Grad otvara morska vrata cruiserima
U pripremi su projekti i studija dugoročnog razvoja porečke luke, a riječ je o jednom od najvažnijih dokumenata koji će luci dati novi prostorno-prometni koncept, doznajemo od Željka Čorka, ravnatelja Lučke uprave Poreč.
– Treba sagledati sve mogućnosti da bi se taj prostor u budućnosti mogao što bolje iskoristiti. Prvo je napravljena maritimna studija koja zahvaća i sjevernu luku, odnosno uvalu Peškera. Ona će dugoročno riješiti problem vezova, prihvata plovila, komunalnih vezova, ribarica, kao i segment sportsko-rekreativne zone koji će obuhvaćati zonu jedriličarskog i veslačkog kluba te drugih sportova na vodi. Ona će zasigurno otvoriti vrata za daljnji razvoj luke, rekao je Čorak.
Izradu studije pokrenula je Lučka uprava u suradnji s Gradom, a izrađivač je Institut za turizam u Zagrebu u suradnji s riječkim Pomorskim fakultetom, arhitektima i stručnjacima za pomorstvo. Isti je institut početkom ove godine napravio i studiju održivog razvoja cruising turizma u Hrvatskoj, koja među ostalim odredištima na Jadranu obuhvaća i Poreč. On bi postao najsjevernija luka za taj vid turizma, a prihvaćao bi cruisere do 500 putnika.
Od radova koji su se u tijeku ove godine odvijali u porečkoj luci Čorak ističe postavljanje zaštitnih ograda od bivšeg hotela Riviera do mola za linijski promet, postavljanje energetskog kabla za priključak brodova u međunarodnom prometu te postavljanje bokobrana na gatu za međunarodni promet.
– Od prošle godine u luci imamo i videonadzor. Jedan od glavnih zahvata u ovoj godini je izrada projekta gradnje privezišta za megajahte na unutrašnjoj strani sjevernog lukobrana otoka Sveti Nikola. Čeka se lokacijska dozvola i slijedeće bi se godine krenulo s glavnim projektom i izborom izvođača radova. Sigurno je da ćemo u budućnosti trebati jako puno sredstava za realizaciju svih projekata. Lučka uprava većinu ostvaruje od lučkih pristojbi te iz županijskog, gradskih i općinskih proračuna. U izradi pojedinih sadržaja sigurno ćemo se kandidirati za sredstva iz pretpristupnih fondova Europske unije, ističe Čorak.
– Prije početka turističke sezone završili smo sanaciju podvodnog dijela gata u luci Vrsar, radove u iznosu od 208 tisuća kuna financirala je Istarska županija, a izvođač je bila porečka tvrtka Mediterraneo. Početkom prosinca na gatu je završena i rekonstrukcija kamenih poklopnica, postavljene su nove bitve i obavljena priprema za dovođenje struje i vode na površinu cijeloga gata. Ova je investicija iznosila 236 tisuća kuna, izvođač je bio porečki Vantim, a financirali su je Općina Vrsar i Lučka uprava. Što se tiče luke u Funtani, u pripremi je projektna dokumentacija za sanaciju podvodnog dijela gata, kaže Čorak.
To je ujedno i prigoda da se podsjeti korisnike vezova u porečkoj luci da do kraja godine podnesu zahtjev za dodjelu veza za sljedeću godinu.
Porečkom su lukom u ovoj godini prošle oko 102 tisuće putnika u međunarodnom prometu i oko 70 tisuća u domaćem. Njih oko 11 tisuća za destinaciju je imalo Brijune, a valja naglasiti da je u ovoj godini sve proteklo bez problema zahvaljujući suradnji policije, carine, komunalnog poduzeća Usluga s Lučkom kapetanijom.
V. HABEREITER, Glas Istre