NEWS

Hrana u supermarketima do 70 posto skuplja nego 2011. Sever: ´Bit će još gore!´

23.04.2013. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Hrana u supermarketima do 70 posto skuplja nego 2011. Sever: ´Bit će još gore!´
7721_78317.jpg

Autor: Martina Galjan , dnevno.hr 

Ako se prisjetimo izgleda većine supermarketa prije desetak ili petnaestak godina – utvrdit ćemo da ni priblićno nije bilo toliko žutih i crvenih vrištećih natpisa. ´Akcija´, ´Sniženje´, ´-20%´ samo su neki od upadljivih oznaka koje vise sa stropova, vrište na ulazu u supermarkete, ili iskaču na policama ispisani ispod artikala na malim papirićima jarkih boja. Čovjek bi pomislio da živežne namirnice nikada nisu bile jeftinije, i da je gotovo 90 posto proizvoda na konstantnoj akciji.

No, stvarnost je zapravo potpuno drugačija. Barem sudeći po nezavisnim procjenama portala supermarketi.info koji već godinama prati trendove pojeftinjenja i poskupljenja u trgovačkim lancima. Naime, u dvije su godine cijene drastično narasle, a današnje ´akcijske cijene´ jednake su nekadašnjim redovnima! Koliko se to negativno odražava na kućni budžet građani zasigurno svakodnevno osjećaju, budući da smo u spomenutom periodu svi zajedno žrtve i brojnih drugih poskupljenja, od režija, preko povećanja poreza, pa nadalje.

-Prošlomjesečna analiza cijena u kojoj smo se, osim redovite mjesečne usporedbe cijena, dotakli i cijena od prošle godine, potaknula nas je da ovaj mjesec napravimo i korak više. Naime odlučili smo osim analize trendova poskupljenja i pojeftinjenja u odnosu na travanj 2012. godine, napraviti analizu i u odnosu na travanj 2011. godine. Iz svega što se tamo može vidjeti zaključujemo da je stanje cijena prije dvije godine bilo puno povoljnije za hrvatske građane nego stanje cijena prije godinu dana. Iz tog se pak podatka može iščitati da se stanje cijena u supermarketima u zadnje dvije godine pogoršava, te da doista ima sve manje mjesta optimizmu. Akcijske cijene (i to ne sve akcije) ostale su jedina oaza u kojoj građani plitkog džepa (čiji broj iz dana u dan sve više raste) eventualno mogu uštedjeti koju kunu koja će im pomoći da skrpaju kraj s krajem iz mjeseca u mjesec. Nekadašnje redovne cijene sada su akcijske ili garantirano niske ili diskontne cijene, što nekome tko redovito prati kretanje cijena zvuči smiješno, a zapravo je zastrašujuće. Prisiljeni smo kupovati sve jeftiniju hranu koja je često vrlo upitne kvalitete i slabijih nutritivnih vrijednosti – navodi portal Supermarketi.info, te iznosi usporedbe za Zagreb i Osijek.

PDV manji, a cijena viša!

Velika većina artikala je vidno poskupjela, dok je količina onih koji su pojeftinili zanemariva. Iz analize osječkih supermarketa vidimo da su, u odnosu na prošlu godinu od osnovnih namirnica jaja skuplja za preko 35 posto, jabuka za 60 posto, a luk za čak 71 posto! Jedna od najpoznatijih jeftinih namirnica – kupus – skuplja je za gotovo 33 posto, a poskupjelo je i brašno za gotovo 25 posto. Slično je i u Zagrebu, gdje su navedene namirnice na samom vrhu tabele poskupljenja. Za i iznad 10 posto poskupjeli su još grejp, Dorina čokolada, jogurt, kava Nescafe, a zanimljivo je da su od 10 do 15-ak posto skuplji maslac i ulja i to unatoč smanjenju PDV-a na masti i ulja na 10 posto! Na popisu je stotinjak artikala, a poskupljenja su u rasponu od 3 do 70 posto.

Tablica jeftinijih namirnica nekoliko je puta manja od one skupljih. U odnosu na lani najviše je pojeftinila Vegeta, potom slijede Coca Cola, namaz Dukatela, Ledov sladoled Twice, Franck kava, te Čokolino. No, za razliku od poskupljenja, pojeftinjenja su znatno niža i kreću se od 0,05 do 20 posto.

U odnosu na protekli mjesec skočila je cijena Dukatovog maslaca (što nije baš u skladu sa smanjenim PDV-om na masti), jaja, jabuka, svinjetine i nekih vrsta pelena. Iako je proljeće već naveliko stiglo, pojeftinile su tek tikvice za tridesetak posto, dok ostatak voća i povrća i dalje drži visoku cijenu.

Sever: Trgovci samo žele povećati svoju dobit

Predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever za Dnevno.hr je rekao kako su ovakva istraživanja najbolji pokazatelj da cijene ´potiho´ rastu i to unatoč svemu što govori Vlada.

– Znam da smo mi sindikati već dosadni, ali to je Hrvatska zbilja. Standard građana je srozan, i možemo očekivati samo nastavak poskupljenja ovim tempom. Pa vidjeli smo da i automobili poskupljuju, i to unatoč slaboj potražnji. Poskupljenje maslaca i ulja unatoč sniženom PDV-u mnogi objašnjavaju na više načina – najčešće većim ulaznim troškovima energenata i transporta, čime se pravda rast PDV-a. Neki pak drugi tvrde da su cijene ranije bile nestvarne, kao što smo vidjeli na temu cijena piletine koje su bile pale zbog ptičje gripe, a neki pak to rade da bi opstali jer bi u protivnom negativno poslovali. Ipak, mnogi to rade zbog zadržavanja dobiti ili čak povećanja. Svi koriste ovo teško vrijeme na svoj način. Kao što postoje naftni mešetari, tako se mešetari i na tržištu hrane. Internetski se trguje i prodaje, te se tako utječe na rast cijena. Plus, u svijetu se traži sve više hrane, klimatske su promjene jake i sve zajedno uzrokovat će još veći rast cijena. Plus, naša Vlada ne želi, poput zemalja u okruženju, smanjiti PDV na hranu, pa se sve više kupuje preko granice, što nam čini dodatnu štetu – drži Sever.

Na upit kada će sindikati konačno poduzeti neke konkretnije akcije, te napomenu kako nam se čini da su se posljednjih mjeseci poprililno pritajili, dok cijene istovremeno divljaju, Sever je odgovorio:

-Nismo se pritajili, svih pet središnjica priprema Prvosvibanjski prosvjed. Vezan je za kompletno gospodarsko stanje, i nismo se zadnjih par mjeseci htjeli trošiti sporadičnim prosvjedima. Očekujemo da će građani doći u što većem broju.

>>> Sturm: ´Hrvati moraju shvatiti da je vlast tu radi nas, a ne mi radi njih´

Upitali smo ga je li moguće da se vlast sruši na način na koji je to učinjeno u Portugalu, pa je poručio da sumnja u to.

– Kod nas je malo slabija navika prosvjedovati nego pu Portugalu. Ljude treba odgajati i pripremati kroz dulje vrijeme. Odlučili smo se organizirati i pozvati ljude izvan Zagreba, te očekujemo dolazak 15 do 20 tisuća ljudi, plus Zagrepčane koji se i inače slabo odazivaju. Najlakše je prigovarati sindikatima, a sve što treba je samo doći na prosvjed.