Grad Poreč: u prošloj godini dodijeljeno 34 bespovratnih potpora porečkim poduzetnicima i obrtima – izdvojeno 27.528,38 eura
Grad Poreč-Parenzo u prosincu protekle godine zaključio je posljednje ugovore s poduzetnicima koji su se u 2024. godini prijavili i dobili neku od bespovratnih potpora porečkim poduzetnicima i obrtnicima. Potpore se dodjeljuju temeljem Programa poticanja razvoja poduzetništva za 2024. godinu i Javnog poziva poduzetnicima za dodjelu potpora za razvoj poduzetništva.
Ukupno je u prošloj godini dodijeljeno 34 bespovratnih potpora porečkim poduzetnicima i obrtima, a za tu je svrhu izdvojeno 27.528,38 eura. Više od trećine dodijeljenih sredstava, ukupno 11.339,89 eura, namijenjeno je poduzetnicima početnicima koji prvi put otvaraju obrt ili trgovačko društvo. Od njih 11, petero je poduzetnika/obrtnika mlađe od 30 godina, a njima je potpora uvećana za dodatnih 30 %. Nakon potpora poduzetnicima početnicima, najviše sredstava usmjereno je za nabavku dugotrajne materijalne imovine za što je dodijeljeno 13 bespovratnih potpora, potom za izradu web stranice za što je potporu ostvarilo pet poduzetnika, od kojih jedan mlađi od 30 godina. Čak su četiri žene poduzetnice ostvarile potporu za subvencioniranje boravka djeteta u dječjem vrtiću, a nakon dužeg vremena dodijeljena je i potpora za uvođenje inovacija.
Osim povećanja iznosa potpore mladim poduzetnicima, novost u odnosu na ranije Programe poticanja razvoja poduzetništva je i 30 % veći iznos potpore kroz pojedine mjere za poduzetnike početnike starije od 54 godine te su osmišljene čak dvije nove mjere -subvencioniranje tradicijskih i umjetničkih obrta, odnosno potpora namijenjena onim obrtima koji od Hrvatske obrtničke komore imaju Uvjerenje o stjecanju statusa tradicijskog/ umjetničkog obrta, bilo za proizvod, skupinu proizvoda, jednu ili više usluga ili više djelatnosti. Novost su i potpore za postavljanje fotonaponskih elektrana za koje se očekuje povećanje interesa u narednom razdoblju.
Kako su dobitnici potpora odlučili iskoristiti ove novčane pomoći i čime se bave doznali smo od nekoliko njih.
Mladi bračni par Darko i Nikolina Prgomet u porečkom naselju Bolnica iznajmljuju prostor za rođendanske proslave, pod nazivom “Jungle Play“. Uz sam prostor nude i razne dodatne sadržaje kojima rođendane čine još zabavnijima, a roditeljima olakšavaju organizaciju.
„Ideja za otvaranjem igraonice nametnula nam se nekako prirodno – roditelji smo troje djece i često smo posjećivali razne igraonice, pa smo se odlučili za to da otvorimo igraonicu koja nudi, osim samog najma, i dodatne usluge i zanimljive sadržaje, poput najma napuhanca ispred igraonice, animacije uz oslikavanje lica i nastup maskote, najma roštilja.“, priča Prgomet. Potporu Grada Poreča iskoristili su za nabavku inventara poput napuhanca i spužvastih edukativnih igračaka, ali i reklamnih materijala.
Filip Knežević je vlasnik branda Sinalt osnovanog u Poreču.
„Bavim se izradom proizvoda za njegu kože koji su bazirani na fermentiranim sastojcima. Sve proizvode radim u svojem laboratoriju, koji se nalazi u Poreču. U svakom proizvodu imamo sastojke iz mora, poput zelenih i crvenih algi, te kopna poput bijele vrbe, hamamelisa i opuncije. Cilj je stvoriti liniju proizvoda koja će pomoći povratiti uravnoteženo stanje kože, na način da njegujemo njen mikrobiom i uvodimo promjene u životnom stilu.“, priča Knežević. Kako dodaje, inspiraciju za svoje formulacije crpi upravo iz prirodnih resursa Poreča i Istre. Većinu sastojaka nabavlja lokalno, a one koje za sada mora nabavljati izvana, planira jednoga dana proizvoditi lokalno, uz pomoć lokalnih proizvođača kojih, kako kaže, svakako ima.
