Hrvatski turizam: Da li je vrijeme za promjene ?
Prema pisanju “Jutarnjeg lista” i na osnovu rezultata European Travel Commissiona (ETC), ovogodišnji rezultati europskog turizma donose jasnu sliku: Grčka i Španjolska su među najuspješnijim destinacijama, bilježeći rast veći od 20 posto u usporedbi s istim razdobljem 2019. godine, prije pandemije.
Slijede ih Italija i Francuska s rastom većim od 15 posto u odnosu na 2019., čime su ove zemlje pokazale svoju snagu unatoč konkurenciji i izazovima poput Europskog prvenstva u nogometu u Njemačkoj.
Hrvatska, s druge strane, nije ostvarila impresivne rezultate. Iako se zadržala na razini iz 2019. godine, bilježeći samo minimalne promjene (plus-minus nula), nije se uspjela pozicionirati među prvih deset europskih zemalja po rastu turizma u 2024. godini, što predstavlja značajan pad u odnosu na prijašnje godine.
Mnogi će možda reći da je ovo upravo ono što se željelo – manje gostiju, ali s boljim financijskim učinkom. No, stvarnost pokazuje da je čak i taj financijski rezultat upitan, pogotovo kada se usporedi s postignućima drugih zemalja.
Ovo je vjerojatno ozbiljan signal da se nešto mora promijeniti u promišljanju turističke politike. Hrvatska mora redefinirati svoju strategiju, postaviti jasnije ciljeve i bolje se prilagoditi promjenjivim trendovima na tržištu. U suprotnom, mogla bi nastaviti gubiti korak s konkurencijom koja očito zna kako se prilagoditi i izvući maksimum iz post-pandemijske potražnje.
Kako kaže poznata izreka, “prevencija je pola zdravlja”, a isto vrijedi i za turizam. Pravovremeno djelovanje, prilagodba tržišnim trendovima i jasno definirana strategija ključni su za budući uspjeh hrvatskog turizma.
Naravno, ukoliko smo zadovoljni prosječnim rezultatima, pokušavajući prodavati i dalje sunce i more nepotrebno je težiti ka izvrsnosti koja je ostvariva uz pravu strategiju i viziju.
uz asistenciju: Jerko Sladoljev