NEWS

Hvale se, ali ne vladamo turizmom, on nam se događa

slikaupload2CAJKA6NQ
09.08.2013. 10:44; ; Početna / Gospodarstvo / Hvale se, ali ne vladamo turizmom, on nam se događa

– Uz tradicionalna tržišta poput Austrije, Češke, Poljske, optimizam daju i tržišta poput Velike Britanije, Poljske i Irske. Svakako je i ulazak Hrvatske u EU bio dodatni poticaj zbog kojeg su se mnogi turisti odlučili na odmor u našoj zemlji. Blagi pad iz zemalja poput Italije očekivan je, sezonu obilježava gospodarska situacija u eurozoni te nepovoljan raspored praznika na važnim tržištima – objasnio je ministar turizma Darko Lorencin predstavljajući u Zadru rezultate za prvih sedam mjeseci. Gostiju je bilo 6,7 milijuna, odnosno tri, a noćenja 2,6 posto više nego u prvih sedam mjeseci lani. Samo u srpnju zabilježeno je, pak, 1,1 posto više turista, a toliki je plus i u noćenjima. Osim Istre, praktički sve obalne županije bilježe porast. Direktorica HTZ-a Meri Matešić dodaje i da se sezona u Hrvatskoj odvija i prema prognozi ETC-a (European Travel Commission), koja je predvidjela da turistički promet u špici sezone i može rasti jedan do tri posto.

Brojenje u Lučkom

Više turista u špici sigurno ne treba ni domaćinima ni gostima. Tko želi odmor s tuđim stopalom na svome ručniku? Jedan od ponajvećih turističkih autoriteta i autor svih važnijih dokumenata u domaćem turizmu Miroslav Dragičević čak kaže da bi to bio turistički suicid.

– Logika koja 15. srpnja broji automobile u Lučkom je izvan pameti. Poraste zadnjih deset godina možemo zahvaliti isključivo priljevu novih privatnih soba. Ali to je prividni uspjeh, tako se samo povećava sezonalnost, a ona je smrt za turizam. Ako tako nastavimo, imat ćemo kolone do Berlina. A što onda? To je neodrživo, već sada se u špici ostaje bez vode. Nemoguće je imati samo 12 do 15% hotelskog kapaciteta, hitno nam treba 50.000 novih hotelskih soba. A privatnog smještaja je toliko da bi na deset godina trebalo zabraniti svaku gradnju – jasan je Dragičević, koji kaže da je, stoga, u danim okolnostima turistički rezultat – apsolutni uspjeh.

Izlizan model

Neki će reći – pogotovu zato što će 2013. od najbolje 2008. biti slabija za pola milijarde eura – i da je to stagnacija, rezultat izlizanog modela i posljedica činjenice da postojeći vlasnici ne grade nove resorte, a novi ne dolaze. A da je rast ove sezone mogao biti nešto znatniji smatra Selimir Ognjenović, direktor njemačkog turoperatoa ID Riva Tours.

– Sve karte nisu dobro pale kao lani, ali moramo reći i da se lani u turizmu krenulo koracima od sedam milja, a sad nekako više stojimo. Uostalom, sad je vrijeme, kao što to ozbiljne zemlje i rade, da govorimo o 2014. – upozorava Ognjenović.

Hoće li nas i dogodine iznenaditi povremeni pljuskovi, gospodarski problemi i raspored školskih praznika u europskim zemljama?

– Nas i dalje takve stvari ´iznenađuju´. To samo govori da mi u Hrvatskoj velikim dijelom ne vladamo tržištem i ne upravljamo sezonom nego nam se ona više-manje događa – ocjena je Kristiana Šustara, čelnog čovjeka Hrvatske udruge hotelijera, koji je uvjeren i da se iza vijesti o 7-postotnom rastu prihoda dijelom kriju efekti fiskalizacije.

Piše: Radmila Kovačević, 
Frane Šarić , Večernji List