Dodaje kako je Poreč oduvijek bio grad poduzetništva, pa mu je bilo teško zamisliti bolje mjesto za ovakav start-up. Potporu Grada Poreča iskoristio je za sufinanciranje izrade vizualnog identiteta, odnosno “brandbook-a” koji je napravljen u suradnji sa zagrebačkim studijom Pop Büro i Jelenom Šangarelo. – Postigli smo unisex estetiku brand-a gdje ističemo važnost postizanja zdravog stanja kože, više nego postizanje nerealnih standarda ljepote, zaključuje Knežević.
Phsioterapy centar LuTi također je jedan od korisnika gradskih potpora. Centar, smješten u Gornjim Špadićima, posvećen je rehabilitaciji djece, s naglaskom na poticanje pravilnog motoričkog razvoja od najranije dobi. Tim čine fizioterapeuti s edukcijama i certifikatima iz područja neurološke i razvojne rehabilitacije. Nude usluge baby spa (hidroterapija), baby masaže s ciljem poticanja razvoja motoričkih, kognitivnih i senzoričkih vještina bebe, baby handling, edukaciju roditelja o pravilnom držanju bebe od samog rođenja kako bi se podržao pravilan neurološki i motorički razvoj, bobath terapija- primjena neuro- razvojnih tehnika koje omogućuju optimalne obrasce pokreta, a za odrasle, usluge medicinske masaže i individualne vježbe nakon povreda lokomotornog sustava. Njihove su usluge namijenjene roditeljima koji žele osigurati pravilan motorički razvoj svojoj djeci, djeci s razvojnim teškoćama, djeci s mišićnom distonijom i poremećajem tonusa mišića, djeci s hemiparezom ili lezijama živaca, kao i djeci s posturalnim problemima.
„Odlučili smo se za ovu vrstu usluge, jer je, osobito u području dječjeg zdravlja, ponuda vrlo ograničena. Željeli smo stvoriti prostor gdje roditelji mogu dobiti potrebne usluge i podršku za razvoj svoje djece.“, kaže vlasnica Valentina Duspara.
Potporu Grada Poreča iskoristili su, kažu, u početnim fazama poslovanja kako bi dodatno opremili prostorije i uložili u potrebnu opremu.
„Svaki početak je izazovan, uz vlastita ulaganja u renovaciju i opremanje, trebalo je vremena da ljudi saznaju za naš centar. No, najveća nagrada nam je kada roditelji dolaze na preporuku prijatelja koji su već isprobali naše usluge.“, zaključuje Duspara.
Potporu je dobio i obrt ALEJA, vlasnice Veronike Vlašić, za nutricionističko savjetovanje, prehrambeno konzultiranje i mentoring kroz promjene navika hranjenja. Bavi se individualnim radom s ciljem poboljšanja zdravlja putem regulacije hrane. Dobivena gradska potpora usmjerena je na izradu web stranice koja se trenutno finalizira. – Poslovanje je tek u počecima pa svaki doprinos puno znači. Nova web stranica bila bi izvor za kontaktiranje i jasniju ponudu. Nutricionizam je moja akademska struka, a u Poreču stanujem. Vjerujem da je znanost u prehrani korisna za zdravlje stanovnika i zajednice. Poreč je ugodan grad za poduzetništvo.“, kaže o svojem odabiru djelatnosti Vlašić.
Podsjetimo, u posljednjih pet godina ove je potpore Grada Poreča-Parenzo koristilo gotovo 300 korisnika i dodijeljeno im je 162.000,00 eura bespovratnih financijskih potpora. Kako napominju u Gradu, u Upravnom odjelu za gospodarstvo i EU fondove, s potporama će nastaviti i u idućoj godini, koje stalno prilagođavaju poduzetnicima/obrtnicima kroz razgovor i povratne informacije koje dobivaju direktno od njih i kroz konzultacije s Udruženjem obrtnika Poreč i drugim institucijama.
Grad Poreč