Grad krpa proračun porezom na terase
"Prvo su nam digli cijenu poreza za korištenje javnih površina za ugostiteljske terase za sto posto, a sada ga velikodušno smanjuju za 15 posto. Želimo demantirati gradonačelnikove izjave na prošlom Gradskom vijeću da je visina zakupa za ovu godinu smanjena jer su neprihvatljive i jednostrane.
Nisu dali usporedbe s drugim gradovima i nisu rekli da su porečke terase ionako najskuplje u Hrvatskoj", tvrdi Daniel Šaškin, jedan od predstavnika tima porečkih ugostitelja zaduženog za pregovore s gradonačelnikom o porezu na terase.
Grad Poreč je odlukom vijeća sredinom ožujka podigao iznos poreza na ugostiteljske terase od četiri do 14 kuna dnevno po kvadratu i smanjio broj zona sa šest na četiri, što je izazvalo buru negodovanja ugostitelja. Uslijedio je sastanak s predstavnicima Grada i Udruženjem obrtnika te je na prošloj sjednici Gradskog vijeća krajem svibnja usvojen gradonačelnikov prijedlog da se visina poreza smanji za 15 posto, i to samo u drugoj zoni.
Kako kažu Šaškin, Dean Cvek i Vlado Žufić, predstavnici tima ugostitelja, riječ je o neprihvatljivom smanjenju jer su cijene najma porečkih terasa bile i ostale daleko najskuplje u Hrvatskoj, skuplje čak i od dubrovačkog Straduna, riječkog korza i Zadra.
"Vlast u gradu je neorganizirana i krpaju proračun kada i kako se sjete od čega bi mogli nešto naplatiti. Tako su se sjetili ugostitelja. Porez na porečke terase veći je od onoga u Veneciji. Imamo podatak da za terasu od sto kvadrata na trgu sv. Marka plaćaju 25 tisuća eura godišnje, dok bi za tu istu površinu u Poreču trebalo platiti 31 tisuću eura godišnje", veli Cvek.
Žufić dodaje da su ugostitelji ogorčeni gradonačelnikovim izjavama na vijeću u kojima kaže je to "maksimalni ustupak koji Grad može učiniti ove godine, te je to približno 600 kuna dnevno i nije preskupo ako znamo da stižu zahtjevi za nove terase".
"U Umagu je cijena terasa čak šest puta jeftinija nego u Poreču. Zašto gradonačelnik nije prikazao usporedbu s drugim gradovima, što bi bilo ono najvažnije, i da tako javnosti pokaže koliko smo mi iz branše oštećeni u odnosu na kolege iz Rovinja i drugih gradova, sve do Dubrovnika. Svi smanjuju namete, a Poreču se oni povisuju", veli Žufić.
"Odredili su da za plaćanje u avansu cijena iznosi 10 posto manje, ali nitko od nas nema taj novac na početku sezone. Sve preko godine je krpanje, preživljavanje, da bi se u sezoni nešto zaradilo. Nemamo ni podjelu tko ima terasu cijelu godinu, tko plaća pola godine, tko redovno plaća, a tko ne, nema nikakvih pogodnosti", dodaje Žufić.
Cvek podsjeća da su odluke o povećanju poreza na terase donesene bez prethodne konzultacije s ugostiteljima, čime su dovedeni pred gotov čin.
Šaškin dodaje da se ugostitelji neće olako pomiriti s poskupljenjem terasa jer gradonačelnikove izjave "nisu smanjenje, nego farbanje očiju", te će do pravde ići i sudskim putem.
"Mi mislimo raditi od ovog posla, a ne preživljavati. Ovime nam dovode u pitanje egzistenciju. Tu je 60 familija ugostitelja, plus devet, deset radnika, puno ljudi u gradu živi od ovih terasa", zaključuje Šaškin.
(V. HABEREITER, Glas Istre)