prvaci-ibs
26.07.2024. 09:45; ; Početna / Sport i rekreacija / Istarski Boćarski Savez održao tradicionalnu godišnju svečanost proglašenja najboljih pojedinaca i kolektiva

Već tradicionalno, na sjednici Skupštine IBS-a, održanoj u porečkom hotelu Parentium u Zelenoj laguni, održana je godišnja svečanost proglašenja najboljih pojedinaca i kolektiva IBS-a, ovoga puta za 2023. godinu, te dodjela pehara prvacima svih IBL za sezonu 2023/24, piše Kristijan Klarić, istrasport.eu

Tako su za najbolju boćaricu i boćara IBS-a za prošlu godinu proglašeni Ria Vojković i Gracija Stjepčević.

Vojković je 2023. na najznačajnijem godišnjem međunarodnom natjecanju, Svjetskom prvenstvu u francuskom Rumillyju osvojila čak tri medalje. Ria je zajedno sa Carrolinom Ban (donedavno djevojačko Bajrić) postala prva hrvatska svjetska prvakinja u štafetnom izbijanju što joj je, nakon zlante medalje u mješovitim parovima zajedno s Marinom Ćubelom na SP u talijanskom Alassiu 2021., drugi naslov svjetske prvakinje u karijeri.

U Rumillyju je Vojković osvojila i naslov svjetske viceprvakinje u disciplini pojedinačno klasično što joj je i najveću uspjeh u karijeri u jednoj samostalnoj disciplini, dok je zajedno sa Marinom Milićevićem osvojila brončano odličje u mješovitim štafetama. Vojković je zajedno sa Nives Jelovica, Marinom Milićevićem i Žarkom Jerčinovićem osvojila i brončanu kolajnu na najznačajnijem prošlogodišnjem svjetskom kolektivnom natjecanju, Svjetskom kupu u mješovitim disciplinama u francuskom Saint-Vulbasu.

Na tom su natjecanju Vojković i Milićević postavili i novi hrvatski rekord u mix štafetama koji je tada iznosio 53 pogotka iz 58 izbačaja. Ria je u 2023. s rezultatom 38/41 izjednačila i vlastiti hrvatski rekored u brzinskom izbijanju. Na prvenstvima Hrvatske Vojković je pak osvojila zlatnu medalju u bližanju i izbijanju u krug i srebrnu medalju u parovima, dok je na Super 8 turniru najboljih hrvatskih boćarica osvojila drugo mjesto.

Stjepčević je pak na seniorskom Europskom prvenstvu u Grudama (BiH) osvojio broncu u krugovima, dok je na mlađeseniorskom (do 23 godine) Svjetskom prvenstvu u alžirskom Oranu postao svjetski prvak u disciplini pojedinačno klasično. Gracija je uz to 2023. s rezultatom 49/49 tada postao i jedan od mlađeseniorskih svjetskih rekordera u brzinskom izbijanju.

Za najboljeg juniora i kadeta IBS-a proglašen je pak Tian Baričević iz BK Vodnjan. Baričević je prošle godine na juniorskom PH osvojio dvije zlatne medalje, pojedinačno i u parovima, te brončanu medalju u štafeti, dok je na kadetskom PH osvojio dvije brončane medalje, pojedinčno i u brzinskom izbijanju.

Premda je po dobnom uzrastu još kadet Tian je već ostvario nastupe za kadetsku, ali i juniorsku hrvatsku reprezentaciju. Drugu godinu za redom za najboljeg mlađeg kadeta IBS-a proglašen je Matija Nadenić iz BK Svetvinčenat koji je na PH osvojio srebrnu medalju pojedinačno i dvije brončane medalje u brzinskom i preciznom izbijanju.

Najbolja mlada boćarica IBS-a je Ema Maršanić iz ŽBK Pula koja, premda po dobi još kadetkinja, debitirala u sastavu seniorske reprezentacije na SP-u u Francuskoj i zauzela sedmo mjesto u brzinskom izbijanju. Maršanić je na juniorskim PH osvojila tri zlatne, jednu srebrnu i dvije brončane medalje, dok je na kadetskom PH osvojila po jednu zlatnu i srebrnu medalju. Ema je uz to postavila i novi hrvatski juniorski rekord u preciznom izbijanju koji sada iznosi 28 punata.

Najboljom ekipom IBS-a proglašen je Ženski boćarski klub Pula za kojeg je 2023. bila povijesna godina. Puležanke su u istoj godini prvo osvojile svoj prvi naslov prvakinja Hrvatske, a potom i u premjernoj sezoni na međunarodnoj sceni i naslov prvakinja Europe.

Time su pulske boćarice ispisale još jednu zlatnu stranicu ne samo svoje klupske, već i općenito hrvatske boćarske i istarske sportske povijesti. ŽBK Pule je tako postala prvi hrvatski ženski boćarski kolektiv i prvi istarski ženski sportski kolektiv uopće s naslovom najboljeg na Starom kontinentu.

Najbolji muški kolekiv IBS-a za prošlu godinu je BK Istra Poreč koji je 2023. osvojio dvostruku krunu, u istoj godini naslov prvaka i pobjednika Kupa Hrvatske.

Dodjeljene su i tri posebne nagrade za iznimna rezultatska dostignuća u zadnje dvije sezone istarskih klubova koji se natječu i državnim ligama. Walter Ritoša i Božo Šorgo preuzeli su priznanje u ime BK Umag za osvojen naslov prvaka u Drugoj HBL Istra – Primorje u sezoni 2022/23. i plasman u Prvu HBL sjever, Dino Legović je preuzeo priznanje u ime BK Špadići iz Poreča za ostvaren isti uspjeh kao i Umageži u netom završenoj sezoni 2023/24., dok je Robi Sergo preuzeo priznanje u ime BK Pazin za osvojen naslov prvaka u Prvoj HBL sjever i povratak u Super HBL.

Prigoda je kao i obično iskorištena kako bi se uručili pehari prvacima istarskih županijskih i međugradsko-općinskih liga za sezonu 2023/24, a pehare su preuzeli predstavnici sljedećih prvaka: