Institut za poljoprivredu i turizam s ponosom najavljuje obilježavanje jubilarne 150. obljetnice postojanja
![2025-02-05_21h04_52 2025-02-05_21h04_52](https://porestina.info/wp-content/uploads/2025/02/2025-02-05_21h04_52-768x317.jpg)
Institut za poljoprivredu i turizam u Poreču osnovan je odlukom Istarskog sabora 1875. godine kao Pokrajinska vinarsko-voćarska stanica zbog potrebe modernizacije istarske poljoprivrede i suzbijanja bolesti vinove loze. Tijekom povijesti Institut je mijenjao nazive, izmjenjivala su se razdoblja izrazitog razvoja i zastoja, da bi, nakon preimenovanja u Institut za poljoprivredu i turizam 1989. godine, od 1996. godine do danas nastavio djelovati kao javni znanstveni institut u Republici Hrvatskoj. Tijekom svog postojanja Institut je neprekidnim radom sudjelovao u rješavanju važnih pitanja i problema iz domena poljoprivrede i turizma, čime je izravno ili neizravno doprinosio njihovom razvoju.
Institut za poljoprivredu i turizam, s 150 godina rada, jedna je od najdugovječnijih znanstvenoistraživačkih institucija u Hrvatskoj. Djeluje pod okriljem Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih (MZOM) te je jedan od pet javnih znanstvenih instituta izvan Zagreba i jedan od pet akreditiranih instituta u području biotehničkih znanosti. Institut je nositelj dvojne akreditacije za obavljanje znanstvene djelatnosti u komplementarnim područjima biotehničkih i društvenih znanosti, što ga čini jedinstvenim na ovim prostorima i šire. Misija Instituta je provedba kompetitivnih znanstvenih istraživanja te stručne i obrazovne djelatnosti uz razvoj znanja koja doprinose očuvanju bioraznolikosti, prirodnih i tradicijskih vrijednosti te razvoju gospodarstva i ruralnog prostora.
Djelatnost Instituta provodi se u tri osnove ustrojstvene jedinice, odnosno zavoda: Zavoda za poljoprivredu i prehranu u kojem djeluje 6 laboratorija, Zavoda za turizam i Zavoda za ekonomiku i razvoj poljoprivrede. U okviru Instituta djeluju i Pokusno poljoprivredno imanje i Tehnologijsko-razvojni centar (TRC). Na Institutu je danas zaposleno 80 djelatnika, od čega 30 doktora znanosti, uključujući 22 znanstvenika i 7 viših asistenata. Uz to, 15 asistenata, studenata poslijediplomskog doktorskog studija, predstavlja budućnost znanstvene zajednice Instituta.
Znanstvena i stručna djelatnost Instituta odvijaju se u poljima poljoprivrede, prehrambene tehnologije, biotehnologije, ekologije i ekonomije. Teme istraživanja su uglavnom vezane uz tradicionalne poljoprivredne kulture i proizvode područja Mediterana, kao što su vinogradarstvo i vinarstvo, maslinarstvo i maslinovo ulje, povrćarstvo, ekologija, agroekonomika i turizam. Kontekst u kojem se odvijaju znanstveni i stručni rad na Institutu redovito je u skladu s aktualnim inicijativama i strateškim ciljevima na EU i nacionalnim razinama, kao što su to danas, primjerice, očuvanje bioraznolikosti, prilagodba i ublažavanje učinaka klimatskih promjena, kružna ekonomija i bioekonomija, inovativne i digitalne tehnologije, zaštita okoliša, osiguranje kvalitetnijih, zdravijih i sigurnijih sustava u prehrambenom lancu te održivi razvoj turizma i turizam posebnih interesa. Posebna se pažnja pridaje društvenoj odgovornosti, stoga je rad Instituta danas, kao i tijekom prethodnih 150 godina, bio i ostao usmjeren ka rješenjima koja povezuju znanstvena istraživanja s praktičnim potrebama sektora poljoprivrede i turizma u nacionalnim i lokalnim okvirima.
