VALFRESCO 1224 S

Gradsko društvo Crvenog križa Poreč obilježava Svjetski dan prve pomoći nizom aktivnosti i edukacija

6
16.09.2014. 08:31; ; Početna / Obavijesti / Gradsko društvo Crvenog križa Poreč obilježava Svjetski dan prve pomoći nizom aktivnosti i edukacija

Crveni križevi diljem svijeta obilježavaju Svjetski dan prve pomoći – 13. rujna pod motom: Budi heroj, spašavaj živote!

Obilježavanje Svjetskog dana prve pomoći je zajednička akcija i svih društava Hrvatskog Crvenog križa i tim povodom organizirat će se različite aktivnosti s ciljem popularizacije prve pomoći i ukazivanja na važnost pravodobne i na pravilan način pružene prve pomoći.

U gradskim i općinskim društvima Crvenog križa diljem Hrvatske organizirat će se radionice za djecu posvećene prevenciji nesreća u prometu, obnova znanja iz prve pomoći za vozače, postavit će se informativni štandovi ili šatori na javnim mjestima uz podjelu promidžbenog materijala, održat će se pokazne vježbe pružanja prve pomoći u simuliranim nesrećama s realistično prikazanim ozljedama.

Gradsko društvo Crvenog križa Poreč aktivno sudjeluje u kampanji Društva Crvenog križa Istarske Županije pod nazivom „Minuta za život“. Odradili smo i aktivnosti demonstracije prve pomoći na sportskim manifestacijama kao „Vinska trka“ u Livadama (6.-7. rujan), zatim slijede aktivnosti prve pomoći na auto utrci „Buzetski dani“ (auto utrka, 20. rujan), Trening iz prve pomoći za ekipe seniora i mladeži (21. rujan).

Isto tako cijeli mjesec rujan usmjerili smo na edukacije za roditelje i odgajatelje jasličke i vrtićke djece , kako bi roditelji što lakše prepoznali znakove pomoći , usmjerili stečeno znanje i znali kvalitetno reagirati u pomoći svojim mališanima.

GDCK Poreč, 15. rujna 2014. u Poreču organizirao je prvu u nizu radionica za roditelje koja je imala odličan interes i zanimanje roditelja i odgajatelja. Kako reagirati te što napraviti ako se malom djetetu što dogodi?  Na ta i još mnoga pitanja nam odgovaraju naše doktorice dr. Katerina Bakran, dr. Željana Jotanović i dr. Romana Despetović.

Sljedeća će se održati 19. rujna 2014. u Vrsaru, zatim još dvije u Poreču 22. i 23. rujna 2014. kako bi obuhvatili što veći broj zainteresiranih.

Budi heroj, spašavaj živote!

Svakih 5 sekundi od posljedica ozljeda u svijetu umre jedna osoba. Na ljestvici mortaliteta ozljede kao uzrok smrti zauzimaju visoko mjesto. Prva pomoć nije zamjena za hitnu medicinsku pomoć, već je važan početni korak u spašavanju života, smanjenju invaliditeta i povećavanju šansi za preživljavanje.

Nesreće se događaju u svakodnevnom životu, ali i u raznim kriznim situacijama i mogu pogoditi bilo koga od nas. Lokalni stanovnici koji se zateknu na mjestu katastrofe zaslužni su za 90 % spašenih života.

Slučajni prolaznici kao i osoblje koje profesionalno pruža pomoć zaslužni su za većinu spašenih života na mjestu nesreća koje se svakodnevno događaju. Učenjem i usvajanjem vještina prve pomoći svatko se može pripremiti za situaciju u kojoj svojim znanjem i primjenom naučenog može spasiti nečiji život.

Međunarodna federacija društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca (IFRC) je više od 100 godina nositelj edukacije stanovništva iz prve pomoći, ali i najveći pružatelj pomoći na mjestima nesreća diljem svijeta.

Na tečajevima Crvenog križa godišnje se za pružanje prve pomoći osposobi više od 14 milijuna osoba diljem svijeta u 77 nacionalnih društava.

U cilju još kvalitetnije edukacije iz prve pomoći, Međunarodna federacija društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca pokreće “Globalnu inicijativu o prvoj pomoći 2014-2020” čiji je cilj povećati broj osoba educiranih za pružanje prve pomoći i broj zajednica pripremljenih za spašavanje života u kriznim situacijama. Aktivnosti će se provoditi pod motom “Prva pomoć za sve”.

Očekuje se da će 2020. godine biti 200 milijuna osoba osposobljenih na tečajevima prve pomoći koje će organizirati Crveni križ. Ova inicijativa nadopunit će aktivnosti koje se upravo provode unutar programa “Sigurna i pripremljena zajednica za odgovor na katastrofe”.

Osposobljavanje građana za pružanje prve pomoći prema Zakonu o Hrvatskom Crvenom križu (NN 71/10) na području cijele Hrvatske provodi Hrvatski Crveni križ i društva Crvenog križa. Temeljem ovog Zakona Hrvatski Crveni križ obnaša javne ovlasti:

  • oblikuje doktrinu prve pomoći, brine se o njezinom unapređenju i usklađivanju s europskim smjernicama te primjeni u svim programima edukacije na području Republike Hrvatske,
  • sudjeluje u provedbi nacionalnog programa prve pomoći za građane, obavlja osposobljavanje i obnovu znanja volontera Hrvatskog Crvenog križa i građana za pružanje prve pomoći u svakodnevnom životu, školovanju, prometnim i svim drugim nesrećama, pripadnika spasilačkih ekipa, pripadnika vatrogasnih postrojbi, policije i drugih,
  • organizira i provodi osposobljavanje, stručno usavršavanje i obnovu znanja instruktora, predavača i ispitivača prve pomoći i o tome vodi evidenciju,
  • sudjeluje u provedbi programa prve pomoći za kandidate za vozače motornih vozila i vozače, provodi osposobljavanje iz nastavnog predmeta pružanja prve pomoći osobama ozlijeđenim u prometnoj nesreći, organizira i provodi osposobljavanje, stručno usavršavanje i obnovu znanja predavača i ispitivača iz nastavnog predmeta pružanja prve pomoći osobama ozlijeđenima u prometnoj nesreći, i o tome vodi evidenciju,
  • provodi osposobljavanje i obnovu znanja radnika za pružanje prve pomoći na radu

Tečajevi prve pomoći

Tijekom godine organiziraju se razni tečajevi edukacije za osposobljavanje, dopunu i ponavljanje znanja i vještina iz prve pomoći: tečajevi za djecu, starije osobe, spasioce na vodi, vatrogasce, policijske službenike i sl. kao i tečajevi za doktore medicine – predavače prve pomoći.

Godišnje je to više od 50.000 polaznika tečajeva iz prve pomoći prema različitim nastavnim programima iz prve pomoći za ciljane skupine kao što su: djeca u osnovnoj školi, mladi u srednjoj školi, odrasli građani, članovi interventnih timova, spasioci na vodi, radnici u okviru zaštite na radu, kandidati za vozače u auto školama, doktori medicine koji se educiraju za predavače iz nastavnog predmeta Pružanje prve pomoći osobama ozlijeđenim u prometnoj nesreći. Također  se organiziraju tečajevi i radionice za majke s malom djecom i za djecu u vrtićima i drugi tečajevi.

Natjecanja mladih

U cilju popularizacije te stjecanja znanja i vještina pružanja prve pomoći i među mlađom populacijom, Hrvatski Crveni križ svake godine organizira natjecanje mladih.

Natjecanja se odvijaju u dvije kategorije: podmladak (osnovna škola) i mladež (srednja škola). Natjecanja su uvrštena u Vremenik školskih, županijskih i državnih natjecanja i smotri učenika i učenica osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske i organiziraju se prema uputama Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta te Pravilima natjecanja mladih Hrvatskog Crvenog križa.

Na ovogodišnjim natjecanjima mladih (školska, općinska, gradska i međužupanijska natjecanja) natjecale su se 722 ekipe mladih odnosno 4.332 učenika i učenica osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske.

Vesna Janko Finderle, ravnateljica GDCK Poreč

Galerija slika uz članak