IDS Poreštine o konačnom prijedlogu Zakona o turističkom i ostalom građevinskom zemljištu
Predsjednik Zajednice podružnica IDS-a Poreštine – Azeglio Pico i predsjednik porečke podružnice IDS-a – Edo Kos održali su 28. siječnja 2010. godine konferenciju za tisak, a na kojoj su novinarima predstavili stajalište IDS-a Poreštine o konačnom prijedlogu Zakona o turističkom i ostalom građevinskom zemljištu neprocjenjenom u postupku pretvorbe i privatizacije i Amandmane na taj konačni prijedlog zakona.
O konačnom prijedlogu Zakona govorio je Edo Kos, predsjednik IDS-a Poreč i dogradonačelnik Poreča.
" IDS ima stajalište da je tema ovog Zakona kojeg je Vlada RH 7. siječnja 2010. godine uputila u Sabor RH na donošenje jako bitna. Posljednjih godina IDS je u više navrata govorio o problematici turističkog zemljišta. Generalni Urbanistički plan Poreča iz 1991. godine obuhvatio je ogroman kompleks zemljišta ( upravo turističkog i građevinskog zemljišta koje nije ušlo u privatizaciju, sada u vlasništvu Fonda za privatizaciju ). To je zemljište ogromni razvojni potencijal, radi se o oko 700 hektara zemljišta na području Grada Poreča.
Naše je stajalište da je prijedlog Zakona loše napisan i to iz razloga.
– autori zakona nisu napravili analizu u prostoru;
– nisu predvidjeli kako će se zemljište koristiti;
– očigledno je da je zakon pisan u kancelariji.
Interes Grada Poreča, lokalne samouprave je da se plaća korištenje turističkog i ovog građevinskog zemljišta, a interes turističkih poduzetnika je da i nadalje koriste zemljište bez plaćanja. Osim hotela, velike površine zemljišta koristi bez naknade i "Agrolaguna".
U ovom prijedlogu zakona krije se više opasnosti, te je potrebno sukladno našem stajalištu :
– u samo 3 članka zakona govori se o građevinskom zemljištu, što nije dobro, treba puno obimnije precizirati to zemljište;
– za zemljište označeno sa T-1 ( hoteli ) definirati što je to tehnološki potrebno zemljište za hotel, a ostalo zemljište naplatiti u slučaju korištenja;
– za zemljište označeno sa T-2 ( apartmansko naselje ), definirano je kao zemljište na 1 parceli, pa na primjeru Lanterne – ukoliko je tamošnje zemljište ogromne površine sa apartmanima 1 parcela, ono bi se cijelo prodalo kao tehnološka cjelina po sadašnjem tekstu prijedloga zakona, a to po nama nije prihvatljivo. Mi se zalažemo da se odrede manje tehnološke cjeline, a ne prodavati cjelokupno zemljište kao tehnološku cjelinu. Praktično bi se prodala cijela Lanterna za cca stotinu i nešto apartmana. U tu svrhu treba izmjeniti i Zakon o prostornom planiranju, te tehnološku cjelinu definirati kao zemljište ispod objekata.
Drugo naše stajalište se odnosi na raspodjelu ubrane naknade za korištenje zemljišta. U prijedlogu zakona je zapisano da se sredstva dijele u omjeru: 60 % državi ( Fondu za turizam ) – 20 % lokalnoj samoupravi ( Gradu ) i 20 % Županiji. IDS-ov prijedlog je da taj omjer bude : 40% državi – 30 % Gradu – 30 % Županiji, te da se sva sredstva isključivo koriste namjenski na području gdje su i ubrana ( naplaćena ).
Sredstva treba koristiti za izgradnju i poboljšanje turističke infrastrukture, na primjeru Poreča to je, na primjer : sanacija katastrofalnih cesta – prometnica kojima stižu turisti i izgradnja nove trafo stanice u Funtani, jer se lako može dogoditi da usred ljeta – turističke sezone, kada su opterećenja ogromna, Poreč ostane bez struje. Trafo-stanice spadaju u državne investicije, zašto ubrani novac ovdje nebi bio korišten ovdje.
Najviše zemljišta na koje se odnosi ovaj Zakon je upravo u Istri, te predlažemo da se oformi Zajedničko povjerenstvo za korištenje ubranog novca ( država – Grad – Županija ). Znači ubrani novac treba biti decentraliziran i koristiti ga tamo gdje je i naplaćena naknada.
Zalažemo se i da zemljište označeno sa T-1 pripadne lokalnoj samoupravi, jer je Poreč na primjer rješavao povrat zemljišta prijašnjim vlasnicima tako što im je vraćao svoje – gradsko zemljište, a ne državno kako propisuje zakon. Sada to zemljište kroz ovaj zakon treba povratiti lokalnoj samoupravi.
U zakonu je i nelogičnost da se daje zemljište u koncesiju i za izgradnju privatne kuće ".
Na pitanje novinara da li su se osim analize površine zemljišta izradile i procjene mogućeg prihoda od naknade za korištenje Edo Kos je rekao :
" Nismo radili takve procjene. No, imamo jedan primjer na Poreštini, u Funtani gdje "Plava laguna" općini Funtana plaća naknadu za korištenje zemljišta u Autokampu "Puntica" po cijeni od 2,5 Eura za kvadratni metar površine na godinu. Ukoliko za kvadratni metar zemljišta na godinu bude cijena i 1 Euro, to bi u Hrvatskoj bio prihod od 100 milijuna Eura godišnje, a u Istri oko 10 milijuna Eura ".
Azeglio Pico je izvjestio novinare da će na predstojećem Izbornom saboru IDS-a, 14. veljače 2010. godine kandidat IDS-a Poreštine za predsjednika stranke biti Ivan Jakovčić, a za člana Predsjedništva IDS-a : Celeste Gerometa.
R.V.Aleksić