Institut je u proteklom razdoblju ostvario značajne iskorake u pogledu osuvremenjivanja i razvoja istraživačke infrastrukture i opreme, kao i razvoja ljudskih potencijala te je na osnovi kompetitivnog projektnog financiranja i visoke razine znanstvene produktivnosti među uspješnijim akademskim institucijama u Republici Hrvatskoj. Institut je kao relevantan čimbenik prepoznat i u međunarodnom istraživačkom prostoru.
U okviru znanstvenoistraživačke infrastrukture Instituta, vrijedi istaknuti Pokusno poljoprivredno imanje Instituta kao iznimno vrijedan resurs. Na imanju Instituta čuvaju se vrijedne kolekcije u okviru nacionalne banke gena koje se održavaju u više tematskih radnih skupina vezanih uz vinovu lozu, kontinentalno i mediteransko voće, uključujući maslinu te ljekovito i aromatično bilje, dok je Institut vodeća i odgovorna institucija za kolekciju povrća na nacionalnoj razini. Pokusno imanje služi i kao suvremeni laboratorij na otvorenome i pokusni poligon znanstvenicima Instituta za provođenje istraživanja u vinogradarstvu, vinarstvu, maslinarstvu, povrćarstvu i voćarstvu. Laboratoriji Instituta danas su opremljeni najsuvremenijom opremom, neki od njih su među najopremljenijim u državi i kompetitivni u usporedbi s vodećim svjetskim laboratorijima u srodnim područjima istraživanja. Institut je tako atraktivno odredište za međunarodne znanstvenike i stručnjake te poželjan partner vodećim akademskim institucijama u zemlji i inozemstvu, s kojima uspješno surađuje.,
U Institutu se u posljednjih nekoliko godina provelo ili provodi 50-ak značajnijih znanstvenih, tehnologijskih i razvojnih projekata, od kojih vrijedi istaknuti više međunarodnih projekata iz programa Obzor2020 i Obzor Europa, najprestižnijih programa za financiranje znanosti Europske Unije, zatim projekte Europske svemirske agencije, projekte iz programa INTERREG, Erasmus+, kao i druge međunarodne projekte manjeg obima. Institut je povukao značajna sredstva i iz EU fondova kroz više projekata posredstvom nacionalnih upravljačkih tijela, gdje se posebno izdvaja sudjelovanje u Znanstvenom centru izvrsnosti za bioraznolikost i molekularno oplemenjivanje bilja. Od nacionalnih projekata, Institutu je odobreno financiranje brojnih projekata Hrvatske zaklade za znanost, glavne i najprestižnije institucije za financiranje znanosti u Republici Hrvatskoj, zatim projekti zaklade Adris te veći broj manjih projekata.
Institut posebnu pažnju posvećuje razvoju ljudskih potencijala, posebno mladih znanstvenika i novih doktora znanosti. Tako je Institut, kroz kompetitivne natječaje Hrvatske zaklade za znanost, u proteklih 10-ak godina osigurao financiranje čak 30-ak radnih mjesta doktoranda i asistenata pod mentorstvom svojih znanstvenika, što ga svrstava među najuspješnije akademske institucije u državi. Posebni napori ulažu se i u edukaciju mladih znanstvenika u inozemstvu kroz različite programe mobilnosti.
Spomenuta suvremena istraživačka infrastruktura i ljudski potencijali omogućuju znanstvenicima Instituta visoku produktivnost u objavi svojih rezultata u prestižnim i utjecajnim međunarodnim znanstvenim časopisima, koji su također dobro do izvrsno citirani, što pokazuje da rezultati znanstvene i stručne aktivnosti Instituta značajno doprinose razvoju cjelokupnog svjetskog znanja. S više od 200 znanstvenih radova u relevantnim bazama u posljednjih 5 godina, Institut je danas jedna od uspješnijih, odnosno produktivnijih akademskih institucija u državi na osnovi broja radova po znanstveniku. Znanstvenici Instituta pozvani su predavači i gostujući znanstvenici na brojnim domaćim i međunarodnim institucijama, urednici i recenzenti u međunarodnim znanstvenim časopisima, vrednovatelji projekata za domaće i međunarodne programe te sudjeluju u radu brojnih radnih skupina i povjerenstava u domaćim i međunarodnim javnim, znanstvenim i stručnim tijelima i organizacijama do najviše razine, gdje imaju priliku utjecati na razvoj znanstvenih i stručnih politika, te i na taj način doprinose funkcioniranju sustava znanosti i struke u cjelini.
