Grubica: Sabor treba rješavati probleme brodara
Ovim je imenovanjem tek otvoren put prema cilju koji su si zadali hrvatski brodari, a to je da po jedan predstavnik brodara bude članom svakog lučkog upravnog vijeća.
– Kao član Upravnog vijeća moći ću se boriti za interese brodara, a to je smanjenje pristojbi, rješavanje problema stalnih vezova i naknada za ukrcaj i iskrcaj putnika koje plaćamo u svakoj luci. Ti se problemi ne rješavaju na lokalnoj razini, ali s toga nivoa mogu krenuti i službene inicijative prema nadležnim ministarstvima, odnosno Saboru. Jer, naš je krajnji cilj da se zakonima i propisima zaštite interesi brodara na jednak način kako ih štite druge mediteranske zemlje. Ove godine odredili su nam 15 milijuna kuna povrata novca od goriva, ali mi ne želimo milostinju, nego da to bude riješeno trajno, kao za ribare, posebnom cijenom takozvanog plavog dizela, kaže Grubica. Osim toga, Koordinacija udruga brodara traži od države 10-godišnju odgodu kabotaže, odnosno da se u tom periodu ne dozvoli stranim brodarima obavljanje gospodarskih aktivnosti u hrvatskim teritorijalnim vodama, a treći cilj je da država propiše obavezu stranim cruiserima da za usluge na moru angažiraju domaće brodare, a ne da ih sami obavljaju.
– U godinu dana uspjeli smo se nametnuti da nas političari čuju, dobar dio parlamentarnih stranaka je na našoj strani, puno ih je potpisalo deklaraciju o podršci zahtjevima brodara, a krajem mjeseca imamo sastanak i s predsjednikom SDP-a. Prije izbora želimo osigurati da će naši zahtjevi konačno biti na stolovima saborskih zastupnika i da će na primjeren način omogućiti poduzetništvo i u ovoj gospodarskoj aktivnosti. Poslali smo i zahtjev Hrvatskoj obrtničkoj komori za stvaranje sekcije, odnosno ceha brodara, prije nego što nestane hrvatska brodarska flota. Znate, Talijani koriste novac iz europskih fondova i poticajne kredite države, regija i gradova da bi obnovili svoju flotu, a stare brodove prodaju nama. To je na duge staze neodrživo jer nećemo moći biti konkurentni na tržištu. Ali, o tome nitko ne razmišlja dok se još moramo boriti za to da kroz cijenu goriva ne plaćamo korištenje autocesta, kaže Grubica.
U Hrvatskoj je kroz udruge registrirano 436 brodara, od kojih 78 u Istri i 20 u Poreču, a registrirano je ukupno 2.055 brodova i brodica.
S.Matejčić, Glas Istre