IDS Poreča – ekipa za izbore: Edi Štifanić, Edo Kos i Nataša Basanić-Ćuš
IDS-ova ekipa za lokalne izbore 17. svibnja 2009. godine je predstavljena novinarima 24. travnja 2009. godine, a iznenađenja nema. Sve ostaje po starom. Istarski demokratski sabor je imao 2 kruga predizbora proteklog mjeseca u porečkoj podružnici. Odluka je donešena, rekao je Edo Kos.
Za gradonačelnika je kandidiran Edi Štifanić, za dogradonačelnicu nezavisna kandidatkinja Nataša Basanić – Ćuš i Edo Kos. Treći dogradonačelnik će biti iz redova Talijanske nacionalne zajednice, kojeg će oni sami izabrati nakon izbora ( Zajednice Talijana Poreča i Baderne ), jer smo se tako dogovorili.
Na listi kandidata za Gradsko vijeće IDS Poreča ima 9 starih kandidata ( dosadašnjih vijećnika, koje predvodi Egidio Kodan ), 7 novih kandidata ( ispod 30 godina starosti ). Listu čine 13 muškaraca i 6 žena ( 30 % ). Na listi su i 3 predstavnika Talijanske nacionalne zajednice, na 4. i 17. mjestu iz Poreča, a na 10. mjestu iz Baderne.
Edo Kos je nadalje rekao : " Vodili smo razgovore i sa predstavnicima ostalih nacionalnih manjina, Bošnjacima i Albancima, željeli smo razgovarati i sa Srbima, kojih u Poreču živi više od 700, no oni nisu organizirani i nemaju svoje predstavnike. Razgovaralo se i sa porečkim politčkim strankama SDP-om, HNS-om i HSU , no nismo se uspjeli dogovoriti. HSU ide samostalno, ali postoji mogućnost za suradnju nakon izbora. Pozivam građane da izađu na izbore u što većem broju, da pokažu da je Poreč demokratičan grad ".
Izborni program porečkog IDS-a predstavio je Edi Štifanić:
" Naš program se temelji na razvoju i socijalno-zdravstvenoj osjetljivosti. Cilj nam je : Povećanje konkurentnosti gospodarstva ( razvoj i stabilnost ); Veća zaposlenost ; Najviši standard u RH, naših građana.
Radit ćemo, ako dobijemo izbore, na proširenju poduzetničke zone Bujići-Žbandaj, na poticajnim mjerama za malo i srednje poduzetništvo ( posebno u turizmu – obiteljski hoteli i pansioni, te seoska-turistička gospodarstva ), na poboljšanju statusa poljoprivrede ( promjeniti Program korištenja državnog poljoprivrednog zemljišta ), programu navodnjavanja i poljoprivrednoj savjetodavnoj službi. I do sada smo dobro brinuli o građanima 3. dobi, a sada bi posebnu pažnju posvetili mladima ( cjelodnevni rad jaslica i dječjih vrtića, prvi stan za najpotrebitije mlade, dom i klub mladih ). Na području ekologije, nakon sanacije Košambre rješavali bi divlje deponije u gradu i postavili više "zelenih otoka" za selektivno prikupljanje komunalnog otpada. U kulturi bi željeli redovne kazališne predstave, glazbene programe, osnovali bi Srednju glazbenu školu, a u Pučkom učilištu pokrenuli program obrazovanja građana 3. starosne dobi. Uredili bi i povijesni park Picugi, kraj Poreča.
U školstvu bi se gradila nova Osnovna škola, jaslice i vrtić u naselju Finida. U sportu bi i nadalje poticali rad s mladim sportašima, a sredstva bi raspoređivali po novom sustavu ( rezultati i masovnost ). Sportske resurse grada bi povezali i stavili u funkciju turizma, sa našim turističkim tvrtkama. Nastavili bi sa uređenjem starogradske jezgre – trga Marafor. Za svaki Mjesni odbor predviđamo po 3 investicije.
Uredili bi tematski park kod Kantine, trg Joakima Rakovca i Zagrebačku ulicu i otpočeli sa gradnjom Južne dionice gradske prometne obilaznice. Nova kružna raskrižja ( rotore ) bi gradili na križanju ceste Pazin – Poreč, na križanju Partizanske sa Županijskom cestom kod naselja Bolnica i kod "Lakopa" ( supermarket "Konzuma" ). Nastavili bi gradnju Sportskog parka Žatika, izradili dokumentaciju za Školski praktikum srednje ugostiteljske škole "Anton Štifanić" i nove Srednje škole i po jedno vanjsko polivaletno sportsko igralište u svakom naselju – kvartu. Zbog turizma pristupili bi uređenju rive i starogradske jezgre ".
Diplomirana psihologinja i koordinatorica projekta " Zdravi grad Poreč ", Nataša Basanić – Ćuš, nestranačka kandidatkinja na listi IDS-a za dogradonačelnicu u resoru socijale i zdravstva je rekla:
" Prihvatila sam prijedlog IDS-a kao logičan slijed mog rada na unapređenju zdravlja u Poreču, a resor koji su mi predložili je moja struka. Prvo što bi trebalo učiniti je izmjeniti i dopuniti postojeći Socijalni program grada, zbog recesije, i to u korist najugroženijih obitelji. Treba donijeti, već pripremljeni dokument "Politika zdravlja", a to bi bio prvi gradski dokumnt u Hrvatskoj, koji određuje 15 zdravstvenih prioriteta. Svakako da su prioritet djeca i mladi i organiziranje korištenja njihovog slobodnog vremena. Socijalna mreža partnera u Poreču mi daje snagu da se prihvatim i ovako odgovorne dužnosti ".
R.V.Aleksić