvo i lokalna inicijativa mogu oblikovati uspješnu outdoor destinaciju. Svojim zanimljivim predavanjem pod nazivom Kako na farmi „na kraju svijeta“ razviti uspješnu biciklističku destinaciju približio je sudionicima njegovu viziju Mountain Bike hotela te plan razvoja hotela za brdski biciklizam uz destinacijsko promišljanje o razvoju tura za brdske bicikle, biciklističke programe, događaje kao što su downhill utrka Divja Jaga i XC natjecanja. Ističe kako, ekohotel Koroš djeluje kao dopunska djelatnost turizmu, otvoren od travnja do studenog s godišnjom popunjenošću od 48 %, te vrhuncem od 85 % tijekom glavne sezone. Ekohotel nudi više od 24 kilometara biciklističkih staza na 10 farmi, te ostvaruje direktne prihode biciklista kroz suradnju s turističkim farmama, gostionicama, prijevozničkim tvrtkama i biciklističkim trgovinama.

U finalnom dijelu ovogodišnje outdoor konferencije sudionici su popratili doživljajnu izvedbu glumaca projekta Istra Inspirit unutar Odjela za kulturno doživljajni turizam. Otputovali su u daleku 1924. godinu kroz doživljaj Parenzana – na peronu stare pruge gdje su ih likovi iz prošlosti odveli na čarobno putovanje kroz vrijeme, oživljavajući sjećanja na zlatno doba Parenzane donoseći priče i zanimljivosti koje prate ovu jedinstvenu željeznicu od 1902. do 1935. godine.

Na konferenciji su bili prisutni predstavnici lokalnih turističkih zajednica, hotelijera te ostalih dionika koji sudjeluju u razvoju outdoor aktivnosti poluotoka.

Istra Outdoor djeluje kao dio odjela Istra Bike & Outdoor koji se provodi unutar Istarske razvojne turističke agencije – IRTA d.o.o. uz podršku Upravnog odjela za turizam Istarske županije, hotelijera, lokalnih turističkih zajednica i Turističke zajednice Istarske županije.

Više informacija o projektu saznajte na:

Galerija slika uz članak