GRADSKI VIJEĆNICI RASPRAVLJALI O VRLO AMBICIOZNOM PRORAČUNU ZA IDUĆU GODINU
Obrazlažući prijedlog proračuna za sljedeću godinu koji je za 42 milijuna kuna veći od ovogodišnjeg, gradonačelnik Edi Štifanić napomenuo je da je se taj iznos oslanja na tri izvora: dobrom ostvarivanju poreznih proračunskih prihoda, projektima koji će se financirati iz europskih fondova, te kreditu u iznosu od 80 milijuna kuna za izgradnju škola u Finidi i Žbandaju
Pred vijećnicima porečkog Gradskog vijeća našao se na posljednjoj sjednici na prvom čitanju prijedlog gradskog proračuna za 2017. godinu u iznosu od 261 milijun kuna. Obrazlažući prijedlog proračuna za sljedeću godinu koji je za 42 milijuna kuna veći od ovogodišnjeg, gradonačelnik Edi Štifanić napomenuo je da je se taj iznos oslanja na tri izvora: dobrom ostvarivanju poreznih proračunskih prihoda, projektima koji će se financirati iz europskih fondova, te kreditu u iznosu od 80 milijuna kuna za izgradnju škola u Finidi i Žbandaju. Posljednjih godina se gradsko poslovanje temelji na porastu prihoda od imovine umjesto na novim opterećivanjima građana, a Poreč je još uvijek jedan od rijetkih gradova u Hrvatskoj koji nema nikakav prirez, naglasio je također Štifanić.
Gradit će se nove ceste i rotori
Obrazlažući neke veće i značajnije proračunske stavke, gradonačelnik Štifanić istaknuo je očekivanu donaciju Ministarstva turizma od milijun kuna za uređenje gradske plaže, ukupno 12 milijuna kuna sredstava iz natječaja ministarstva poljoprivrede za izgradnju ceste Garbina-Valkarin, dječjeg vrtića u Varvarima, društvenog doma i dječjeg igrališta u Novoj Vasi, te 17,5 milijuna kuna iz Fonda za zaštitu okoliša za radove na odlagalištu otpada Košambra. Iz Europskog fonda za regionalni razvoj se pak očekuju sredstva za obnovu porečkog Zavičajnog muzeja. Velik dio sredstava planiran je i za izgradnju prometnica i novih kružnih tokova, u planu je i dalja modernizacija javne rasvjete, te nastavak projektiranja infrastrukture u starogradskoj jezgri.
Štifanić je najavio i zadržavanje visokog standarda u društvenim djelatnostima, bez promjena u subvencijama za građane. Proračunom se predviđa i sufinanciranje nekoliko velikih manifestacija u Poreču, kao i obnova dvorane Žatika budući da će Poreč 2018. godine biti domaćin Europskog prvenstva u rukometu.
– Proračun za 2017. godinu je realan, socijalno osjetljiv i razvojan, njime pokušavamo završiti neke već započete projekte te promovirati jednakost u razvoju ulaganjima u sve dijelove našeg grada, rezimirao je Štifanić.
Većina vijećnika je u raspravi podržala prijedlog proračuna, ocijenivši ga realnim i stabilnim, a mnogi su vijećnici najavili i svoje amandmane, primjerice za uvođenje još jedne jasličke skupine u vrtiću u Baderni, za pomoć obrtništvu i obrtu, za veća izdvajanja za sport te za izradu strategije razvoja sporta, ili pak za veću potporu manifestacijama koje potiču povećanje potrošnje.
Rok za podnošenje amandmana je utorak 6. prosinca do 15 sati, i to pismeno u gradskoj pisarnici.
Muzej mora i ribarstva i dalje čeka
Na prijedlog Steve Žufića kojeg je podržalo još nekoliko vijećnika, usvojen je zaključak kojim porečko Gradsko vijeće izražava negodovanje i neslaganje s predviđenim povećanjem PDV-a na ugostiteljstvo s 13 na 25 posto, te podržava ugostitelje i njihove organizacije u nastojanjima da se takvo povećanje ne usvoji. U aktualnom satu Stevo Žufić podsjetio je na svoju staru inicijativu o osnivanju muzeju mora i ribarstva u Poreču, na koji još nema odgovora, a odgovoreno mu je da je inicijativa “još živa” te da se čekaju mišljenja gradonačelnika i Zavičajnog muzeja.
Vijećnik Danijel Šaškin pitao je zašto poduzetnici koji se bave pogrebnim uslugama imaju problema u odnosima s komunalnim poduzećem Usluga Poreč, primjerice za najam kapelice od jednog ili nekoliko sati plaćaju kao za cijeli dan; rečeno mu je da će odgovor uslijediti pismeno.
Danijela Banko Štokovac pitala je za pokazatelje uspješnosti Zdravog grada Poreča, na što je predsjednica Zdravog grada Nataša Basanić Ćuš nakon konkretnih i javnosti već poznatih podataka rezimirala da “sustavno ulaganje u zdravlje čini grad boljim mjestom za život”.
Na pitanje vijećnika Maurizia Zennara o tome je li kupac koji je na natječaju kupio zemljište na Saladinki uplatio cijeli iznos, pročelnik za upravljanje gradskom imovinom Đulijano Petrović rekao da je nakon produljenja roka za uplatu na godinu dana kupac ipak prije roka uplatio cijeli iznos.
Rodoljub Kosić pitao je hoće li se djelatnicima gradske uprave i gradskih ustanova isplatiti božićnica i regres, na što je gradonačelnik Štifanić rekao da se ni regres ni božićnica ne isplaćuju još od 2008. godine, ali da će se pri rebalansu proračuna “naći neko rješenje”.
Nema liste čekanja na vrtić
Kosić je pitao i je li istinita glasina o listama čekanja za upis u vrtiće i je li njima uzrok premali kapacitet vrtića, na što je pročelnica za društvene djelatnosti Vesna Kordić rekla da nikakve liste čekanja ne postoje jer da mjesta ima za svu djecu i nema neupisane djece, ali se navodi koje je Kosić čuo možda odnose na djecu koja ne ispunjavaju uvjete za redovan upis (neodgovarajuća dob ili jedan ili oba roditelja i/ili dijete nemaju prebivalište u gradu Poreču): ona se naime uvrštavaju na poseban popis i ipak primaju u vrtić ukoliko ima slobodnih mjesta.
Bez Picca, Prgića i Sladonje
Posljednja sjednica Gradskog vijeća Poreča prošla je bez troje vijećnika, jer su izostali Vladimir Sladonja, Fabrizio Picco i Dražen Prgić, ali je 14 od 17 prisutnih izabranih vijećnika bilo više nego dovoljno za kvorum i jednoglasno utvrđen prijedlog proračuna za 2017. godinu sa projekcijama za 2018. i 2019. godinu u prvome čitanju
Davor ŠIŠOVIĆ, Glas Istre