ISPLATA POTPORA ZA GORIVO – Prijave malih brodara do 20. 10.
Do utorka, 20. listopada, rok je malim brodarima da podnesu zahtjev Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture za isplatu potpore za utrošeno gorivo u ovoj godini, za što moraju priložiti određene dokumente i ispuniti propisani obrazac, koji mogu pronaći na internetskoj stranici Ministarstva, u lokalnim udrugama obrtnika, lučkim kapetanijama i gospodarskim komorama, rekao nam je Valter Grubica, porečki brodar i predsjednik sekcije brodara u Hrvatskoj obrtničkoj komori.
"Lani je za ove potpore za gorivo bilo osigurano deset milijuna kuna, ali je zbog gospodarske krize ove godine predviđeno samo 7,5 milijuna. Budući da se sve više brodara javlja za isplatu potpora, ta bi osigurana svota mogla u konačnici biti premala, ali je važno da se svi brodari ipak jave i ostvare pravo na povrat dijela novca potrošenog za gorivo jer ga mogu uložiti u poboljšanje uvjeta poslovanja", kaže Grubica.
Budući da je i član Povjerenstva Ministarstva za dodjelu potpora te obnovu putničke i izletničke flote malih poduzetnika brodara, Grubica je pohvalio činjenicu da je, unatoč gospodarskoj krizi, krajem prošlog mjeseca u Splitu Ministarstvo potpisalo ugovore s 12 brodara o bespovratnom sufinanciranju gradnje ili obnove brodova. S 2,9 milijuna kuna Ministarstvo će poduprijeti gradnju deset brodova, a s dodatnih 331.000 rekonstrukciju dva broda.
Ovo je peta godina otkako Ministarstvo daje potpore, a od 2005. godine izgrađeno je 33, a rekonstruirano 16 plovila uz ukupno 12 milijuna kuna javnog novca. "Sve su ovogodišnje potpore išle u Dalmaciju, a volio bih da sljedeće godine ekipa iz Ministarstva dođe u Istru potpisivati ugovore, odnosno da se i istarski brodari potrude iskoristiti novac za obnovu flote", komentira Grubica.
Porečki se brodar nada da će nakon deblokade pregovora s EU-om Ministarstvo nastaviti pregovaračku politiku kojom štite interese domaćih brodara inzistiranjem na kabotaži, odnosno 10-godišnjoj odgodi prava evropskim brodovima da prevoze putnike u hrvatskim vodama, kao što su izborili Grci.
Takva bi zaštita, kaže Grubica, uz postojeće novčane poticaje Ministarstva, dala vremena za izgradnju hrvatske flote koja bi bila konkurentna u evropskim uvjetima poslovanja. Europski pregovarači u prvom su pokušaju odbili zahtjev za odgodom kabotaže pod izlikom da se radi o protekcionizmu, ali hrvatski brodari smatraju da bi im primjer Grčke mogao ići na ruku.
(S. MATEJČIĆ, Glas Istre)