Institut uspješno surađuje i s gospodarstvom i javnim sektorom kroz provedbu projekata primijenjene i razvojne naravi, izradu različitih studija, elaborata i analiza, kao i kroz uslužnu djelatnost te i na taj način doprinosi razvoju poljoprivrede i turizma u okruženju. U tome se također značajno oslanja na svoju infrastrukturu i opremu, prvenstveno laboratorije, među kojima se ističu akreditirani i ovlašteni Vinarski i Prehrambeno-biotehnološki laboratorij. Zahvaljujući uspješnim znanstvenim i razvojnim projektima te suradnji s gospodarstvom, proračun Instituta povećao se za više od 350 % u odnosu na razdoblje od prije desetak godina, što omogućava daljnje ulaganje u istraživanja, razvoj inovacija i jačanje znanstvene infrastrukture.
Vizija budućnosti Instituta u najvećoj se mjeri oslanja na razvoj i unaprjeđenje svojih kapaciteta u okviru infrastrukturnog projekta „Znanstvena platforma za istraživanje i razvoj inovacija u održivoj poljoprivredi – dogradnja i opremanje Instituta za poljoprivredu i turizam“. Ishodovana je projektna dokumentacija za izgradnju i opremanje novih prostora i adaptaciju postojeće zgrade, čime će se značajno povećati istraživački kapaciteti i značajno osuvremeniti uvjeti za znanstveni rad Instituta. Takva infrastrukturna ulaganja omogućit će provedbu naprednih istraživanja i inovacija u poljoprivredi, proizvodnji hrane, zaštiti okoliša i turizmu, uz jačanje i učvršćivanje prepoznatljivosti i relevantnosti Instituta u domaćem i međunarodnom istraživačkom prostoru. Na osnovu toga, u budućnosti se planira nastavak razvoja infrastrukture što će omogućiti dodatni razvoj ljudskih potencijala, a samim time i proširenja područja istraživanja u poljoprivredi i turizmu.
Institut za poljoprivredu i turizam ove godine obilježava jubilarnu 150. obljetnicu postojanja. Obilježavanje 150. obljetnice provodit će se tijekom cijele 2025. godine kroz organizaciju brojnih aktivnosti, čime će se široj javnosti omogućiti jasniji uvid u znanstveno-istraživački i stručni rad Instituta i dodatno ukazati na značaj i doprinos Instituta znanstvenoj zajednici, gospodarstvu i društvu općenito.
Djelatnici Instituta organizirat će razna događanja za različite ciljne skupine – od djece osnovnoškolske dobi, srednjoškolaca i studenata do poljoprivrednika, zainteresiranih građana te projektnih partnera iz različitih europskih država, kao i drugih znanstveno-istraživačkih institucija i poslovnih partnera Instituta.
Neke od aktivnosti uključuju Dane otvorenih vrata laboratorija i pokusnog imanja Instituta, različite radionice namijenjene poljoprivrednicima i ostaloj zainteresiranoj javnosti, upoznavanje inozemnih projektnih partnera s djelatnošću i poviješću Instituta i slično. Ključni događaj bit će Znanstveni skup “Znanošću do inovacija za održivi razvoj poljoprivrede i turizma”, koji će se održati u svibnju, te svečana proslava 150 godina postojanja Instituta za poljoprivredu i turizam u studenom, koja će ujedno označiti završetak provođenja planiranih aktivnosti.
Slike izvor: Institut za poljoprivredu i turizam