NEWS

Grad zadužen više no što propisuje Zakon

11.08.2010. 00:00; ; Početna / Novosti / Iz Grada Poreča / Grad zadužen više no što propisuje Zakon
93znak-opasnost.jpg

I nakon revizije prošlogodišnjeg, kao i predlanjskog proračuna, Grad Poreč je dobio uvjetno mišljenje ovlaštenih državnih revizora Orijane Baćac i Daria Vitasovića. Informaciju su vijećnici ovoga puta prihvatili jednoglasno, za razliku od lani. Ali, budući da ni lani nije bilo nikakvih problema s uvjetnim mišljenjem, vijećnici se možda, osim Snježane Mekote, nisu previše ni trudili oko toga materijala. Revizija financijskih izvještaja i poslovanja u 2009. godini obavljena je između 12. veljače i 8. lipnja, a nalaz je predstavila pročelnica za proračun i financije Tatjana Matošević Rudan.
Uvjetno mišljenje temelji se na nekoliko nepravilnosti, a prva je primjedba da se Grad nije pridržavao rokova za ustrojstvo unutarnje revizije. Upozoreno je i na činjenicu da u tri ugovora o zamjeni nekretnina nisu naznačene vrijednosti, a Grad nije koristio nikakve druge instrumente naplate 19,36 milijuna kuna dospjelog duga, osim opomena. Osim toga, izdano je rješenje o obročnom plaćanju komunalnog doprinosa od 126.810 eura na 30 godina bez instrumenata osiguranja plaćanja, a 166.000 kuna od priključaka na komunalnu infrastrukturu potrošeno je za tekuće proračunske potrebe.
Pojedine odredbe Odluke o upravljanju nekretninama Grada nisu u skladu sa Zakonom o vlasništvu i drugim stvarnim pravima niti sa Zakonom o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, ali ni s odredbama Statuta u dijelu koji se odnosi na odlučivanje o stjecanju i otuđivanju imovine.
Grad je zadužen iznad visine propisane zakonom – uz manjak prihoda od 76 milijuna kuna, dospjele obaveze od 11,4 milijuna kuna i kredit od 30 milijuna kuna, Grad je zadužen 3,5 posto više nego što je dozvoljeno i trebalo je izraditi prijedlog mjera za pokriće manjka.
Usluge dezinsekcije, deratizacije i zaštite bilja vrijedne 306.589 kuna te održavanje građevinskog deponija od 356.298 kuna nisu obavljene u skladu sa Zakonom o komunalnom gospodarstvu, a nije obračunata ugovorna kazna za prekoračenje roka završetka gradnje sjevernog dijela obilaznice.
Bez provođenja postupka javne nabave Grad je nabavio robe i usluga za 3,29 milijuna kuna. Kao i dosadašnjih godina, ponavlja se paradigma – Grad ulaže 11 milijuna kuna u investiciju komunalnog poduzeća, prikazuje to kao povećanje svog vlasničkog udjela, a obavljeno ulaganje iskazuje se i poslovnim knjigama poduzeća. Grad je ipak ugovorio i platio obnovu i prenamjenu nekadašnje škole u Bademi, premda je planirana vrijednost javne nabave bila manja od najpovoljnije ponude.
Mekota je konstatirala da je iz nalaza revizije vidljivo da se ponavljaju pogreške iz ranijih godina pa je pitala koliko vremena treba gradskoj upravi da ih ispravi i uskladi sa Zakonom. Naglasila je da su gubici i zaduženost zabrinjavajući i pitala kakva je korist od zaposlenog unutarnjeg revizora.
– Kad bismo od Poreč Centra dobili predviđeni novac za komunalni doprinos, već bismo riješili gubitak i zaduženost na 15 do 16 posto. Već smo dijelom smanjili gubitak, a revizora smo morali najprije školovati. Prvi posao koji je napravio uz mentora bila je revizija plaća zaposlenih u gradskoj upravi, rekao je gradonačelnik Edi Štifanić. Predsjednik Gradskog vijeća Eđidio Kodan rekao je da Grad zapravo nije zadužen iznad dozvoljenog iznosa, ako u zaduženje ne ubrajamo jamstva i dospjele obaveze.

S. MATEJČIĆ, Glas Istre