Ispod »naive« i tragovi »impresionizma«
Jučerašnjim uklanjanjem skela dovršeno je restauriranje ostataka srednjovjekovnih fresaka u staroj sakristiji porečke katedrale. Bivša sakristija se, kao što smo pisali, obnavlja i uređuje za javnu prezentaciju u sklopu kompleksa Eufrazijane.
– Nažalost, od fresaka su ostali tek fragmenti. Na južnom zidu razaznajemo slike iz Pasije – Kristovo uhićenje i suđenje pred Pilatom. Na zidu sa suprotne strane lijepo je vidljivo bičevanje jednog sveca, no nismo još sigurni o kojem se radi. Te su freske s kraja 14. stoljeća, tipična kasna gotika sjevernotalijanskog područja, stilski najbliže onima sačuvanim u Sv. Barnabi u Vižinadi, doznajemo od povjesničara umjetnosti Ivana Matejčića, autora i voditelja projekta restauracije i prezentacije dijelova kompleksa Eufrazijane koji godinama najvećim dijelom financira Ministarstvo kulture Republike Hrvatske.
Matejčić kaže da ih posebno veseli što su na tom sjevernom zidu našli i djelić freske iz donjega sloja. On se proteže i ispod novijih, ali potonje sada nisu htjeli uništavati.
– Vidi se ljudsko koljeno i dio ukrasa jedne očito monumentalne kompozicije. No, i iz tih malih fragmenata prepoznatljiva je drugačija tehnika slikanja. Slojevi boja nanošeni su jedni na druge tako da imamo stupnjevane prijelaze i mekoću slike. Za razliku od kasnijeg šarenog, naivnog, deskriptivnog slikarstva, ovdje imamo impresionistički način slikanja karakterističan za kasnu antiku i predromaniku. Još nismo dobili rezultate usporedbe te žbuke s onom sačuvanom u drugim dijelovima sakristije, a moguće je da je riječ o freskama i iz vrlo ranih predromaničkih vremena, možda čak i iz izvornog prezbiterija bazilike, pretpostavlja Matejčić.
Valja ovdje podsjetiti da je bivša sakristija katedrale istražena za vrijeme Italije 1936. kada su otkrivene i freske i podovi ranijih građevina, sve do mozaika Predeufrazijane iz 5. stoljeća. Iz kasnijih razdoblja sačuvan je dio namještaja – postolje oltara i sarkofag iz predromaničkog razdoblja, s prijelaza iz 7. u 8. stoljeće, te temelji dva, tri stoljeća kasnije ugrađenih triju apsida. Sve je to na razmjerno malom prostoru prezbiterija, svetišta jedne od dviju bazilika iz predeufrazijevih vremena. Ti će svi slojevi u rasponu od gotovo tisuću godina uskoro biti vidljivi i običnim posjetiteljima porečkog katedralnog sklopa.
Matejčić dodaje da odmah nastavljaju s radovima. U narednih desetak dana očistit će se mozaici, izbijeliti kamen, učvrstiti svi sačuvani stari elementi gradnje, te će se postaviti metalna konstrukcija za hodanje. Posao izvodi zagrebačka specijalizirana tvrtka Ingrad koja već godinama surađuje na obnovi Eufrazijane. Freske su pak restaurirali njeni kooperanti iz Italije – majstorska radionica Renzo Lizzi iz Artegne kraj Udina koja je, među ostalim, radila i na freskama vižinadske crkvice sv. Barnabe.
G.Prodan, Glas Istre