Valfresco S1124

Institut za poljoprivredu i turizam organizirao međunarodno studijsko putovanje za maslinare

21.09.2009. 00:00; ; Početna / Gospodarstvo / Institut za poljoprivredu i turizam organizirao međunarodno studijsko putovanje za maslinare
789DSC06591.jpg

EU projekt M.O.R.E. – Market of Olive Residues for Energy ( Tržište rezidua maslina u funkciji  obnovljivih izvora energije )

14.- 15. 09. 2009. organizirano je dvodnevno studijsko putovanje u Italiju. Svrha putovanja bila je upoznavanje naših maslinara, prerađivača i proizvođača, javnosti i lokalne vlasti sa problematikom iskorištavanja ostataka nakon prerade maslina, te iskorištenjem tih rezidua u energetske svrhe, kroz primjere najbolje prakse u Italiji. Institut za poljoprivredu i turizam jedan je od partnera na EU projektu MORE financiranom iz EU programa „Intelligent Energy – Europe" (IEE). Osnovni cilj projekta MORE je korištenje ostataka nastalih u proizvodnji maslinovog ulja kao obnovljivog izvora energije. Cilj ovog projekta je stvaranje i razvoj stabilnog tržišta za korištenje ostataka nakon prerade maslina u energetske svrhe, provođenjem specifične obuke i aktivnosti osvješćivanja. Aktivnosti razmjene iskustava i analiza usredotočene su na definiranje metodologije za prepoznavanje najboljih rješenja u smislu opsega, primijenjene tehnologije, troškova i vještina upravljanja, kako bi se udovoljilo stvarnim potrebama maslinarske proizvodnje u različitim zemljama Europe. Projekt MORE uključuje pet maslinarskih europskih zemalja, i to: Italiju, Španjolsku, Grčku, Sloveniju i Hrvatsku, odnosno institucije i organizacije predstavnike tih zemalja povezane u partnerstvo. Na putovanju su uz maslinare i Hrvatske bili i kolege i partneri na projektu iz Slovenije te slovenski maslinari.

Ukratko da podsjetimo o energetskom aspektu ove problematike.

Tehnologije tretiranja otpada kojima je cilj proizvodnja energije predstavljaju interesantnu alternativu za održivo upravljanje odlaganja ostataka nakon prerade maslina čime se može umanjiti negativan utjecaj na okoliš i proizvesti električna energija za prodaju ili za zadovoljavanje energetskih potreba uljare. Ostaci biomase u maslinarstvu s potencijalom za iskorištenje energije mogu se klasificirati u dvije grupe. Prva grupa sastoji se od ostataka biomase koja nastaje tijekom  stabala maslina (ostaci nakon rezidbe i branja maslina). Druga grupa sastoji se od ostataka biomase koji nastaju u različitim fazama proizvodnje maslinovog ulja. Ovisno o sistemu ekstrakcije, dostupna energija od nusproizvoda je različita. Na primjer, iscrpljena potrebno je primijeniti i uvesti tehnologiju koja bi spriječila nastanak onečišćenja i ostalih okarakterizirane su prosječnom vrijednosti grijanja od 19,000, odnosno 14,000 kJ/kg. Sa energetskog stajališta, povoljni aspekti korištenja obje grupe nusproizvoda jesu: osigurana godišnja proizvodnja, relativna koncentracija na malom prostoru, odgovarajući sadržaj vlage, niska koncentracija sumpora i ostalih štetnih emisija te visoka toplinska vrijednost. Međutim, problema uz istovremeno povećanje učinkovitosti procesa. komina masline i komina maslina dobivena nakon prerade 2-faznim centrifugalnim sustavom metan) uz pomoć anaerobne degradacije ostataka nakon prerade maslina. obnovljivog izvora energije, i to: plinofikacija, briketiranje, sagorijevanje (izravno paljenje) i ko-sagorijevanje. Postoji još jedan način plinofikacije koji uključuje nastajanje bioplina.

N.L., IPTPO

Galerija slika uz članak